Żółtek: PPK stworzy pracodawcom nowe możliwości w konkurowaniu o pracowników

Reforma emerytalna związana wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych otwiera przed pracodawcami nowe możliwości w konkurowaniu o pracowników – ocenia Marcin Żółtek, prezes Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PZU.

(fot. stockyimages / YAY Foto)

Szef PTE PZU, który był we wtorek prelegentem podczas spotkania na temat PPK, zorganizowanego w Warszawie przez „Harvard Bussines Review Polska”, przypomniał, że zgodnie z ustawą o PPK minimum odprowadzanej na rzecz pracowników składki to 1,5 proc., ale może ona wynieść także 4 proc.

"Pracodawcy mogą się więc posługiwać programami emerytalnymi jako dodatkowym benefitem, konkurując o pracowników na rynku pracy. Mogą też wprowadzać u siebie systemowe rozwiązania, oferując opłacanie pracownikom wyższej składki, na przykład w zależności od ich stażu pracy" – powiedział Marcin Żółtek.

Zwrócił uwagę, że zgromadzone w PPK pieniądze mogą posłużyć pracownikom jako wkład do kredytu mieszkaniowego czy zakupu mieszkania, a czas na ich zwrot wyniesie w sumie 20 lat.

"Jedna czwarta zgromadzonych środków może też zostać wypłacona, bez podatku czy utraty dopłat, w nagłej potrzebie, z powodu ciężkiej choroby pracownika bądź kogoś z jego najbliższej rodziny. Są taką rezerwą trzymaną na czarną godzinę i dającą pracownikowi poczucie bezpieczeństwa" - powiedział Żółtek.

W ubiegłym tygodniu Paweł Surówka, prezes PZU informował, że liczy, iż udział PZU w programie Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie co najmniej taki sam, jak udział rynkowy PZU ogółem.

Pracownicze plany kapitałowe to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, przeznaczony dla ok. 11,5 mln zatrudnionych osób. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 barnabka

Nikt nikomu nic nie weźmie bo PPK to prywatne konta z prywatnymi oszczędnościami, które sami będziemy na nich odkładać razem z pracodawcą i państwem.Więc nie rozumiem całego zamieszania.

! Odpowiedz
0 1 kkk1111

niech wykorzystają stare sprawdzone który da dobrze uczciwie zarobić ma pracownika ,nic nowego nie jest potrzebne ale im sie wydaje ze za krajówkę maj popychadło do wszystkiego i o każdej porze

! Odpowiedz
0 1 kosiaczkaa

Jeśli pracodawca zadba o pracownika to ten spokojnie będzie dawał z siebie wszystko jeśli chodzi o pracę i obowiązki. Tylko właśnie musi znaleźć się kasa żeby dokładać do tego ppk. Zobaczymy jak firmy sobie z tym poradzą

! Odpowiedz
1 5 rav82

Proponuje likwidacje PPK i przeprowadzenie reformy systemu emerytalnego polegającej na tym, że na wypadek śmierci pieniądze ze składek otrzyma wskazana przez płatnika osoba a prawo do wskazania osoby otrzymają płatnicy, którzy nie korzystający z Programu 500+.

! Odpowiedz
6 41 javelin11

nie dajcie się ludzie nabrać na te oszustwo. Polacy są jednym z najszybciej starzejących się narodów świata, mamy coraz więcej emerytów, młodzi dalej wyjeżdżają zagranicę, wyż demograficzny lat 50-tych ubiegłego wieku właśnie wchodzi w wiek emerytalny, ZUS już dawno temu zbankrutował, a przecież za chwilę rząd będzie musiał co roku zwiększać dotację. Przepisy o PPK można zmienić w jedną noc, aby rząd mógł sobie, ot tak po prostu, wziąć tą kasę, zupełnie legalnie, tak jak to było z OFE.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 4 arfeneusz

co Ty bredzisz
Tak samo jak może zmienić inne prawa np zając Twoją firemkę spod znaku Januszex

! Odpowiedz
1 18 czadfad

To nie ma znaczenia zawsze można zabrać kasę obywatelom. Cypr np nacjonalizował lokaty. USA 1933 przymusowa konfiskata złota. Podatek katastralny 1-3% co roku od wartości nieruchomości itp itd.

! Odpowiedz
7 1 ferenc odpowiada czadfad

No właśnie czy to że odłożysz sobie w banku też Cie nie ratuje a w ppk przynajmniej pracodawca i państwo się dorzuci

! Odpowiedz
0 6 rav82 odpowiada ferenc

Od lat odkładam na fundusz w banku i płacę miesięczne opłaty ale jak się przekręcę to pieniądze, które odłożyłem + 10% od banku otrzyma wskazana przeze mnie osoba (całość przelewem albo gotówką). W ZUS-ie tego nie ma, jak się przekręcisz to wszystko bierze rząd. Jak chcesz płacić na PPK i licytować się teraz kto ile dopłaci to twoja sprawa ale w jedynym wypadku, w tej jednej sprawie, która jest zdarzeniem pewnym w życiu każdego cała kasa przepada.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest:

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.