REKLAMA
WEBINAR

Złoto padło ofiarą rewolucji

2019-02-01 12:27
publikacja
2019-02-01 12:27

Mówi się, że pierwszą ofiarą wojny jest prawda. Skoro tak, to jedną z pierwszych ofiar rewolucji nierzadko bywa złoto, które w niespokojnych czasach zwykło szybko zmieniać właściciela. Ilustracją tego są ostatnie wydarzenia w Wenezueli.

fot. / / NBP

Ledwie w poniedziałek opisywaliśmy casus wenezuelskiego złota spoczywającego w Banku Anglii. Londyn na żądanie władz Stanów Zjednoczonych odmówił wydania kruszcu reżymowi Nicolasa Maduro uznając, że prawo do dysponowania państwowymi aktywami ma lider opozycji Juan Guaido, który przy poparciu Amerykanów ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli.

Okazuje się jednak, że z „bratnią pomocą” pospieszyli rosyjscy towarzysze Maduro. Według doniesień Reutersa Wenezuela sprzeda 15 ton złota z rezerw walutowych. Królewski metal trafi do skarbców w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W zmian reżym Nicolasa Maduro otrzyma zapłatę w euro. I to gotówką! Łącznie z Caracas do ZEA ma trafić 29 ton państwowego złota, wartego przy obecnym kursie mniej więcej 1,23 mld USD, czyli ok. 1,07 mld euro.

Jednakże według rosyjskiej „Nowej Gaziety” wenezuelskie złoto już w styczniu zostało przetransferowane z Caracas do Moskwy. Podobno użyto do tego transportowego boeinga 757, o którym już wcześniej informowały media i który miał podobno w dwóch kursach przewieźć wenezuelskie złoto. Władze Wenezueli mogły zatem upłynnić część złota, które jeszcze w 2011 roku kazał sprowadzić do kraju poprzedni prezydent – Hugo Chavez. Łącznie przewieziono wtedy z USA i Europy do skarbca w Caracas 160 ton kruszcu.

Nie jest to pierwszy przypadek w najnowszej historii świata, gdy państwowe złoto w tajemniczych okolicznościach zmienia właściciela. Pięć lat temu głośna była sprawa zniknięcia 40 ton złota ze skarbców banku centralnego Ukrainy, które „wyparowało” podczas przewrotu na kijowskim Majdanie. Nieoficjalne doniesienia mówiły wtedy o tajemniczym samolocie transportującym cenny ładunek do USA. Podobnie było w roku 2011 w Libii, gdzie po obaleniu przy pomocy wojsk NATO dyktatury pułkownika Kaddafiego bank centralny nie mógł się doliczyć 29 ton królewskiego metalu.

Także bardziej odległa historia pełna jest sytuacji, gdy złoto zmienia właściciela w rewolucyjnym fermencie. Jednym z największych w dziejach transferem żółtego metalu była rewolucja bolszewicka, gdy dzielni bojownicy o „sprawiedliwość społeczną” swoją walkę rozpoczęli od masowego rabunku bankowych skrytek, w których Rosjanie przechowywali kosztowności.  

Takie wydarzenia powinny współczesnym inwestorom przypominać, że sensem inwestowania w złoto jest posiadanie fizycznego metalu pod bezpośrednią kontrolą. Bo w sytuacjach kryzysowych wszelkie tytuły prawne do złota są nic nie warte – liczy się tylko, kto posiada ten drogocenny metal.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
kolumb1234
tramp jest wielkim zwolenikiem zlota
eresz1
Z tego, co widze, to właśnie Londyn chroni wenezuelskie złoto przed sprzedażą i przepuszczeniem uzyskanych w ten sposób pieniędzy przez chylący się ku upadkowi reżim.
po_co
Czy się to komuś podoba czy też nie, jeżeli została wydana oficjalna decyzja przez oficjalne władze państwa to UK czy USA nie mają prawa blokować takiej transakcji.
Nawet jeżeli te pieniądze zostaną wykorzystane do masowego mordu ludności cywilnej (specjalnie użyłem tak tragicznego argumentu) to są to pieniądze Wenezueli.

Nie
Czy się to komuś podoba czy też nie, jeżeli została wydana oficjalna decyzja przez oficjalne władze państwa to UK czy USA nie mają prawa blokować takiej transakcji.
Nawet jeżeli te pieniądze zostaną wykorzystane do masowego mordu ludności cywilnej (specjalnie użyłem tak tragicznego argumentu) to są to pieniądze Wenezueli.

Nie chciałbym być w sytuacji kiedy Polska zostanie zaatakowana przez silną gospodarkę która stwierdzi, że przecież nasza oficjalna władza do mrzonka i na króla Polski koronuje kochanka Carycy blokując nam jednocześnie dostęp do złota w UK (chwila moment przecież już tak było 300 lat temu).

To co pisze, nie oznacza że popieram Maduro albo Guaido, chodzi o zasady. To nie jest złoto UK ani złoto USA, jeżeli chcą grać w ten sposób to powinni załatwić to tak jak rozwiązuje się takie sprawy na wojnie. Wystarczy odebrać Wenezueli to złoto bo w tej sytuacji własnie coś takiego miało miejsce; obietnica przechowania złota brzmi jak groźba.

Tak długo jak Wenezuela będzie robić to co oczekuje od niej USA tak długo USA pozwoli korzystać im z ich własnych pieniędzy - dla mnie to jest szantaż, nie ratowanie cudzych interesów.
slc350
Cyt."wszelkie tytuły prawne do złota są nic nie warte – liczy się tylko, kto posiada ten drogocenny metal"

I to powinno być wyryte na czole każdemu Januszowi inwestycji.. To nie było by Amber Goldów itp.... Kto ma złoto ten rządzi.
trollmaster
Złota zasada Murphy'ego: "rządzi ten, kto ma złoto.".
sel
W sytuacji kryzysowej wszelkie tytuły prawne do wszystkiego są nie ważne w szczególności do kont bankowych obligacji i funduszy a i waluta staje się nic nie warta , jeszcze złoto jest najpewniejsze..
tindala
Bez urazy, ale kryzys to tam był jeszcze za życia Chaveza. A potem Ramzes umarł został Kryzys. Głównym celem upłynnienia złota są pewnie jakieś zobowiązania wobec Rosjan i łatwość ukrycia euro na kontach w rajach podatkowych ( w końcu czerwone koszule z dobrego jedwabiu nie są tanie).
plutarch
Zadziwia, z jaką łatwością redaktorzy Bankier.pl podsuwają czytelnikom narrację o tym, że ukraińskie złoto zostało wywiezione potajemnie do USA. Tę narrację szeroko propagują media będące uznane za rosyjskie tuby propagandowe. Proszę wspisać w googlu: "ukraina złoto 2014 usa" i zobaczyć 3 pierwsze wyniki wyszukiwań :-) Zadziwia, z jaką łatwością redaktorzy Bankier.pl podsuwają czytelnikom narrację o tym, że ukraińskie złoto zostało wywiezione potajemnie do USA. Tę narrację szeroko propagują media będące uznane za rosyjskie tuby propagandowe. Proszę wspisać w googlu: "ukraina złoto 2014 usa" i zobaczyć 3 pierwsze wyniki wyszukiwań :-)
Dalej: Michał Żuławiński w artykule "Gdzie jest ukraińskie złoto? W skarbcu go nie ma" pisze: " W marcu internet obiegła wiadomość pochodząca z rosyjskojęzycznego portalu Iskra-News.info. Doniesienia te traktowały o rzekomym wylocie do USA tajemniczego ładunku, które na kijowskie lotnisko dostarczyć miały samochody dostawcze pilnowane przez zamaskowanych i uzbrojonych mężczyzn." Tymczasem portal http://iskra-news.info jest wciągnęty na czarną listę portali powielających rosyjską dezinrormację: https://stopputin.wordpress.com/
Ja rozumiem, że można mieć te lub inne sympatie polityczne, ale rzetelność dziennikarska wymaga sprzawdzania źródeł - toczy się info-wojna. Tymczasem w miarę wiarygodne źródła podają inną wersję, otóż taką, że Janukowycz w ciężarówkach wywiózł ze swojej rezydencji 30 mld dolarów na Krym (kamazami, potem helikopterami), po czym do Rosji: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/prokuratura-janukowycz-ukradl-100-mld-dolarow-ponad-30-mld-wywiozl-w-ciezarowkach,423775.html
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-ukraina/fakty/news-noca-wywiezli-majatek-janukowycza,nId,1110882
Dalej: w Szwajcarii zabezpieczono ok. pół tony złota, w skrytkach Janukowycza: https://fakty.interia.pl/swiat/news-w-szwajcarii-znaleziono-zloto-janukowycza,nId,2436383
I to jest tak żałosne, aż śmieszne, że w temacie złota Bankier.pl podchywutuje wybiórcze, spiskowe naracje jednej strony - to chyba ta słynna gorączka złota, z tym, że teraz e-gorączka.
plutarch
Jezu, czy ja dobrze widzę: i Krzysztof Kolany, i Michał Żuławiński mają kucyki? :-]
plutarch
Nie, nie. Wniosek jest inny z tych samych faktów: w obliczu kryzysu Wenezuela potrzebuje dolarów, a pozbywa się złota.

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki