REKLAMA

Zimniejsza woda w kranach, wyłączone latarnie, bez Sylwestra. Wrocław oszczędza energię

2022-09-20 13:59
publikacja
2022-09-20 13:59

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powiedział, że samorządy będą się domagać od rządu działań osłonowych w sprawie wzrostu cen energii. Dodał, że w przetargu magistratu na zakup energii na 2023 rok jedyna złożona oferta była o 513 proc. wyższa od roku poprzedniego.

Zimniejsza woda w kranach, wyłączone latarnie, bez Sylwestra. Wrocław oszczędza energię
Zimniejsza woda w kranach, wyłączone latarnie, bez Sylwestra. Wrocław oszczędza energię
/ Twitter

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk we wtorek na konferencji prasowej poinformował, że w piątek w przetargu na zakup energii elektrycznej na 2023 rok otwarto jedyną złożoną ofertę. Jest to oferta PGE na kwotę 405 mln zł.

„To wzrost o ponad 500 procent. W poprzednim roku nasza grupa zakupowa w mieście, składająca się z 270 podmiotów, zapłaciła za zakup prądu łącznie 66 mln zł. Czyli teraz musielibyśmy zapłacić o 339 mln zł więcej. Sytuacja jest poważna. Polskie państwo jest w kryzysie” - powiedział Sutryk.

Przypomniał, że podobne wzrosty dotyczą też innych samorządów w całej Polsce. W dużych miastach to wzrost o 400-500 proc., a ostatnio władze Radomia poinformowały, że otrzymały ofertę o 900 proc. wyższą od tegorocznej.

„Jako samorządy będziemy się domagać podjęcia przez rząd działań osłonowych. Mam nadzieję, że będziemy mogli na takie działania osłonowe liczyć. Przypomnę, że są przedsiębiorstwa, jak np. duże firmy transportowe w miastach, które nie mogły skorzystać z tarcz osłonowych podczas pandemii. Takie tarcze muszą się teraz pojawić i polski samorząd w imieniu swoich mieszkańców będzie się takich tarcz domagał w sposób zdecydowany” - zapowiedział Sutryk.

Podkreślił, że władze Wrocławia już teraz podjęły pewne działania oszczędnościowe, które mają zmniejszyć zużycie energii i ciepła. Jest to m.in. obniżenie temperatury w biurach i urzędach do 19 stopni Celsjusza na całą zimę, ale też oddelegowanie części pracowników do pracy zdalnej.

„Czekamy jeszcze na rozstrzygnięcia prawne w tej kwestii, a rząd w tej chwili pracuje nad ustawą o pracy zdalnej. W czasie Covidu działaliśmy jednak w oparciu o rozporządzenia, a teraz czekamy na rozwiązania ustawowe. I na tę pracę zdalną jesteśmy gotowi” - zaznaczył Sutryk.

Dodał, że obniżona będzie też temperatura wody w kranach, kontrolowany będzie poziom oświetlenia pomieszczeń korytarzy i innych części wspólnych. Prawdopodobnie magistrat zrezygnuje też z całonocnego podświetlenia obiektów komunalnych, stadion miejski będzie podświetlony tylko w weekendy. Iluminacja świąteczna będzie ograniczona tylko do rynku. Nie odbędą się również duże imprezy, takie jak zabawa sylwestrowa w rynku, maraton wrocławski i festiwal „Europa na widelcu”.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował we wtorek, że "będzie program wspierający efektywność energetyczną w samorządach". "To będzie bardzo duży program, który będzie pozwalał modernizować m.in. oświetlenia uliczne, bo słyszeliśmy o komunikatach wyłączania przez samorządy oświetlania ulic. Na to nie możemy sobie pozwolić. (...) Nie możemy pozwolić, żeby Polska była ciemna. Rozumiem witryny, elewacje, ale na pewno nie ulice. Polacy chcą czuć się bezpiecznie również w tej trudnej sytuacji, w związku z tym ten program będzie dedykowany wszystkim samorządom tym, które będą chciały i będą zainteresowane oszczędzaniem. To będzie zachęta" - podkreślił Buda. (PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ par/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (17)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
Po czym poznać że jest komunizm?
101hz
W korei północnej ciągle brakuje prądu, tam ulice się nocami nie świecą (poza pomnikami komunistów), skoro tam mogą żyć bez oświetlenia, my też
and00
No, odwołując maraton to tej energii zaoszczędzi...
sylwester też, I noc, ile to może kosztować?
ps
I tak oto facet z PO nawet zakręcił wrzątek w kranach
300_pala
A co cię to interesuje.? W Krakowie już palą śmieciami
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zoomek
Można też pojechać ostro po bandzie i przestać się myć.
"Częste mycie skraca życie,
skóra się ściera i człowiek umiera!"
...
Od jutra na banerach w Polin (za Dudą - tu jest Polin)
boris-vodka
Za Tuska to chociaż była ciepła woda w kranie.......PISo-bolszewia chce nawet odebrać ludziom ten "luksus".
aszkenazyjski
Przecież to samorząd z PO.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki