REKLAMA
BADANIE

Zielono na WIG20. Kursy CD Projektu i Allegro liderami wzrostów

Michał Kubicki2023-02-02 17:27redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-02 17:27

W czwartek na GPW inwestorzy reagowali na decyzje największych banków centralnych. Prawie wszystkie kursy w portfelu największych spółek skończyły sesję na zielono, a o miano lidera wzrostów segmentu do samego końca rywalizowały kursy CD Projektu i Allegro.   

Zielono na WIG20. Kursy CD Projektu i Allegro liderami wzrostów
Zielono na WIG20. Kursy CD Projektu i Allegro liderami wzrostów
fot. Krystian Maj / / FORUM

W tygodniu naznaczonym decyzjami największych banków centralnych czwartek był w Europie dniem kulminacyjnym, w czasie którego na sesji inwestorzy reagowali zarówno na decyzję Fedu, jak i ogłoszoną w czasie sesji decyzję EBC. Także Bank Anglii poinformował o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Więcej od samych decyzji, które były zgodne z prognozami, na rynkowe nastroje wpływała komunikacja decydentów i jej odbiór przez inwestorów. Narracja przyjęta przez rynki była taka, że słowa bankierów nie brzmią już tak "jastrzębio". Zobaczyliśmy więc spadki kursu dolara i ruch w górę na giełdach wynikający z mniejszej awersji do ryzyka. 

WIG20 na koniec dnia zyskał 1,7 proc. WIG był wyżej o 1,58 proc. mWIG40 wzrósł o 1,08 proc., a sWIG80 o 0,39 proc. Obroty przekroczyły 1,5 mld zł, z czego 1,25 mld dotyczyło spółek z WIG20.

Bankier.pl

"Decyzje głównych banków centralnych były zgodne z rynkowymi oczekiwaniami, na rynku pojawił się optymizm, a WIG20 po słabej środowej sesji, w czwartek ponownie wrócił ponad 1.900 pkt. Wygląda na to, że rynek chce rosnąć, przynajmniej na ten moment" - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, Sobiesław Kozłowski.

Kozłowski zwrócił również uwagę, że o piątkowych nastrojach mogą zadecydować wyniki dużych spółek z USA (m.in. Amazon, Alphabet i Apple), które opublikują je po czwartkowej sesji. Przedsmak tych nastrojów pokazał start sesji kasowej na akcjach Mety (Facebook) i ponad 20-proc. wzrost ceny akcji.

Wracając na GPW, w ujęciu sektorowym, w czwartek spadły tylko notowania chemii (-0,93 proc.). Najwięcej zyskały gry (4,11 proc.) oraz motoryzacja (3,81 proc.) i media (3,38 proc.).

W WIG20 mocna sesja w wykonaniu kursów Allegro (5,13 proc.) i CD Projektu (5,42 proc.). Wzrosty największego producenta gier mogą być związane z redukcją pozycji krótkiej przez fundusze grające na spadek, w tym przede wszystkim Point72 Asset Management, która ma największy udział w grze na spadki. W tym tygodniu odkupywał już część akcji.

Wyraźnie lepiej od średniej WIG20 wzrosły ceny akcji Cyfrowego Polsatu (3,3 proc.) oraz Asseco (3,17 proc.). Początkowo mocne odbicie towarzyszyło akcjom JSW (1,82 proc.), które po środowej wyprzedaży, związanej z artykułem o podatku od nadmiarowych zysków, zaczynały być rano odkupowane, po tym, jak pojawiło się dementi ze strony ministerstwa klimatu i środowiska. W czasie sesji pojawiła się też informacja o kolejnym fiasku rozmów związków z zarządem JSW w sprawie wynagrodzeń.

Z sektora bankowego zwracał uwagę kurs Santandera (1,48 proc.), który pokazał kwartalne wyniki. Zysk netto grupy Santander Bank Polska w IV kw. 2022 wzrósł do 903,3 mln zł z 193,6 mln zł rok wcześniej. Wynik okazał 2,7 proc. wyższy od oczekiwań rynku na poziomie 879,7 mln zł. Na minusie w tym segmencie skończył tylko kurs Dino (-0,11 proc.), jako jedyny o mniej niż 1 proc. wzrósł kurs PKO BP. Nowe roczne maksima osiągnął kurs Kruka (1,56 proc.).

W drugiej linii od rana najwięcej uwagi zwracał kurs XTB (-3,09 proc.), który pokazał niższe od prognoz wyniki finansowe. Akcje taniały nawet o 9 proc., jednak popyt zniwelował spadki przy dużych obrotach sięgających 73 mln zł.

Po drugiej stronie były kursy Grupy Pracuj (8,27 proc.) oraz Ten Square Games (7,29 proc.). Z rejestru krótkiej sprzedaży poniżej 0,5 proc., zszedł jedyny ujawniony fundusz GSA Capital Partners, grający na spadki producenta gier mobilnych.

Na szerokim rynku najmocniej wyróżnił się kurs PunkPirates (25,49 proc.), który poinformował o kolejnym kroku na drodze do wejścia w branżę OZE.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
simonsoft8
na akcjach widać petrolinvest po debiucie, dzisiaj może się załamać w piątek
grzegorzkubik
Wstępny kierunek 1950 a i 2000 punktów nie powinno być zaskoczeniem.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki