REKLAMA

Zatrudnienie rośnie, ale płace rozczarowują

2017-08-17 14:00
publikacja
2017-08-17 14:00
fot. Filip Blazejowski / FORUM

Lipiec przyniósł solidny przyrost zatrudnienia w dużych firmach, ale realny wzrost wynagrodzeń był rozczarowujący – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Liczba zatrudnionych w dużych firmach wyniosła w lipcu 6 022,1 tys. i była o 4,5% wyższa niż przed rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Był to rezultat lepszy od oczekiwanego przez ekonomistów, którzy zakładali wzrost o 4,3% rdr.

/ GUS

W ujęciu bezwzględnym w lipcu przybyło 20,6 tysięcy etatów, co jest najlepszym „niestyczniowym” wynikiem od października 2007 roku! (W styczniu GUS zmienia próbę badanych przedsiębiorstw, co skutkuje jednorazowym, ponadprzeciętnym wzrostem liczby zatrudnionych).  Od początku roku duże przedsiębiorstwa zwiększyły zatrudnienie o 223,2 tysiące. Tegoroczny wzrost zatrudnienia prawdopodobnie pobije dotychczasowy rekord z 2007 roku (246 tys.).

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zostało obliczone na 4 501,22 zł (czyli 3.202,53 zł netto) i było o 4,9% wyższe niż w lipcu 2016 roku. To rezultat rozczarowujący – eksperci spodziewali się dynamiki płac rzędu 5,3% wobec 6,0% miesiąc wcześniej.

/ Bankier.pl na podstawie danych GUS.

Po uwzględnieniu inflacji CPI (1,7% rdr) realny wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób wyniósł w lipcu 3,13% rdr wobec 4,45% odnotowanych w czerwcu.

W czerwcu przeciętna płaca brutto zwiększyła się o nominalnie 6%, a zatrudnienie po raz pierwszy w historii tych danych przekroczyło 6 mln.

Dane zaprezentowane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego.

Lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko co 2 lata. Ostatnie wydanie, dotyczące stanu na październik 2014 r., ukazało się pod koniec 2015 r. Według opracowania "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2014 r.", połowa pracowników otrzymywała wynagrodzenie mniejsze niż 3291 zł brutto, czyli 2359 zł netto.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
xyzzzz
faktem jest, że prace mozna znaleźć bez problemu,nawet bez konkretnego "fachu" bo potrzebuja "roboli" do fabryk itd...ale place oferowane sa zalosne tak mozna to okreslic. Z mojego doswiadczenia zistatnich 2 mcy- fabryka czesci samochodowych - 1500 zł netto na zlecenie przez agencje pracy,umowa co miesiac,faktem jest, że prace mozna znaleźć bez problemu,nawet bez konkretnego "fachu" bo potrzebuja "roboli" do fabryk itd...ale place oferowane sa zalosne tak mozna to okreslic. Z mojego doswiadczenia zistatnich 2 mcy- fabryka czesci samochodowych - 1500 zł netto na zlecenie przez agencje pracy,umowa co miesiac, dojazd do pracy 15 km....druga oferte dostałem z Volkswagena w Poznaniu, um.o prace przez agencje pracy 2800 zł brutto...nie wiem nawet jak sie do tego ustosunkowac bo poł wielkopolski brandzluje sie na wieśc o pracy w VW a realia okazuja sie inne. Ok zapewne jak ktospracuje tam 5 lat bezposrednio wkoncernie to zarabia 5tys netto ale teraz zwyklych robotnikow zatrudniaja przez agencje....a zeby bylo zabawniej to skonczyłem studia, które wydaja sie "elitarne" niestety nic mi one nie dają poza satysfakcją ich ukonczenia.
synteticfrn
Dynamika zatrudnienia daleka od rekordów, widać że Polacy wyjechali masowo.
hfjdj
Zatrudnienie w nieskonczosc rosnac nie moze.
polityk_przy_korycie
W czasach gdy imigranci przyjeżdżają do Polski by pracować za grosze, gdy pracodawcy błagają o pracowników płacąc agencjom pracy 1 całą miesięczną pensję za znalezienie pracownika. Naprawdę nie potrafisz znaleźć dobrej pracy? obcokrajowiec nie znający obyczajów i języka, bez znajomości a potrafi znaleźć lepszą W czasach gdy imigranci przyjeżdżają do Polski by pracować za grosze, gdy pracodawcy błagają o pracowników płacąc agencjom pracy 1 całą miesięczną pensję za znalezienie pracownika. Naprawdę nie potrafisz znaleźć dobrej pracy? obcokrajowiec nie znający obyczajów i języka, bez znajomości a potrafi znaleźć lepszą pracę od twojej?

prawdziwy Polak a nie jakaś ..... NIE NARZEKA jak źle by nie było, a reszta dalej niech biadoli jak to ciężko. Niczym bezdomny leżący we własnych rzygowinach zastanawia się czemu los tak go ukarał, ale nie ruszy się nawet o krok, bo przyzwyczaił się że rzygi mimo że śmierdzą to przyjemnie grzeją..
iluminat
ciekawe kto zarabia te 4600 zł /mc ???. Większość młodych ludzi zapie....a za 1600 - 1800 netto. POLSKIE OBOZY PRACY -wyzysk za śmieszne / nijakie wynagrodzenie ! oto sukces i głupie gadki rządzącej hołoty.
niewierzacyateusz
skończ studia chemiczne :) i zapraszam do arendi :)) na dzień dobry może 4600 nie dostaniesz ale po 2- 3 latach jak nie okażesz się gamoniem albo leniem to 4600 będziesz miał jak ta lala w każdej firmie chemicznej
xyz83
Ucz się ucz bo nauka to potęgi klucz.
quakester
W mojej firmie wynagrodzenia wzrosły w tym roku srednio 20-30%. Myślę że nie jest to odosobniony przypadek
xyz83
Nie ma co się spinać że goście obniżają nam płace. To są przeważnie zajęcia których Polacy nie podjęliby się za te pieniądze. A krzyczą przeważnie ci którzy żadną praca i tak się nie zhańbią.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki