Liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwach przebiła 6 mln

Liczba zatrudnionych w dużych firmach niefinansowych po raz pierwszy w historii tych danych przekroczyła sześć milionów – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Wzrost wynagrodzeń przyspieszył do 6 proc.

W czerwcu liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 6001,5 tys. i była o 4,3 proc. wyższa niż rok wcześniej. Przeciętne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6 proc. rdr i wyniosło 4508,08 zł. Wzrost płac w ujęciu nominalnym był najszybszy od stycznia 2012 roku.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Jeśli pominąć jednostkowe zakłócenia w danych (styczeń 2012 oraz styczeń i grudzień 2009), to czerwcowy wzrost wynagrodzeń w dużych firmach niefinansowych był najwyższy od jesieni 2008 roku.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Statystyki wynagrodzeń były lepsze od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się dynamiki płac na poziomie 5 proc. rdr. Wzrost zatrudnienia był zgodny z prognozami ekspertów.

Przyspieszenie nominalnej dynamiki wynagrodzeń cieszy pracowników – większość z nich przez ostatnie lata nie mogła liczyć na solidne podwyżki. Pomimo sprzyjającej koniunktury gospodarczej i najniższej od 26 lat stopy bezrobocia do tej pory statystyki wskazywały na bardzo słabą presję płacową.

„Plany w zakresie zwiększenia zatrudnienia są na niemal najwyższym poziomie w historii, ale na razie nie przekłada się to na wzrost nacisków na podwyższenie płac” - wynikało z najnowszego badania koniunktury NBP. Jednakże czerwcowe dane mogą świadczyć o zmianie nastawienia pracodawców, którzy chcąc pozyskać pracowników, wreszcie zostali przez rynek przymuszeni do podniesienia płac.

„Obecnie 15 proc. firm obserwuje wzrost takiej presji ze strony pracowników. Jest to nieco mniej niż 6 miesięcy wcześniej, jak też wyraźnie mniej niż w 2008 r.” – takie wnioski płynęły z badania NBP jeszcze za drugi kwartał 2017 roku.

Dane zaprezentowane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego.

Lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko co 2 lata. Ostatnie wydanie, dotyczące stanu na październik 2014 r., ukazało się pod koniec 2015 r. Według opracowania "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2014 r.", połowa pracowników otrzymywała wynagrodzenie mniejsze niż 3291 zł brutto, czyli 2359 zł netto.

Boom w zatrudnieniu nie sprzyja wydajności

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~PawelG

6 proc wzrost wynagrodzeń, 4 proc, wzrost zatrudnienia, 2 proc inflacja. Wskaźnik, którym ZUS rewaloryzuje kapitał na kontach wyniesie ponad 10 proc w przyszłym roku. Radzę osobom, które nabiorą uprawnień w tym roku poczekać do waloryzacji przyszłorocznej. Ich kapitał będzie większy o ponad 10 proc i takmoże samo świadczenie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 pluto85md

Realny wzrost wynagrodzeń jeszcze w I kw. (3%) był najniższy od ponad 3 lat, w II kw. jednak dynamika płac wyższa, a inflacja nieco niższa niż w pierwszym, jest więc pewien ruch w górę będzie.

Ważniejsze dane w środę -o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za czerwiec, bowiem większość wypłat w czerwcu była za niezwykle udany maj (duża produkcja i sprzedaż m.in. przez 2 dni robocze więcej r/r)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 27 ~Lasekdrugi

Ale paliwo staniało, buty i ciuchy też więc inflacja 1,7% jest mniejsza niż wzrost płac, co cieszy :)

! Odpowiedz
33 17 niepelnosprawny_org

ale inflacja zjadła wzrost, bo to zywnosc najbardziej zdrozała, wiec realnie jest raczej mniej...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil