Zarządca ZM Henryk Kania zawiadamia prokuraturę. Chodzi o zarząd i serwer

Zarządca ZM Henryk Kania złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw przez członków zarządu spółki. Chodzi o przywłaszczenie serwera i nieprawidłowości związane ze znajdującymi się na nich danymi. Tymczasem Cedrob poinformował, że zabezpieczył ćwierć miliarda złotych na inwestycję w Kanię.

(ZM Henryk Kania)

W komunikacie, pod którym podpisał się zarządca Mirosław Możdżeń, znajdujemy listę przestępstw, których, zdaniem kierującego wniosek do prokuratury, mieli się dopuścić niewymienieni z nazwiska członkowie zarządu spółki.

  • przestępstwa z art. 284 § 1 k.k. polegającego na przywłaszczeniu cudzej rzeczy ruchomej w postaci serwera spółki oraz danych znajdujących się na nim, co uniemożliwiło prowadzenie przez spółkę działalności;
  •  przestępstwa z art. 268 § 2 i 3 k.k. polegającego na nieuprawnionym zniszczeniu, uszkodzeniu, usunięciu lub zmianie zapisów (na informatycznym nośniku danych) istotnych informacji albo udaremnieniu lub znacznym utrudnieniu osobie uprawnionej zapoznanie się z tymi informacjami, co wyrządziło znaczną szkodę majątkową spółce
  • przestępstwa z art. 268a § 1 i 2 k.k. polegającego na nieuprawnionym niszczeniu, uszkadzaniu, usuwaniu, zmienianiu lub utrudnianiu dostępu do danych informatycznych albo podejmowaniu czynności, które w istotnym stopniu zakłócają lub uniemożliwiają automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych, czym wyrządzono znaczną szkodę majątkową spółce;
  • przestępstwa z art. 276 § 1 k.k. polegającego na doprowadzeniu do zniszczenia, ukrycia lub usunięcia dokumentów spółki znajdujących się na jej serwerze, przez osoby które nie miały prawa wyłącznie nimi rozporządzać;
  • przestępstwa z art. 303 § 1 i 2 k.k. polegającego na wyrządzeniu szkody majątkowej spółce przez nieprowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej spółki albo prowadzenie jej w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawdą, w szczególności niszcząc, usuwając bądź ukrywając dokumenty dotyczące tej działalności, przez co wyrządzono spółce znaczną szkodę majątkową.

Sprawą ma zająć się teraz Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe – ta sama, która 9 września zażądała wydania dokumentacji dotyczącej prowadzenia działalność przez ZM Henryk Kanai od 2012 r.

Opublikowany po 23:00 komunikat to kolejna negatywna informacja płynąca ze spółki. Wczoraj informowaliśmy o rozpoczęciu kontroli celno-skarbowej, zaś w sobotę o prośbie zarządcy o rozważenie przesłanek do umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego, ze względu na brak dostępu do dokumentów. Jeszcze wcześniej na rynek trafiła informacja o uchyleniu zarządu spółki oraz aresztowaniu wiceprezesa Grzegorza M. Wczorajszą sesję akcje ZM Henryk Kania zakończyły spadkiem o 12,26 proc., do poziomu 23 groszy.

Ćwierć miliarda na konsolidację

Warto przypomnieć, że 10 września Zakłady Mięsne Henryk Kania w restrukturyzacji, reprezentowane przez zarządcę, i Cedrob zawarły umowę o wykonywanie usług na powierzonych surowcach. Umowa przerobowa została zawarta w związku z ofertą złożoną przez Cedrob w toku przyspieszonego postępowania układowego spółki. Cedrob z tytułu realizacji umowy przerobowej (w tym praw do korzystania ze znaków towarowych oraz pozostałych wartości niematerialnych prawnych należących do spółki) ma obowiązek zapłaty na rzecz spółki wynagrodzenia w kwocie równej kosztom utrzymania jej przedsiębiorstwa wynoszącej 4 mln zł netto miesięcznie. Celem Cedrobu jest następnie przejęcie majątku Kani.

Dziś w komunikacie prasowym Cedrob poinformował o swoich planach związanych z zakładami Kani. - W pierwszym etapie planowane jest osiągnięcie produkcji na poziomie 1200 ton miesięcznie. Docelowo, po przeprowadzeniu procesu inwestycyjnego, zakłady te mają produkować 4 tys. ton miesięcznie. Łącznie z Zakładami Mięsnymi Silesia S.A., które już osiągnęły poziom 4 tys. ton i cały czas się rozwijają, Grupa Cedrob planuje mieć udział w rynku przetwórczym na poziomie 8-10 tys. ton miesięcznie w perspektywie 5-ciu lat i nie wyklucza dalszej ekspansji - czytamy w kominukacie. Produkcja w zakładach Kani ma zostać wznowiona już z początkiem października.

- Uruchomiliśmy środki finansowe, dzięki którym zarządca restrukturyzowanej spółki mógł zapłacić pracownikom zaległe i bieżące wypłaty oraz uregulował najpilniejsze zobowiązania, między innymi za media, dzięki czemu udało się uniknąć odcięcia dostawprądu i gazu. Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy dzierżawy przedsiębiorstwa Zakładów MięsnychHenryk Kania oraz sprawne i transparentne przeprowadzenie procesu jego nabycia. Szacujemy,że cały projekt nabycia majątku Kani, zapewnienia kapitału obrotowego oraz odbudowania rynkumoże pochłonąć ponad ćwierć miliarda złotych i takie środki zabezpieczyliśmy na ten cel - mówi Andrzej Goździkowski, prezes zarządu Cedrobu.

Cedrob już na początku musiał się zmierzyć z wieloma trudnościami, jak między innymi zabezpieczenie całości dokumentacji i sprzętu IT przez Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajową Administrację Skarbową w związku z prowadzonym postępowaniem prokuratorskim, działaniami windykacyjnymi firm leasingowych skierowanymi do majątku przedsiębiorstwa, wielomilionowymi zobowiązaniami zaciągniętymi przez poprzedników, czy też brakiem głównego serwera z oprogramowaniem produkcyjnym i recepturami.

MZ/AT

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 7 marianpazdzioch

Poprzednia władza przyzwyczaiła ich do tego typu zagrywek. Nie zauważyli chyba, że nastała nowa, a Alior to do tego państwowa spółka i będzie z tego wręcz pokazówka.

! Odpowiedz
10 10 fakty

Wymień za poprzednich rządów spółki które po nadzorem KNF I GPW w tak bezczelny sposób wyprowadziły 5 mld PLN przez giełdę i obligacje (getback i kania, o innych nawet nie wspominam. ) A prokuratura, rzeczywiście, 3 miesiące od informacji, ze Kania prawdopodobnie fałszował raporty na 300 mln PKN do konkretnych działań, to faktycznie diabelskie tempo. I ten Alior, 200 mln kredytu bez sprawdzania sprawozdań, na gębę. Czuje się bezpiecznie, że tacy geniusze sprawują piecze nad "zrepolonizowanymi" bankami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 marianpazdzioch odpowiada fakty

A musi być od razu 5 mld? Jest rozwój gospodarczy i te kwoty szybko się dewaluują. Na miliardy to jest Getback - zaczął się, działał za poprzedniej władzy. Amber też. Kolejne - skoki. SK Bank. Nie jestem archwistą, ale wiem że pomniejsze firmy z tego typu zagrywkami ale juz na dziesiątki i setki milionów to są dziesiątki przykładów. Afera WGI najbardziej beczelna. A co do reszty, to wiadomo że wiele się nie zmieniło, oprócz tego, że jest 3x więcej postępowań karnych wszczętych przez prokuraturę niż za poprzedniej władzy. Jest jednak jeszcze coś takiego jak nieuchronność kary, są sądy, jest prawo które bardziej zachęca, a niż zniechhęca do tego typu czynów. Jakaśtam zmiana jednak jest. Choćby to zmniejszenie luki vatwskiej, które przecież potwierdzają zewnętrzne instytucje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 fakty odpowiada marianpazdzioch

Czy Getback wszedł na giełdę pod nadzorem KNF za czasów P.O ? Czy Kania fałszował raporty za czasów P.O. Czy Getback dostał nagrodę od GPW za czasów P.O, 3 miesiące przed bankructwem. Czy Amber Gold było obecne na GPW i ich roczne sprawozdania badał KNF ? A SKOK. 4 mld strat, ludzie potracili oszczędności całego życia. Gdzie komisja śledcza ? Kwoty się szybko zdewaluują, hahahah, powiedz to emerytowi który utopił oszczędności życia, wierząc, ze spółki z GPW są pod nadzorem KNF i GPW, a informacje przez nie podawane są zweryfikowane przez w/w instytucje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 marianpazdzioch odpowiada fakty

Nie zamierzam bronić tej władzy, bo uważam ją za równie złodziejską jak ta poprzednia i przerzucane się kto ma tutaj rację w tych jednostkowych przypadkach do niczego nie prowadzi. Pozostaję jednak przy swoim.

! Odpowiedz
2 13 bangladesznadwisla

a henio kania chodzi i się śmieje z frajerów z aliora i nabywców obligacji. wycieczki zagraniczne pełny luz. był na tyle bezczelny że doniósł na bank z którego wzięli kasę do prokuratury. kolejny artysta po prezesie getbacku

! Odpowiedz
0 3 marianpazdzioch

Oklepany schemat. Kopia z PCZ S.A. Było oskarżanie banku Millennium i wystosowanie dętego, bombastycznego żądania wobec niego na bodajże 100 mln. Sąd wyśmiał tę legendę.

! Odpowiedz
1 41 madarot

Przekrety Przekrety a oblgatariusze stracą pieniądze Na dobrą sprawę za pożyczone pieniądze z obligacji kręcili lody Ludzie stracą pieniądze a ci będą balowac Nie ma sensu inwestować w Polsce

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,95% 50 202,54
2020-06-04 17:15:01
WIG20 1,12% 1 786,58
2020-06-04 17:15:00
WIG30 1,04% 2 070,74
2020-06-04 17:15:00
MWIG40 0,28% 3 555,70
2020-06-04 17:15:01
DAX -0,45% 12 430,56
2020-06-04 17:37:00
NASDAQ -0,69% 9 615,81
2020-06-04 22:03:00
SP500 -0,34% 3 112,35
2020-06-04 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.