Przed nami środa, 8 grudnia, 342. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.


Tematy dnia
Dziś ostatnie w tym roku posiedzenie RPP. Monetarne fajerwerki niewykluczone. Inflacja, wysokość rat kredytów, kurs złotego, ceny paliw czy nieruchomości – to tylko niektóre wątki, które z pewnością pojawią się w tym roku przy milionach świątecznych i sylwestrowych stołów. Przebieg tych dyskusji zależeć może od tego, co dziś zrobi RPP.
Ranking kont oszczędnościowych. Po roku przerwy stawka maksymalna rośnie do 3 proc. rocznie. 3 proc. w skali roku – to nowa maksymalna stawka, którą można otrzymać, otwierając konto oszczędnościowe. Ostatnio takie oprocentowanie było dostępne ponad rok temu.
Kwarantanna, wszystko co musisz wiedzieć. Kwarantanna zaczyna się w momencie otrzymanie skierowania na test na COVID-19, obowiązuje domowników osoby chorej na koronawirusa i nakładana jest po przekroczeniu granicy. Z kwarantanny zwolnieni są zaszczepieni oraz ozdrowieńcy.
Czarnek: O dłuższej nauce zdalnej niż łącznie 7 dni, czyli do 9 stycznia mowy nie ma. Nie ma dyskusji o nauce niestacjonarnej dłuższej niż łącznie 3 dni przed świętami i 4 dni po świętach, czyli do 9 stycznia.
Białoruś ustanawia embargo na żywność z krajów, które wprowadziły sankcje. Od 1 stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać embargo na produkty żywnościowe z krajów, które wprowadziły sankcje wobec władz Białorusi
Jak Biden z Putinem. O tym rozmawiali prezydenci. Prezydent USA Joe Biden ostrzegł we wtorek w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą "silnymi sankcjami i innymi środkami" na rosyjską militarną eskalację na Ukrainie
Wydarzy się w Polsce
Sejm. Dzisiaj po południu Sejm wznowi przerwane w ub. tygodniu obrady; posłowie zajmą się m.in. projektem ustawy o funduszu kompensacyjnym, który umożliwia zaszczepionym uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi niepożądanymi odczynami, bez konieczności odwoływania się do postępowania przed sądami.
Posłowie mają zająć się też projektem ustawy o dodatku osłonowym, który jest częścią rządowej tarczy antyinflacyjnej. Posłowie mają też przeprowadzić drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.
Łotwa. 16:40 Briefing prasowy z udziałem szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua oraz ministra spraw zagranicznych Łotwy Edgarsa Rinkvičsa.
PKP. 14:00 Konferencja prasowa pt. "Efekty inwestycji realizowanych ze środków UE i budżetowych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.".
Gdańsk. 10:00 Ceremonia wbicia łopaty pod inwestycję Northvolt Poland, producenta ogniw litowo-jonowych i systemów bateryjnych.
Wydarzy się na świecie
Wilno. Spotkanie premierów Litwy, Łotwy i Estonii.
Berlin. Bundestag wybierze Olafa Scholza (SPD) na kolejnego kanclerza Niemiec.
Moskwa. Premier Grecji Kiriakos Mitsotakis z wizytą w Rosji.
Helsinki. Wizyta nowej premier Szwecji Magdaleny Andersson w Finlandii.
Kansas City. Prezydent Joe Bidan zaprezentuje swój plan inwestycji w infrastrukturę.
Bajkonur. Z dzierżawionego przez Rosję kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wystartuje rosyjski statek kosmiczny Sojusz MS-20 z japońskim miliarderem Yusaku Maezawą.
Watykan. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież Franciszek spotka się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Kalendarium ekonomiczne 8 grudnia 2021 r.
Decyzja RPP
Komunikat po posiedzeniu RPP
Inflacja na Węgrzech (09:00)
Wystąpienie Christine Lagarde z EBC (09:15)
Decyzja Banku Kanady (16:00)
Podsumowanie sesji
Dobry początek tygodnia na GPW. Górnictwo poprowadziło WIG20
Mocne wzrosty na Wall Street. Nasdaq 3% w górę
Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |
Kalendarium giełdowe
ZYWIEC – Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 20 zł na akcję.
GREENENER – Publikacja raportu za 2020 rok.
ABPL – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 1 zł na akcję.
10:00 - Konferencja online nt. wyników za 1H 2021/22 oraz bieżących wydarzeń w Spółce MERCOR S.A
Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI
#TegoDnia 8 grudnia
1474 – Wojna polsko-węgierska: we Wrocławiu został podpisany rozejm pomiędzy królem Kazimierzem IV Jagiellończykiem i królem Czech Władysławem II Jagiellończykiem, a królem Węgier Maciejem Korwinem.
1919 – Rada Ambasadorów państw Ententy ustaliła w Paryżu linię Curzona jako wschodnią granicę Polski.
1933 – W Gdyni otwarto Dworzec Morski.
1949 – Chińscy nacjonaliści ewakuowali się na Tajwan.
1987 – W Waszyngtonie Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow podpisali Traktat INF o likwidacji arsenałów rakiet krótkiego i średniego zasięgu.
1991 – Prezydenci Rosji Borys Jelcyn, Białorusi Stanisłau Szuszkiewicz i Ukrainy Łeonid Krawczuk podpisali Układ białowieski rozwiązujący ZSRR i powołujący Wspólnotę Niepodległych Państw.
2000 – Duma Państwowa zadecydowała o przyjęciu melodii hymnu radzieckiego z nowym tekstem jako Hymnu Państwowego Federacji Rosyjskiej.
2013 – Euromajdan: w Kijowie został obalony i zniszczony pomnik Włodzimierza Lenina.
2017 – Beata Szydło złożyła rezygnację z urzędu premiera, podając gabinet do dymisji, którą prezydent Andrzej Duda przyjął i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego.
Źródła: PAP, Wikipedia