REKLAMA

Zapowiedź dnia - 7 grudnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-12-07 07:21analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-07 07:21
Zapowiedź dnia - 7 grudnia 2021 r.
Zapowiedź dnia - 7 grudnia 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 7 grudnia, 341. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Koniec giełdowej hossy może być blisko. Późna faza cyklu koniunkturalnego oraz rozpoczęta niedawno seria podwyżek stóp procentowych przemawiają za zakończeniem covidowej hossy na warszawskim parkiecie.

Lokaty miesięczne w grudniu. Najlepsza oferta daje 1,30 proc. rocznie. 1,30 proc. w skali roku – tyle wynosi maksymalna stawka, którą można otrzymać na miesięcznym depozycie w grudniu. Drugi najwyżej oprocentowany depozyt da zarobić 1 proc. rocznie.

W salonach samochodowych wciąż pustki. Klienci kupują, co jest. Zdecydowanie gorsze wyniki niż przed rokiem, z którymi w ostatnich miesiącach borykają się producenci aut i samochodowi dealerzy to pokłosie ograniczonej produkcji i braku gotowych modeli związanej z małą dostępnością półprzewodników.

Borys: O stagflacji w Polsce nie ma mowy. Gospodarka ma silne fundamenty. Złoty jest fundamentalnie niedowartościowany, w 2022 r. powinien się wzmacniać - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Hipoteki sprzedają się jak świeże bułeczki. Podwyżki stóp ochłodzą popyt? Popyt na kredyty mieszkaniowe w listopadzie 2021 roku wzrósł o 28,1 proc. rdr - podał BIK w komunikacie.

Czeski bank centralny przeanalizował konsekwencje ewentualnego przyjęcia euro. Czeski bank centralny w opublikowanej w poniedziałek analizie konsekwencji ewentualnego wejścia przez Czechy do strefy euro stwierdził, że przyjęcie wspólnej waluty powinno jeszcze bardziej zwiększyć otwartość gospodarki kraju.

USA bojkotuje zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. Przedstawiciele administracji Joe Bidena nie wezmą udziału w żadnych wydarzeniach związanych z zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie w lutym 2022 roku ze względu na mające miejsce w Sinciangu "ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości".

Wydarzy się w Polsce

Prezydent. Dziś o 15:00 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczy akty powołania nowym członkom Rady Dialogu Społecznego. Powołana w 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.

Cyfryzacja. Z zapowiadanym udziałem premiera Mateusza Morawieckiego we wtorek przed południem w Katowicach odbędzie się oficjalne otwarcie Szczytu Cyfrowego ONZ IGF 2021. Zdalnie w ceremonii mają uczestniczyć m.in. prezydent Andrzej Duda oraz sekretarz generalny ONZ António Guterres.

Kościół. 10:00 Konferencja prasowa nt. prezentacji wyników najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego poświęconych religijności Polaków.

Edukacja. 11:30 Konferencja prasowa prezesa ZNP Sławomira Broniarza "Propozycje ZNP dotyczące negocjacji płacowych z MEiN".

OZE. 12:30 Konferencja prasowa z udziałem m.in. minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, nt. "Premiera raportu "Zielony wodór z OZE w Polsce. Wykorzystanie energetyki wiatrowej i PV do produkcji zielonego wodoru jako szansa na realizację założeń Polityki Klimatyczno-Energetycznej UE w Polsce".

Wydarzy się na świecie

Waszyngton, Moskwa. Spotkanie poprzez łącze wideo prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina; początek około godz. 16 czasu polskiego. Głównym tematem rozmowy będą napięcia wokół Ukrainy, przy granicach której zostało skoncentrowanych około 100 tys. żołnierzy rosyjskich. Władze Rosji domagają się gwarancji, że nie dojdzie do rozszerzenia NATO na wschód, czyli przyjęcia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Budapeszt. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej z szefem dyplomacji Maroka Nasserem Bouritą; z Polski ma uczestniczyć minister Zbigniew Rau. Głównymi tematami rozmów będą zwalczanie nielegalnej migracji, relacje V4 z Marokiem i możliwości rozwoju współpracy.

Berlin. Oczekiwane jest podpisanie umowy koalicyjnej między socjaldemokratami z SPD, liberałami z FDP i Zielonymi w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. W środę ma dojść do zaprzysiężenia nowego gabinetu, na którego czele stanie polityk SPD Olaf Scholz.

Bruksela. Posiedzenie Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów. Ministrowie zdrowia wymienią poglądy na temat obecnych i przyszłych działań UE, podejmowanych w odpowiedzi na pandemię Covid-19. Z Polski ma uczestniczyć szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Bruksela. Posiedzenie Rady UE do Spraw Gospodarczych i Finansowych. Ministrowie zostaną poproszeni o przyjęcie podejścia ogólnego w sprawie aktualizacji przepisów o obniżonych stawkach VAT, na podstawie wniosku Komisji Europejskiej z 2018 roku. Chodzi o zaktualizowanie wykazu towarów i usług, w przypadku których dopuszcza się stawki obniżone lub zwolnienia.

Bruksela. Rada Stabilizacji i Stowarzyszenia UE–Kosowo podsumuje stosunki unijno-kosowskie. Uczestnicy posiedzenia omówią relacje w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia, a w szczególności kryteria polityczne i gospodarcze, współpracę finansową oraz wdrażanie układu o stabilizacji i stowarzyszeniu.

Kalendarium ekonomiczne 7 grudnia 2021 r.

08:00 - Niemcy - Produkcja przemysłowa m/m (10/2021)

11:00 - Niemcy - Wskaźnik ZEW (12/2021)

11:00 - UE - PKB (III/2021)

14:00 - NBP - Polska - Aktywa rezerwowe NBP (11/2021)

14:30 - USA - Bilans handlowy (10/2021)

Podsumowanie sesji

Spokojna sesja w Warszawie. Dwie czerwone latarnie

Odbicie na Wall Street. Za nami kolejna zmienna sesja

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

BIGCHEESE – Debiut na rynku głównym GPW.

ABPL – Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 1 zł na akcję.

13:00 - PKNORLEN - Transmisja online konferencji PKN Orlen dotyczącej realizacji strategicznych planów w obszarze zero i niskoemisyjnych źródeł energii.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 7 grudnia

1789 – Sejm Czteroletni przyjął uchwałę nakazującą dostarczenie jednego rekruta z 50 dymów dóbr i miast królewskich i duchownych oraz jednego rekruta ze stu dymów dóbr i miast dziedzicznych.

1835 – Uruchomiono pierwszą linię kolejową w Niemczech (Norymberga-Fürth).

1905 – Austriacki lekarz okulista Eduard Zirm przeprowadził w Ołomuńcu pierwszą udaną operację przeszczepienia rogówki.

1909 – Belgijski przemysłowiec i wynalazca Leo Hendrik Baekeland opatentował pierwsze tworzywo sztuczne – bakelit.

1925 – Liga Narodów przyznała Polsce prawo do utrzymania straży wojskowej na Westerplatte.

1941 – Wojna na Pacyfiku: Japończycy dokonali ataku na Pearl Harbor na Hawajach.

1970 – Premier PRL Józef Cyrankiewicz i kanclerz RFN Willy Brandt podpisali w Warszawie układ o normalizacji wzajemnych stosunków i uznaniu zachodniej granicy Polski. Wcześniej, po złożeniu wieńca, Willy Brandt ukląkł pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

1973 – Premiera filmu obyczajowego Chłopi w reżyserii Jana Rybkowskiego.

1989 – Sejm kontraktowy przyjął ustawę o amnestii.

Źródła: PAP, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki