REKLAMA
ZAGŁOSUJ

USA bojkotuje zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie

2021-12-06 20:07
publikacja
2021-12-06 20:07
USA bojkotuje zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie
USA bojkotuje zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie
fot. rawf8 / / Shutterstock

Przedstawiciele administracji Joe Bidena nie wezmą udziału w żadnych wydarzeniach związanych z zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie w lutym 2022 roku ze względu na mające miejsce w Sinciangu "ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości" - oznajmiła w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

"Żaden przedstawiciel administracji nie weźmie udziału w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie i w igrzyskach paraolimpijskich w 2022 r., mając na uwadze trwające ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu oraz inne naruszenia praw człowieka" - powiedziała Psaki.

Dodała, że choć sportowcy USA wezmą udział w wydarzeniu i mają "100-procentowe wsparcie", Biały Dom nie zamierza "dodawać rozgłosu" igrzyskom.

"Oficjalna lub dyplomatyczna reprezentacja podczas tych igrzysk oznaczałaby, że traktujemy je jako +business as usual+ w obliczu rażących naruszeń praw człowieka i zbrodni ChRL w Sinciangu i po prostu nie możemy tego zrobić. Prezydent Biden powiedział prezydentowi Xi, że bronienie praw człowieka jest w DNA Amerykanów" - dodała.

Zapytana o zapowiedź kontrsankcji ze strony Chin, Psaki stwierdziła, że w ocenie administracji współpraca w sprawie problemów ponadnarodowych z ChRL "nie jest przysługą wyświadczaną USA przez Chiny". Psaki przekazała, że Pekin został uprzednio poinformowany o decyzji Waszyngtonu.

Bojkot igrzysk był szeroko popierany przez polityków w Waszyngtonie, choć część Republikanów domagała się pełnego bojkotu, włącznie z wycofaniem udziału sportowców USA w imprezie.

Decyzja ma związek z systematycznym prześladowaniem Ujgurów i innych muzułmańskich mniejszości etnicznych w regionie Sinciang w zachodnich Chinach, w tym m.in. z masowym zamykaniem ludności w obozach "reedukacyjnych" i polityką mającą zmniejszyć dzietność ujgurskich kobiet. Według USA praktyki te stanowią ludobójstwo.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (2)

dodaj komentarz
forfun
jak gowin.
bojkot polityczny udział sportowy.
półśrodki
ajwaj_
I OK,
smieszne sankcje, bojkoty, obrazalstwo, fejki itd tyle zostalo anglosasom z "hegemona" swiata i galaktyk

Dla kibiców pewnie nie tak dramatycznie, kal-boje biora pól-oficjalnie doping (jako np aerosol na astme-zwieksza oddech), a genderzy nieokresleni np. z plci nr 3 startuja w dyscyplinie kobiet lub mezczyzn
I OK,
smieszne sankcje, bojkoty, obrazalstwo, fejki itd tyle zostalo anglosasom z "hegemona" swiata i galaktyk

Dla kibiców pewnie nie tak dramatycznie, kal-boje biora pól-oficjalnie doping (jako np aerosol na astme-zwieksza oddech), a genderzy nieokresleni np. z plci nr 3 startuja w dyscyplinie kobiet lub mezczyzn wg checi i dyscypliny

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki