REKLAMA

Zapowiedź dnia - 30 lipca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-07-30 07:23analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-30 07:23
Zapowiedź dnia - 30 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 30 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami piątek, 30 lipca, 211. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Cyfrowe euro coraz bliżej – techniczny fundament już przetestowano. Technologia rozproszonego rejestru (DLT) będzie w stanie obsłużyć wdrożenie cyfrowego pieniądza banku centralnego w strefie euro – takie są wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez Bank Estonii wspólnie z 7 bankami centralnymi i EBC.

Polski rynek leasingu zaczął rosnąć. Zapowiada się rekordowy rok. Po trwających dwa lata spadkach, w I poł. 2021 r. branża leasingowa ponownie zaczęła rosnąć. W tym czasie firmy leasingowe udzieliły finansowania o wartości 40,5 mld zł.

Kolejne kraje zbroją się w złoto. Na liście również Polska. W ostatnich miesiącach przybyło krajów, które postanowiły zwiększyć swoje rezerwy złota. Pierwsza połowa 2021 r. wypada pod tym względem lepiej niż analogiczne okresy lat ubiegłych.

Rynek pracownika wrócił ze zdwojoną mocą. Oczekiwania finansowe specjalistów wyższe niż przed pandemią. Oczekiwania finansowe poszukiwanych specjalistów są obecnie nawet o 50 proc. wyższe niż przed rokiem i coraz częściej przewyższają górną granicę widełek płac na danym stanowisku - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Media: obowiązek testów na COVID-19 przy wjeździe do Niemiec od 1 sierpnia. Wszystkie osoby powyżej 6. roku życia wjeżdżające do Niemiec będą musiały okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Wyjątki dotyczą osób, które zostały zaszczepione lub wyzdrowiały.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla ponad 4 mln pracowników w USA. Prezydent USA Joe Biden ogłosił że pracownicy administracji federalnej i usługodawcy będą musieli przedstawić dowód szczepienia przeciwko COVID-19 lub poddawać się regularnym testom.

Stale rośnie liczba osób głodujących lub zagrożonych głodem. Ponad 40 milionów ludzi na świecie znajduje się na skraju głodu, a więcej niż pół miliona już głoduje, przy czym koronawirus spowodował wyraźny przyrost osób zagrożonych głodem.

Wydarzy się w Polsce

Prezydent. Andrzej Duda weźmie dziś udział w uroczystościach z okazji obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 10.50 prezydent złoży kwiaty na Dziedzińcu Głównym Muzeum Powstania Warszawskiego, przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Polska-Hiszpania. Dziś we Wrocławiu odbywa się VII Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek; wieczorem zaplanowano oficjalną kolację, w piątek odbędą się sesje plenarne.

Wydarzy się na świecie

Manila. Szef Pentagonu Lloyd Austin kończy dwudniową wizytę na Filipinach.

Taszkent. Wspólne rosyjsko-uzbeckie ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy z Afganistanem; do 10 sierpnia.

Rzym. Zakończenie dwudniowych obrad ministrów kultury krajów G20.

Lizbona. Strajk pracowników spółki IP obsługującej połączenia kolejowe w Portugalii. Protest, który ma potrwać do 8 sierpnia, polega na dwukrotnym wstrzymywaniu pracy na kilka godzin w ciągu każdego dnia strajku.

Kalendarium ekonomiczne 30 lipca 2021 r.

10:00 - Niemcy - PKB szacunek (II/2021)

10:00 - GUS - Polska - Szybki szacunek Inflacji CPI (7/2021)

11:00 - UE - Stopa bezrobocia (strefa euro) (6/2021)

11:00 - UE - Szacunek inflacji r/r (7/2021)

14:30 - USA - Wydatki Amerykanów (6/2021)

15:00 - MF - Ministerstwo Finansów ogłosi podaż długu na sierpień 2021 r.

Podsumowanie sesji

Zieleń na GPW. Wzrosty miedzi, rekordowy kurs LPP

Indeksy na Wall Street blisko rekordów, wyniki spółek w centrum uwagi

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

SWISSMED – Publikacja skonsolidowanego oraz jednostkowego raportu za rok obrotowy 2020/2021.

HARPER – Publikacja raportu za rok obrotowy trwający od 01.04.2020 do 31.03.2021.

PRAIRIE – Publikacja raportu za IV kwartał roku obrotowego 2020/2021.

MILTON INTERNITY BIOFACTOR – Publikacja raportu za II kwartał 2021 roku.

BETACOM – Publikacja raportu za I kwartał roku obrotowego 2021/2022.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 30 lipca

1619 – W Jamestown w Wirginii utworzono pierwszą Radę Mieszkańców na kontynencie północnoamerykańskim. Tego samego dnia wybuchł tam strajk polskich rzemieślników, którzy domagali się prawa głosu w wyborach. Gubernator spełnił ich żądania. Był to pierwszy strajk na kontynencie północnoamerykańskim

1920 – Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski ogłosił Manifest do polskiego ludu roboczego miast i wsi, w którym zapowiedział utworzenie polskiej republiki radzieckiej

1924 – Na Górnym Śląsku wybuchł strajk 150 tysięcy górników i hutników w obronie 8-godzinnego dnia pracy

1930 – W finale rozgrywanych w Urugwaju I Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej gospodarze pokonali Argentynę 4:2

1941 – W Londynie podpisano polsko-radziecki układ Sikorski-Majski, przewidujący m.in. wznowienie stosunków dyplomatycznych, amnestię dla polskich więźniów i utworzenie armii polskiej w ZSRR

1974 – Oddano do użytku Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie koło Gąbina. Stojący tam maszt był do 1991 r. najwyższą budowlą na świecie (646 m)

1980 – Na igrzyskach w Moskwie Władysław Kozakiewicz zdobył złoty medal w skoku o tyczce i wykonał słynny gest

1994 – Zmarł Ryszard Riedel, wokalista zespołu „Dżem”

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki