REKLAMA

Zapowiedź dnia - 30 grudnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-12-30 07:05analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-30 07:05
Zapowiedź dnia - 30 grudnia 2021 r.
Zapowiedź dnia - 30 grudnia 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 30 grudnia, 364. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

W 2022 r. hydra inflacji nie odpuści. Bądźmy gotowi nawet na 10 procent. W przyszłym roku ponownie będziemy musieli stawić czoła wysokiej inflacji. Nie ochronią nas przed nią rządowe „tarcze”, a podwyżki stóp procentowych zaczną w pełni działać dopiero za kilka kwartałów.

Trzecia podwyżka stóp NBP po raz kolejny pobudziła rynek lokat. Ostatnia podwyżka stóp procentowych nie była dla nikogo zaskoczeniem. Dla klientów, którzy posiadają wolne oszczędności, oznacza ona perspektywę skorzystania z lepszych lokat niż do tej pory.

Open Finance złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Open Finance złożył do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości - podała spółka w komunikacie.

Wybór oprocentowania a zdolność kredytowa. Przy stałej stopie hipoteka jest mniej dostępna. Formuła oprocentowania w kilku bankach wpływa na maksymalną wysokość kredytu hipotecznego. Z analizy Bankier.pl wynika, że wybierający stałą stopę mogą liczyć na finansowanie niższe nawet o ponad 80 tys. zł.

Nowe ulgi podatkowe będą miały wpływ na wysokość pensji. Te wnioski powinni złożyć pracownicy w 2022 roku. Wraz z nowym rokiem zaczną obwiązywać nowe ulgi podatkowe, z których przede wszystkim będą mogły skorzystać osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę.

Utrudnienie kontroli, czy jest umowa na wywóz szamba, będzie grozić grzywną. Za utrudnianie lub udaremnianie władzom gminnym kontroli, czy mamy podpisaną umowę na wywóz szamba z nieruchomości, będzie grozić kara grzywny - wynika z opublikowanego w środę projektu nowelizacji Prawa wodnego.

WHO: ostra faza pandemii Covid-19 może zakończyć się w 2022 roku, ale koronawirus nie zniknie. Ostra faza pandemii Covid-19 może zakończyć się w 2022 roku, ale nie oznacza to, że koronawirus zniknie - powiedział w środę dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Mike Ryan. Szef

Gazprom: druga nitka Nord Stream 2 zapełniona gazem, cały gazociąg w gotowości do pracy. Prezes rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller poinformował w środę prezydenta Rosji Władimira Putina, że tego dnia zakończyło się napełnianie gazem drugiej nitki gazociągu Nord Stream.

Wydarzy się w Polsce

Premier. Mateusz Morawiecki oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker wezmą dziś o 10:30 udział w uroczystości nadania praw miejskich, która odbędzie się w KPRM. Z początkiem nowego roku prawa miejskie otrzymają: Pruszcz (Kujawsko-Pomorskie), Iwaniska (Świętokrzyskie), Izbica (Lubelskie), Lutomiersk (Łódzkie), Bolimów (Łódzkie), Cegłów (Mazowieckie), Nowe Miasto (Mazowieckie), Jedlnia-Letnisko (Mazowieckie), Kaczory (Wielkopolskie) i Olsztyn (Śląskie).

Warszawa. 10:00 Konferencja prasowa dotycząca pierwszego etapu budowy Sinfonia Varsovia Centrum, przetargu na wybór generalnego wykonawcy robót budowlanych oraz planowanego przystąpienia do ich realizacji w 2022 r.

Premier. 14:00 Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w oficjalnym  przekazaniu do użytku nowych odcinków autostrady A1 (MOP Słostowice).

Zdrowie. 11:00 Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, poświęcona projektowi reformy systemu szpitali w Polsce.

Wydarzy się na świecie

Waszyngton, Moskwa. Rozmowa telefoniczna prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Biały Dom zakomunikował, że wśród jej tematów będą nadchodzące rokowania dyplomatyczne USA z Rosją. Natomiast CNN podała, że rozmowa, która odbędzie się na życzenie strony rosyjskiej, będzie dotyczyła m.in. Ukrainy. Poprzednio przywódcy dwóch państw rozmawiali w formacie wideokonferencji, przez ponad dwie godziny, 7 grudnia. Według Białego Domu, Biden przed rozmową z Putinem konsultował się z liderami państw europejskich.

Ateny. Publikacja danych dotyczących napływu migrantów do Grecji w 2021 roku.

Londyn. Brytyjskie Archiwa Narodowe odtajnią dokumenty rządu Wielkiej Brytanii z lat 1998-2000.

Kalendarium ekonomiczne 30 grudnia 2021 r.

08:00 - Indeks cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii

09:00 - Inflacja w Hiszpanii

10:00 - NBP - NBP przedstawi sytuację na rynku mieszkaniowych w III kwartale 2021 r.

14:00 - NBP - Dane o międzynarodowej pozycji inwestycyjnej Polski (III/2021)

14:00 - NBP - Polska - Bilans płatniczy kwartalny (III/2021)

14:00 - NBP - Polska - Zadłużenie zagraniczne (III/2021)

14:30 - Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA

Podsumowanie sesji

Wzrostowa końcówka roku na GPW. Biomed kolejny raz odpalił

Dow Jones Industrial najwyżej w historii po szóstym z rzędu wzroście

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

GTC – Wprowadzenie do obrotu na GPW 88.700.000 praw do akcji zwykłych na okaziciela serii O.

LAURENPES – Dzień pierwszego notowania na NC 20.000.000 akcji serii F, 20.000.000 akcji serii G, 2.000.000 akcji serii H.

EFENERGII – Dzień pierwszego notowania na NC 1.000.000 akcji zwykłych na okaziciela serii E.

SFD – Wypłata zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2021 w wysokości 0,04 zł na akcję.

HARPER – Publikacja raportu za I półrocze roku obrotowego trwającego od 1.04.2021 do 31.03.2022.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 30 grudnia

1853 – USA kupiły od Meksyku południową część Arizony i Nowego Meksyku (tzw. zakup Gadsdena).

1922 – Eligiusz Niewiadomski, zabójca prezydenta RP Gabriela Narutowicza, został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie.

1922 – Utworzono Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

1964 – Powołano Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).

1970 – Podwyższono najniższe pensje, emerytury i zasiłki rodzinne.

1980 – Opuszczono banderę na parowcu „Sołdek”, pierwszym polskim statku wybudowanym po wojnie.

1991 – Powołano Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) z siedzibą w Moskwie.

2006 – Egzekucja Saddama Husajna.

Źródła: PAP, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki