REKLAMA

Zapowiedź dnia - 28 lipca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-07-28 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-28 07:25
Zapowiedź dnia - 28 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 28 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 28 lipca, 209. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Stała stopa, mniejszy kredyt. Wybór hipoteki wpłynie na zdolność. Od początku miesiąca kredytobiorcy mogą wybierać ze znacznie dłuższej listy kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem. Taka formuła w niektórych bankach oznacza jednak niższą maksymalną zdolność kredytową, wynika z analizy Bankier.pl.

Sierpniowe dywidendy na GPW. Te spółki płacą najwięcej. W bankierowej bazie dywidend znajduje się 15 spółek z GPW oraz NewConnect, które zapowiedziały, że przydzielą akcjonariuszom prawa do części zysku w sierpniu. Przyglądamy się najwyższym stopom dywidendy.

GUS: ożywienie na rynku działek. Polacy w rok wydali na nieruchomości 145 mld zł. W 2020 r. Polacy kupili ponad pół miliona nieruchomości, za które zapłacili 145 mld zł – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Szczególny ruch w 2020 r. było widać na rynku niezabudowanych działek.

"Bezpieczni" i reszta. Zaszczepieni zwolnieni z restrykcji? Rząd podejmie decyzję. Rząd w ciągu kilkunastu dni podejmie decyzję, jak podzielić społeczeństwo na "bezpiecznych" i resztę - pisze w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Mniej chętnych do pracy za granicą. Przez wyższe płace i pandemię. O 15 proc. spadła w ub.r. liczba pracowników wysłanych za granicę przez agencje zatrudnienia. Teraz może ich zatrzymać w kraju odbicie na rynku pracy - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Wyniki Apple'a zdecydowanie powyżej konsensusu. Sprzedaż iPhone'ów wzrosła o prawie 50 proc. Wyniki Apple w trzecim kwartale roku obrotowego 2020/21 zdecydowanie przebiły konsensus.

W Watykanie rozpoczął się przełomowy proces w sprawie nadużyć finansowych. Przed Trybunałem Watykańskim rozpoczął się we wtorek uznany za historyczny proces włoskiego kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób w sprawie podejrzanych transakcji finansowych w Sekretariacie Stanu.

Wydarzy się w Polsce

"Polski ład". 10:00 Konferencja prasowa prezentująca memorandum ZPP ws. alternatywnego rozwiązania dla przedsiębiorców w "Polskim ładzie" z udziałem m.in. prezesa ZPP Cezarego Kaźmierczaka.

MF. 11:00 Spotkanie prasowe online nt. wyników badań satysfakcji klientów po wizycie w urzędzie skarbowym z udziałem ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego.

GetBack. 15:40 Konferencja prasowa oraz spotkanie poszkodowanych w aferze "GetBack" z prezesem NIK Marianem Banasiem.

Wydarzy się na świecie

Rzym. Prezes IPN Karol Nawrocki złoży wizytę w Rzymie i uda się na cmentarz wojenny 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino.

Paryż. Francuska minister obrony Florence Parly spotka się z izraelskim ministrem obrony Benim Gancem. Będą rozmawiać m.in. o programie szpiegującym Pegasus oraz kryzysie gospodarczym w Libanie i Iranie.

Londyn. Rozpoczyna się odbywający się częściowo w formie zdalnej dwudniowy Globalny Szczyt Edukacyjny, którego celem jest zebranie 5 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat na edukację dzieci w krajach rozwijających się. Jego współgospodarzami są premier W. Brytanii Boris Johnson i prezydent Kenii Uruhu Kenyatta

Nowe Delhi. Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wizyty w Indiach spotka się z premierem Narendrą Modim i ministrem spraw zagranicznych Subrahmanyamem Jaishankarem.

Hanoi. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozpoczyna oficjalną wizytę w Wietnamie, do 29 lipca.

Lizbona. Pracownicy spółki IP obsługującej połączenia kolejowe w Portugalii rozpoczynają strajk. Protest, który ma potrwać do 8 sierpnia, będzie polegał na dwukrotnym wstrzymywaniu pracy na kilka godzin w ciągu każdego dnia strajku.

Kalendarium ekonomiczne 28 lipca 2021 r.

08:00 - Niemcy - Indeks zaufania Gfk (8/2021)

20:00 - USA - Stopy procentowe FED (7/2021)

Podsumowanie sesji

Spadki na GPW. W dół producenci gier i biotechy

Spadki na Wall Street. S&P 500 zakończył serię pięciu wzrostowych dni z rzędu

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

ORANGEPL – Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

SANPL – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

SWISSMED – Początek zapisów na sprzedaż akcji po 10,94 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Lux Med sp. z o. o. i Bruno Hangartnera.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 28 lipca

1656 – Potop szwedzki: rozpoczęła się bitwa pod Warszawą

1794 – Rewolucja francuska: zostali zgilotynowani przywódcy jakobinów, w tym Maximilien de Robespierre

1914 – Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii; początek I wojny światowej

1958 – Utworzono NASA

1992 – Rozpoczął działalność Pioneer Pierwszy Polski Fundusz Powierniczy

1993 – Polska zawarła konkordat ze Stolicą Apostolską

2018 – Zmarła Olga Sipowicz "Kora", wokalistka zespołu „Maanam”

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Zapowiedź dnia

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki