REKLAMA

Zapowiedź dnia - 25 listopada 2021 r.

Michał Żuławiński2021-11-25 07:28analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-25 07:28
Zapowiedź dnia - 25 listopada 2021 r.
Zapowiedź dnia - 25 listopada 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 25 listopada, 329. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Iluzja rosnących wynagrodzeń. Ile zarabia się w przeliczeniu na euro, dolara i złoto?. Ze statystyk wynika, że w ujęciu nominalnym „średnia krajowa” rośnie w tempie przeszło 8% rocznie. To jednak w pewnej mierze iluzja wzrostu wywołana spadkiem siły nabywczej polskiego pieniądza.

Rok ze wzrostami stawek w ofertach sprzedaży mieszkań. Nowy raport Bankier.pl i Otodom. W październiku minął rok odkąd rynek sprzedaży mieszkań został zdominowany przez podwyżki cen ofertowych – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.

Stukrotność pensji to górna granica. Ile banki pożyczą przy dochodzie 12 tys. zł?. Rodzina 2+2 może liczyć nawet na 1,2 mln zł kredytu hipotecznego. To jednak górny limit szacunków banków przy miesięcznym dochodzie 12 tys. zł. Sprawdziliśmy, jak wyglądają symulacje kredytodawców dla pracujących na umowę o pracę.

MF: pożądane jest osiągniecie stabilności w obszarze zmienności kursów złotego wobec głównych walut. W okresie charakteryzującym się zwiększoną zmiennością kursów złotego wobec głównych walut pożądane jest osiągnięcie stabilności w tym obszarze – napisało MF w odpowiedzi na pytanie PAP dotyczące ewentualnej wymiany walut na rynku.

Deweloperzy: fundusze inwestycyjne nie wpływają na obecne wzrosty cen mieszkań. Transakcje z udziałem funduszy inwestycyjnych nie mają przełożenia na obecne wzrosty cen nieruchomości, ich powód to nierównowaga między silnym popytem, a niedostateczną podażą - przekonuje Polski Związek Firm Deweloperskich.

W Ameryce najmniej nowych bezrobotnych od 52 lat. Wskaźnik, który stał się makroekonomicznym symbolem polityki lockdownów, w zeszłym tygodniu osiągnął najniższą wartość od… 52 lat.

Wydarzy się w Polsce

BBN. Dziś o godz. 9 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbędzie się spotkanie rządowego sztabu kryzysowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, a także szefów: MON, MSWiA, MSZ oraz służb, związane z kryzysem granicznym i sytuacją bezpieczeństwa w regionie. Ok. 10.30 zaplanowano briefing prasowy.

Senat. Dziś ciąg dalszy posiedzenia Senatu. Izba zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie granicy, która ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego.

Senat zajmie się też nowelą ustawy mającą zapobiec skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r. Wzrost cen zakupu gazu w trakcie obowiązywania taryfy można będzie przenieść na kolejne okresy taryfowe.

Senat rozpatrzy też ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników oraz nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Trybunał Konstytucyjny. TK ma zająć się dziś w pełnym składzie wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącym jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych. Początek rozprawy przewidziano na godz. 11, przewodniczyć ma jej sędzia Bartłomiej Sochański, zaś sprawozdawcą sprawy ma być sędzia Wojciech Sych.

Innowacje. 09:00 Konferencja pt. "Horyzont Innowacji", organizowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Elektromobilność. 09:00 Trzecia edycja Global e-Mobility Forum 2021 online, największe w regionie wydarzenie poświęcone elektromobilności.

Kredyty. 10:00 Konferencja pt. "Pierwsza skarga do TSUE w sprawie zamiany Libor na Saron - Beata Sołowicz przeciwko Komisja UE".

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. Tematem rozmowy będzie kwestia bezpieczeństwa w regionie.

Berlin. Premier Mateusz Morawiecki spotka się z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza Niemiec - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Premier spotka się także z ustępującą ze stanowiska kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Mińsk. Rozwój sytuacji na granicach Białorusi z UE, w tym z Polską.

Bruksela. Spodziewana jest decyzja EMA dot. szczepień przeciw Covid-19 dzieci w wieku 5-11 lat.

Strasburg. Ostatni dzień sesji Parlamentu Europejskiego.

Bruksela. W ramach spotkania Rady ds. Konkurencyjności ministrowie odpowiedzialni w swoich krajach za rynek wewnętrzny i przemysł będą debatować o akcie o usługach cyfrowych i akcie o rynkach cyfrowych.

ASEM. Rozpoczyna się dwudniowy szczyt online krajów Azji i Europy. ASEM (Asia – Europe Meeting) to zainicjowany w 1996 r. w Bangkoku proces współpracy Europy i Azji, grupujący obecnie 51 państw i 2 organizacje międzynarodowe.

Rzym. Początek dwudniowej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który spotka się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premierem Mario Draghim, a w piątek podpisze traktat o zacieśnieniu wzajemnych relacji i zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

Watykan. Prezentacja orędzia papieża Franciszka na Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, który będzie obchodzony 3 grudnia.

Watykan. Papież Franciszek przyjmie na audiencji premiera Libanu Nadżiba Mikatiego.

Rzym. Papież Franciszek spotka się z młodzieżą z 41 krajów świata, w tym z Polski; z ponad 70 młodymi osobami będzie rozmawiał o pandemii i projektach w duchu jego encykliki "Fratelli tutti".

Praga. Spodziewana nominacja lidera centroprawicy Petra Fiala na premiera Republiki Czeskiej.

Ułan Bator. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska kończy wizytę w Mongolii.

Soczi. Prezydent Władimir Putin przyjmuje premiera Armenii Nikola Pasziniana i prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa.

Kalendarium ekonomiczne 25 listopada 2021 r.

Święto Dziękczynienia w USA – dzień bez sesji

08:00 - Niemcy - Indeks zaufania Gfk (12/2021)

08:00 - Niemcy - PKB (III/2021)

10:00 - GUS - Polska - Liczba bezrobotnych (10/2021)

10:00 - GUS - Polska – Oczekiwania inflacyjne (10/2021)

14:30 - USA - Tygodniowe dane o bezrobociu

Podsumowanie sesji

Sesja dla niedźwiedzi. Allegro i CD Projekt liderami spadków

Niewielkie zmiany na Wall Street

Kalendarium giełdowe

PGNIG BOGDANKA XTPL ENEA BOOMBIT PHN Publikacja raportu za III kwartał 2021 roku.

09:00 - HUUUGE-S144 - Konferencja wynikowa Spółki

10:00 - BOOMBIT - Konferencja wynikowa Spółki

10:00 - K2HOLDING - Konferencja wynikowa Spółki

11:00 - BEST - Konferencja wynikowa Spółki

12:00 - CCC - Prezentację online nowej strategii Grupy CCC - GO.25 | EVERYTHING FASHION

STSHOLDING – Rozpoczęcie przyjmowania zapisów od inwestorów indywidualnych.

#TegoDnia 25 listopada

1764 – W kolegiacie św. Jana w Warszawie został koronowany ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski.

1795 – Stanisław August Poniatowski abdykował na rzecz Rosji.

1915 – Albert Einstein sformułował ogólną teorię względności (została opublikowana w następnym roku).

1952 – W Londynie odbyła się premiera sztuki Agathy Christie Pułapka na myszy, najdłużej bez przerwy wystawianej sztuki na świecie.

1984 – W Zielonej Górze został założony Kabaret Potem.

1990 – Odbyła się I tura wyborów prezydenckich. Do II tury przeszli: Lech Wałęsa i Stanisław Tymiński.

1991 – Odbyły się inauguracyjne posiedzenia Sejmu RP I kadencji i Senatu RP II kadencji.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki