REKLAMA

Zapowiedź dnia - 24 listopada 2020 r.

Michał Żuławiński2020-11-24 06:28analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-24 06:28
Bankier.pl

Przed nami wtorek, 24 listopada, 329. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

AliExpress rusza z promocjami na Black Friday i liczy na kolejne rekordy sprzedaży. AliExpress organizuje wyprzedaż z okazji Black Friday. Od 23 do 28 listopada klienci skorzystają z promocyjnych cen - zniżki sięgają nawet 90 proc. Chiński gigant spodziewa się kolejnych rekordów sprzedaży.

Instruktorzy narciarstwa: Święta i ferie zimowe zapewniają nam 90 proc. rocznych dochodów. Zamknięcie ferii zimowych dla uczniów i świąt spowoduje utratę nawet 90 proc. rocznych zarobków instruktorów narciarskich - wskazało Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN.

Müller: Trwają konsultacje ws. dodatkowej niedzieli handlowej. Trwają konsultacje ze związkami zawodowymi i z branżą handlową co do wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu czy w stycznie; decyzje nie zapadły - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Wielki powrót Janet Yellen. Zostanie sekretarzem skarbu w ekipie Bidena Janet Yellen, była przewodnicząca Rezerwy Federalnej, ma zostać Sekretarzem Skarbu w administracji Joe Bidena. Jej zadaniem będzie wyciągnięcie USA z najgłębszego kryzysu od dekad.

Złoto mocno w dół. Ceny w USD najniższe od lipca. Dolarowe notowania złota dość długo broniły się przed pogłębieniem sierpniowej korekty. Jednakże w poniedziałek uległy pod naporem wiadomości z Wall Street i amerykańskiej gospodarki.

Konferencja WallStreet 24 on-line już jutro. Konferencja WallStreet 24 po raz pierwszy w historii odbędzie się w internecie. Zapraszamy do śledzenia relacji z najważniejszego spotkania inwestorów indywidualnych, ekspertów, przedstawicieli spółek i instytucji polskiego rynku.

Najlepsza oferta w rankingu lokat rocznych bez dodatkowych warunków. Po obniżce czołowej lokaty z dodatkowymi warunkami oferta bez tzw. gwiazdek zdecydowane prowadzi z przewagą 0,40 pp.

Bezzałogowy statek kosmiczny poleciał przywieźć próbki z Księżyca. Chiny wystrzeliły we wtorek nad ranem rakietę Długi Marsz-5B, która wyniosła na orbitę prototyp nowego statku kosmicznego Chang’e 5, który przywiezie z Księżyca próbki skał - poinformowały chińskie media.

Wydarzy się w Polsce

Rząd. Dziś zbierze się rząd, który zajmie się m.in. projektem zmian w Prawie energetycznym, który przewiduje m.in. stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE). Jego operatorem (OIRE) będzie operator systemu przesyłowego energii elektrycznej. Ministrowie mają zająć się też projektem ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Rząd. Rada Ministrów zajmie się też projektem zmian w Prawie o ruchu drogowym, który zakłada zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. W czasie posiedzenia omówiony będzie tez projekt noweli ustawy o Służbie Więziennej. Ministrowie zajmą się też projektem zmian rządowej uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską".

Elektromobilność. III Ogólnopolska Konferencja "Nowe kompetencje na nowe czasy" upowszechniająca działania Rady ds. Kompetencji w sektorze motoryzacyjnym ze szczególnym uwzględnieniem elektromobilności (10:00)

Opieka nad dziećmi. Briefing prasowy z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg nt. rozstrzygnięcia programu Maluch+ dla gmin na utworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 (10:00)

Strajk Kobiet. Konferencja prasowa nt. Rady Konsultacyjnej powołanej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet (12:00)

Innowacje. Konferencja prasowa online nt. projektu "Polacy Zmieniają Świat. Innovation Hub. Łączymy naukę z biznesem" (14:00)

Zdrowie. Konferencja online nt. raportu "Optymalizacja opieki nad pacjentami z postacią wtórnie postępującą stwardnienia rozsianego (SM) w Polsce", z udziałem ekspertów medycznych i organizacji pacjenckich (10:00)

Zdrowie. Konferencja prasowa online "Czy pacjenci z rakiem płuca dostaną szansę na dłuższe życie?" (10:00)

Wydarzy się na świecie

Willmington. Prezydent elekt Joe Biden przedstawi w rodzinnym Wilmington pierwszych członków swojej przyszłej administracji. Agencja rządowa GSA potwierdziła w poniedziałek rozpoczęcie procesu protokolarnego przekazywania władzy prezydentowi-elektowi.

Bruksela. Ciąg dalszy sesji Parlamentu Europejskiego.

Bruksela. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas przedstawi unijną strategię farmaceutyczną.

Wilno. Oczekuje się, że Sejm zatwierdzi na nową premier Litwy Ingridę Szimonyte z konserwatywnego Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD), który wygrał październikowe wybory parlamentarne w tym kraju.

Tokio. Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi z wizytą w Japonii (do 25 listopada).

Amsterdam. Doroczne Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) (do 25 listopada)

Kalendarium ekonomiczne 24 listopada 2020 r.

PKB Niemiec fin. (08:00)

Indeks instytutu Ifo w Niemczech (10:00)

Podaż pieniądza w Polsce (14:00)

Wystąpienie prezes EBC (15:00)

Indeksy cen nieruchomości w USA: FHFA (15:00), S&P/Case-Shiller (15:00)

Indeks nastrojów konsumentów w USA (16:00)

Podsumowanie sesji

Polska: GPW znów zielona. Pomogło otwarcie sklepów

USA: Solidne wzrosty na Wall Street, rynki liczą na szczepionkę na Covid-19

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

GTC LUBAWA MEDICALG AUTOPARTN – Publikacja raportu za III kwartał 2020 roku.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 24 listopada

1642 – Holenderski żeglarz Abel Tasman odkrył Ziemię van Diemena (późniejszą Tasmanię).

1644 – Ustawiono figurę króla na kolumnie Zygmunta III Wazy w Warszawie.

1848 – Po ponad dwóch miesiącach w Poznaniu wygasła epidemia cholery, która zabiła 1008 osób na 2400 chorujących.

1963 – Zabójca prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, Lee Harvey Oswald, został zastrzelony w podziemiach komendy głównej policji w Dallas przez Jacka Ruby’ego.

1984 – Założono Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

1992 – Założono Praską Giełdę Papierów Wartościowych.

1996 – Na Białorusi odbyło się sfałszowane referendum umacniające władzę Alaksandra Łukaszenki i przywracające symbole narodowe z czasów Białoruskiej SRR.

1998 – Z Biblioteki Naukowej PAN w Krakowie skradziono pierwodruk dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich (De revolutionibus orbium coelestium).

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki