REKLAMA

Złoto mocno w dół. Ceny w USD najniższe od lipca

2020-11-23 23:13
publikacja
2020-11-23 23:13
fot. allstars / Shutterstock

Dolarowe notowania złota dość długo broniły się przed pogłębieniem sierpniowej korekty. Jednakże w poniedziałek uległy pod naporem wiadomości z Wall Street i amerykańskiej gospodarki.

Kurs złota wyrażony w USD wyłamał się dołem z trwającej od sierpnia konsolidacji, przełamując wsparcie leżące na wysokości 1 850 USD/oz. W poniedziałek wieczorem kontraktami terminowymi na żółty metal handlowano po 1 835,35 USD za uncję trojańską, czyli o blisko 2% niżej niż w piątek.

/ Bankier.pl

Lawina zleceń sprzedaży pojawiła się po 15:40 czasu polskiego, gdy na rynek trafiły wyraźnie lepsze od oczekiwań wskaźniki PMI dla Stanów Zjednoczonych. „Usługowy” PMI za listopad nieoczekiwanie podniósł się do 57,7 pkt. wobec 56,9 pkt. w październiku i oczekiwanego spadku do 55,5 pkt. Analogiczny wskaźnik dla przemysłu wzrósł z 53,4 pkt. do 56,7 pkt., podczas gdy ekonomiści spodziewali się jego obniżenia do 53,0 pkt.

Takie odczyty PMI sugerowałyby, że ożywienie w amerykańskiej gospodarce przyspieszyło pomimo słabych danych napływających ostatnio z rynku pracy. Jeśli by tak faktycznie było, to inwestorzy mogą w przyszłości mieć mniej powodów do trzymania złota licząc na lepsze wyniki spółek (czyli wyższe dywidendy) i (przynajmniej teoretycznie) na wyższe stopy procentowe. A także mocniejszego dolara, którego notowania wzrosły po publikacji indeksów PMI. Do utrzymywania długich pozycji w kontraktach na złoto zniechęcały także ruchy na Wall Street, gdzie giełdowe indeksy poszły w górę napędzane przez drożejące akcje spółek cyklicznych.

Tyle że chyba pierwszy raz zdarzyło się, aby rynek złota zareagował na odczyty PMI dla Stanów Zjednoczonych, gdzie uważniej śledzone są mające znacznie dłuższą historię analogiczne wskaźniki ISM. Po drugie, równocześnie na rynek napłynęły informacje, które raczej wspierają notowania złota w długim terminie.

Charles Evans – prezes Fedu z Chicago – powiedział, że zerowe stopy procentowe zostaną utrzymane być może nawet w 2024 roku. Podobnie zdaje się sądzić rynek długu, na którym rentowności 10-letnich obligacji rządu USA utrzymują się poniżej 1%. W rezultacie długoterminowe realne stopy procentowe w Ameryce pozostają ujemne, co w przeszłości zwykle towarzyszyło wzrostom dolarowych cen złota.

Drugą pozytywną wiadomością dla żółtego metalu były doniesienia, jakoby prezydent-elekt Joe Biden miał powołać na stanowisko sekretarza skarbu Janet Yellen – słynącą z ultra-gołębich poglądów na politykę monetarną byłą szefową Rezerwy Federalnej. To kolejny sygnał utwierdzający rynek w przekonaniu, że Biały Dom pod wodzą Demokraty będzie prowadził skrajnie ekspansywną politykę fiskalną i naciskał na utrzymanie zerowych stóp procentowych tak długo, jak tylko się da.

Niemniej jednak z rynkiem zwykle nie warto się spierać. Na gruncie analizy technicznej wyłamanie dołem z kilkumiesięcznej konsolidacji w krótkim terminie może zapowiadać dalszy spadek dolarowych cen złota. Równocześnie za sprawą niedawnego umocnienia złotego ceny kruszcu wyrażone w polskiej walucie po raz pierwszy od czerwca spadły poniżej 7 000 zł za uncję trojańską.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (10)

dodaj komentarz
antydonald
a w zeszłym tyg. tuski: ,,jasiek 2017'' i ,,open_mind'' pierdziały, że ,,złoto będzie PO 3tys.!!! żenada tuskowa !!!!
sel
Zaniżają papierem żeby tanio kupić oryginał , bo padaczka na wszystkim innym pewna.
jasiek2017
Ale jak to?
Forumowe omnibusy ostatnio mlaskały o 3 tys $ za uncję.
grzegorzkubik
Jeśli Biden zostanie zatwierdzony na swoje stanowisko to złoto pójdzie fest w górę. Fest.
tomm33
nie pójdzie trzeba na to patrzeć obiektywnie a nie przez własne sympatie.
Korporacje i rządy chcą nudnego polityka i bali się Trumpa, ryzyko podwyższonych podatków które obiecał Biden jest już wkalkulowane w ceny aktywów. Zatwierdzenie Bidena to zmniejszenie niepewności, spadek USD złota, wzrost aktywów na rynkach
nie pójdzie trzeba na to patrzeć obiektywnie a nie przez własne sympatie.
Korporacje i rządy chcą nudnego polityka i bali się Trumpa, ryzyko podwyższonych podatków które obiecał Biden jest już wkalkulowane w ceny aktywów. Zatwierdzenie Bidena to zmniejszenie niepewności, spadek USD złota, wzrost aktywów na rynkach słabiej rozwiniętych.
pstrzezek
ależ grzesiu, przecież cały czas krzyczysz że on nie wygrał! przykuj się spowrotem do kaloryfera i krzycz że Trump to twój prezydent
open_mind
O tu to miało być trochę późno wstawili: Uwaga, będzie o szlachetnych kruszcach: Rynki złota i srebra najprawdopodobniej kończą korektę, osiągając dno pod koniec listopada, co zazwyczaj oznacza koniec osłabienia na rynku złota przed dużym wzrostem w lutym następnego roku. Jeśli chodzi o wiadomości o szczepionkach O tu to miało być trochę późno wstawili: Uwaga, będzie o szlachetnych kruszcach: Rynki złota i srebra najprawdopodobniej kończą korektę, osiągając dno pod koniec listopada, co zazwyczaj oznacza koniec osłabienia na rynku złota przed dużym wzrostem w lutym następnego roku. Jeśli chodzi o wiadomości o szczepionkach przeciwko COVID wpływające na cenę złota, to tylko hałas. Złoto nie znajduje się w hossie z powodu COVID. Jest to hossa, ponieważ rządy i banki centralne na całym świecie postradały zmysły i drukują pieniądze w skoordynowany sposób w ramach największego eksperymentu monetarnego w historii świata. W takich chwilach potrzebna jest cierpliwość. Skoncentruj się na szerszej perspektywie i nie daj się wyrwać z hossy.
meryt
open_mind 'Skoncentruj się na szerszej perspektywie i nie daj się wyrwać z hossy"

Darmowych obiadów inwestycyjnych nie ma :)

bankster-kreator 2020-10-30 10:48
"kto nie wyjdzie ze spółek sp popłynie na długie lata jak nie wieczność"

bankster-kreator2020-11-18 13:51 "Większość
open_mind 'Skoncentruj się na szerszej perspektywie i nie daj się wyrwać z hossy"

Darmowych obiadów inwestycyjnych nie ma :)

bankster-kreator 2020-10-30 10:48
"kto nie wyjdzie ze spółek sp popłynie na długie lata jak nie wieczność"

bankster-kreator2020-11-18 13:51 "Większość zawsze musi być "wydutkana" czy to akcje czy to nieruchomości"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dworczyk-Premier-zobowiazal-spolki-Skarbu-Panstwa-do-budowy-szpitali-na-3-tys-miejsc-7991525.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-kosztuja-nas-emeryci-i-rencisci-8002915.html

30X/ 18XI
TPE 1,7/2,2
ALR 11/17,3
JSW 14,9/21
KGH 114/143
LTS 26,7/35
PEO 41,4/57
PGE 4,3/6,1
PGN 4,1/5
PKN 38/52
PKO 18,4/26
PZU 20,6/25,8
open_mind odpowiada meryt
Przepraszam, ale nie ogarniasz podmiotu.
meryt odpowiada open_mind
open_mind "Przepraszam, ale nie ogarniasz podmiotu"

Złoto nie ogarnia inflacji :)

Złoto + inflacja
$1904 1980 r.
$5,956 2020 r.

https://www.usinflationcalculator.com/
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zloto-najdrozsze-od-prawie-dziewieciu-lat-7931701.html

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki