REKLAMA

Zapowiedź dnia - 22 października 2020 r.

Michał Żuławiński2020-10-22 06:32, akt.2020-10-22 08:48analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-22 06:32
aktualizacja
2020-10-22 08:48
Bankier.pl

Przed nami czwartek, 22 października, 296. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Premier: Będę rekomendował, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną. "Na razie zakładamy następujący scenariusz: trzeba się przygotować na być może trzecią falę, czwartą falę - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Praca zdalna na kwarantannie. Prześwietlamy projekt nowych przepisów. Coraz trudniejsza sytuacja epidemiologiczna sprawia, że więcej osób jest kierowanych na kwarantannę lub objętych izolacją. Z uwagi na to, minister zdrowia zapowiedział uregulowanie przepisami pracy zdalnej w czasie kwarantanny.

Canal+ Polska planuje debiut na GPW. Canal+ Polska, dostawca płatnej telewizji, planuje debiut na GPW. To kolejna po Allegro znana szerokiej publiczności marka, która zmierza na warszawską giełdę.

Bankowcy w czasie epidemii. Praca na zmiany i maseczki przy biurku. Przyłbice lub maseczki nawet podczas przerwy na kawę, sprzątanie co godzinę, praca w trybie rotacyjnym i zasady planowania obecności w biurze – to zaledwie ułamek obostrzeń w miejscach zatrudnienia bankowców.

Resort pracy zdradza pomysły na wsparcie dla firm dotkniętych pandemią. Postojowe, zwolnienie z ZUS i mikropożyczki to rozwiązania, które zaproponuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii dla branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami gospodarczymi.

Trzy banki w darmowymi kontami firmowymi [Ranking]. Klienci biznesowi aż w trzech bankach założą darmowe konto firmowe – bez opłat za prowadzenie rachunku, przelewy zewnętrzne, używanie karty płatniczej oraz wypłaty z bankomatów w kraju.

Ukryte manipulacje Pekinu. Mimo że juan od kilku miesięcy zyskuje na wartości, to tempo umacniania chińskiej waluty jest wolniejsze, niż wskazywałyby czynniki rynkowe. Tymczasem na pierwszy rzut oka nie widać wyraźnej interwencji Pekinu.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Na 09:00 zaplanowano debatę nad sprawozdaniem komisji o poselskich projektach dotyczących walki z epidemią COVID-19. O 11:00 rozpocznie się blok głosowań, m.in. wybór Rzecznika Praw Obywatelskich; głosowana będzie kandydatura mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, jedynej zgłoszonej kandydatki na RPO.

Polska 2025+. O 14:00 odbędzie się spotkanie Klubu Polska 2025+ "Pół roku pandemii — jak radzimy sobie w walce z koronawirusem?", którego organizatorami są Związek Banków Polskich i Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze. Wśród zaproszonych gości pojawią się: Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych oraz Piotr Fica, wiceprezes Biomedu Lublin SA. Transmisja dostępna będzie w Bankier.pl. Więcej... 

TK. O 11:00 Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą tzw. aborcji eugenicznej, czyli dopuszczalności aborcji m.in. w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. Wniosek grupy posłów dotyczący tej kwestii po raz pierwszy trafił do Trybunału Konstytucyjnego już trzy lata temu. Ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji. Po raz kolejny wniosek trafił do TK w 2019 r. - złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.

Sądownictwo. O 14:30 Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w II instancji ma rozpatrzyć zażalenie prokuratury na postanowienie o nieuchyleniu immunitetu warszawskiemu sędziemu Igorowi Tulei.

PO. Po południu zbiera się zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej. Władze PO mają m.in. dokonać wyboru zastępcy sekretarza generalnego partii. Niewykluczone, że tematem obrad będą też relacje z powstałym w ostatnią sobotę ruchem "Wspólna Polska" Rafała Trzaskowskiego

Przedsiębiorcy. Konferencja prasowa i prezentacja koncepcji tarczy 100 mld zł dla pracy, organizowana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wraz z Warsaw Enterprise Institute (10:00)

„Solidarność”. Briefing prasowy przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy. Temat: Bezprawne powołanie przez Prezydenta RP nowych członków Rady Dialogu Społecznego (12:30)

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej (NAC) na szczeblu ministrów obrony w formie telekonferencji.

Nashville. Ostatnia przed wyborami prezydenckimi w USA debata telewizyjna pomiędzy ubiegającym się o reelekcję prezydentem Donaldem Trumpem, a jego rywalem z Partii Demokratycznej, b. wiceprezydentem Joe Bidenem. Początek w piątek o 03:00 czasu polskiego.

Bruksela. Wielka Brytania i Unia Europejska wznowią rozmowy na temat przyszłych stosunków po wyjściu W. Brytanii z okresu przejściowego w relacjach z UE.

Bruksela. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli ogłosi zdobywcę dorocznej Nagrody im. (Andrieja) Sacharowa za wolność myśli w 2020 r. Finalistami są: opozycja na Białorusi, działacze Guapinolu i Berta Caceres z Hondurasu oraz arcybiskup Mosulu w Iraku Nadżib Musa Michael.

Moskwa. Prezydent Rosji Władimir Putin weźmie udział online w dorocznym spotkaniu Klubu Wałdajskiego, międzynarodowego grona ekspertów i polityków specjalizujących się w sprawach jego kraju.

Moskwa. Planowany powrót na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Alfa) załogowego statku kosmicznego Sojuz MS-16. Od kwietnia na stacji przebywją: Amerykanin - Chris Cassidy jako jej dowódca oraz dwaj Rosjanie - Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner.

Kalendarium ekonomiczne 22 października 2020 r.

Podaż pieniądza w Polsce (14:00)

Indeksy nastrojów konsumentów w Niemczech (08:00) i Francji (08:45)

Decyzja ws. stóp procentowych w Turcji (14:00)

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (14:30)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: Czerwień na GPW. Spadki PGNiG i Lotosu

Sesja na Wall Street: Niewielkie spadki na Wall Street. W tle rozmowy o pakiecie fiskalnym

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

AQUABB - Publikacja raportu za III kwartał 2020 roku.

PARTNER - Publikacja raportu za III kwartał 2020 roku.

CYFRPLSAT - Wypłata I transzy dywidendy w wysokości 0,35 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 22 października

1721 – Piotr I Wielki przyjął tytuł Imperatora Wszechrosji, a państwo carów nazwano Cesarstwem Rosyjskim.

1866 – Wygasła czteromiesięczna epidemia cholery w Poznaniu, która pochłonęła 1344 ofiary śmiertelne.

1909 – Na Jasnej Górze w nocy z 22 na 23 października z obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej skradziono dwie złote korony podarowane przez papieża Klemensa XI.

1923 – Początek kilkonastodniowego strajku kolejarzy krakowskich.

1951 – Został wydany dekret całościowo regulujący kwestię dowodów osobistych.

1957 – Na łamach czasopisma „Świat Młodych“ ukazał się pierwszy odcinek komiksu Tytus, Romek i A’Tomek Henryka Jerzego Chmielewskiego.

1999 – Premiera filmu kostiumowego Pan Tadeusz w reżyserii Andrzeja Wajdy.

2003 – Ukazało się pierwsze wydanie dziennika „Fakt”.

2009 – Microsoft wydał system operacyjny Windows 7.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki