REKLAMA

Czerwień na GPW. Spadki PGNiG i Lotosu

2020-10-21 18:00
publikacja
2020-10-21 18:00
Czerwień na GPW. Spadki PGNiG i Lotosu
Czerwień na GPW. Spadki PGNiG i Lotosu
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Kolor czerwony zdominował dzisiejszą sesję na GPW. Rozczarowywały akcje m.in. wczorajszego bohatera dnia - PGNiG. Na szerokim rynku uwagę przykuwały wyniki Harpera.

Spadkiem o 0,9 proc. zakończył środową sesję WIG20. Jeszcze słabiej radziły sobie inne indeksy GPW: WIG poszedł w dół o 1,1 proc., mWIG40 o 1,4 proc., a sWIG80 aż o 1,5 proc. Warto dodać, że na wielu rynkach europejskich spadki przekraczały dziś 1 proc., choć z drugiej strony biorąc pod uwagę ostatnie dwa tygodnie WIG20 nadal pozostaje najsłabszym indeksem Starego Kontynentu. Obroty na szerokim rynku wyniosły dziś 1,2 mld zł.

W Polsce warto było dziś zwrócić uwagę na pakiet danych od GUS-u. We wrześniu 2020 r. sprzedaż detaliczna w cenach bieżących była o 2,7 proc. wyższa niż we wrześniu 2019 r. oraz o 1,8 proc. niższa niż w sierpniu 2020 r. Odczyty wpisały się w oczekiwania ekonomistów. Miniony miesiąc przyniósł też utrzymanie wysoce ujemnej dynamiki produkcji budowlano-montażowej. Mocno wyhamowała aktywność zwłaszcza w budownictwie infrastrukturalnym.

fot. / / Bankier.pl

W składzie WIG20 wzrosty notowała piątka spółek, choć w czterech przypadkach były to zmiany kosmetyczne. Wyróżniał się jedynie KGHM, który zyskał 2,3 proc. i spółka po słabszym wrześniu znów obrała kierunek na sierpniowe maksima. Notowania kombinatu wspierały idące w górę ceny miedzi i srebra.

Zdecydowanie więcej spółek notowało znaczące zmiany po czerwonej strony. O ponad 3 proc. potaniały akcje Lotosu i PGNiG, które złapało wyraźną zadyszkę po wczorajszej świetnej sesji. Wydarzeniem dnia w PGNiG była dziś rezygnacja prezesa Kwiecińskiego. O ponad 2 proc. spadły ceny papierów CCC, PGE i PZU. Bliskie poziomu 2 proc. były także Dino i PKO BP.

Na szerokim rynku uwagę zwracał Harper, który stracił dziś 11,8 proc. Co ciekawe spadki nastąpiły po publikacji bardzo dobrego raportu za I kwartał roku obrotowego 2020/21. Spółka wprawdzie nie odniosła się bezpośrednio do pandemii i jej wpływu na sprzedaż, duże wzrosty zanotowały jednak zarówno przychody i zyski Harpera. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnej analizie.

Na rynku NewConnect o blisko 9 proc. podrożały akcje CherryPick Games. Spółka planuje przeznaczyć środki z ugody z fińskim Kuuhubb na dalszy rozwój oraz spłatę części zadłużenia. Do końca roku firma chce złożyć w KNF prospekt związany z przenosinami na rynek główny GPW.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki