REKLAMA

Zapowiedź dnia - 22 lutego 2021 r.

Michał Żuławiński2021-02-22 06:29analityk Bankier.pl
publikacja
2021-02-22 06:29
Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 22 lutego. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

I ślubuję ci... nie wiadomo kiedy. Kolejna branża mówi "dość!".  Od ponad trzech miesięcy obowiązuje w Polsce zakaz organizacji wesel, zgromadzeń czy imprez powyżej 5 osób. Branże ślubna i eventowa już poniosły olbrzymie straty.

Cyfrowy pieniądz – banki centralne przechodzą do eksperymentów. 86 proc. banków centralnych ankietowanych przez BRM angażuje się w badania nad oficjalnym cyfrowym pieniądzem. W ciągu trzech lat nowa forma pieniądza może być dostępna w krajach gromadzących jedną piątą światowej populacji

Ubyło osób deklarujących, że brakuje im pieniędzy na bieżące wydatki. Ubyło osób deklarujących, że ma problemy, by związać koniec z końcem - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Na brak pieniędzy na bieżące wydatki wskazywało 41 proc. respondentów w 2020 r. wobec 47 proc. w roku poprzednim.

Media zapowiadają nowe sankcje UE wobec Rosji. Przed poniedziałkowym posiedzeniem Rady Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej media we Francji zapowiadają nowe sankcje europejskie wobec Kremla, które podjęte będą w porozumieniu z Waszyngtonem.

Dr Fauci: Możliwe, że Amerykanie będą nosić maseczki w 2022 roku. Możliwe, że Amerykanie nadal będą nosić maseczki w 2022 roku - powiedział w niedzielę w CNN dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny nowego amerykańskiego prezydenta Joe Bidena.

Reset chińsko-amerykański. Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wezwał w poniedziałek administrację prezydenta Joe Bidena do resetu relacji chińsko-amerykańskich, które znacznie pogorszyły się za rządów poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa i do wznowienia dialogu.

Wydarzy się w Polsce

Prezydent. Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia zaangażowanymi w zwalczanie skutków pandemii COVID-19 (15:00). Jak podkreślono, będzie to drugie z cyklu spotkań z reprezentantami różnorodnych środowisk, mających na celu zebranie i omówienie doświadczeń oraz rekomendacji po roku walki z pandemią.

Gdańsk. Przed Sądem Rejonowym w Gdańsku ma się dziś o 11:00 rozpocząć proces europosłanki Koalicji Europejskiej Magdaleny Adamowicz, oskarżonej o nieprawidłowości w zeznaniach podatkowych.

Konfederacja. 11:30 – Konferencja prasowa Koła Poselskiego Konfederacji. Temat: Obalamy mit PiS-u o wielkiej pomocy dla przedsiębiorców! Przedstawiamy dane o znikomym wsparciu z PFR dla poszkodowanych branż (Sala Kolumnowa  Sejmu RP).

Lewica. 09:00 – Konferencja prasowa posła Lewicy Pawła Krutula nt. pomocy branży gastronomicznej w czasie pandemii,

Gliwice. 11:00 Konferencja prasowa nt. tworzenia nowej strategii miasta - Gliwice 2040, z udziałem lokalnych władz.

Wydarzy się na świecie

Genewa. Konferencja prasowa dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa na temat postępów w walce z Covid-19.

Londyn. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przedstawi plan wychodzenia z lockdownu w Anglii.

Canberra. Spodziewane jest rozpoczęcie szczepień przeciwko Covid-19 w Australii.

Bruksela. Posiedzenie Rady Spraw Zagranicznych UE. Szefowie dyplomacji 27 państw członkowskich przeprowadzą strategiczną dyskusję na temat ostatnich wydarzeń w stosunkach UE–Rosja. Po południu do uczestników wirtualnie dołączy amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, by wymienić poglądy m.in. na stosunki UE–USA.

Bruksela. Wideokonferencja ministrów rybołówstwa państw Unii Europejskiej.

Vilamoura (Portugalia). Spotkanie ministrów pracy państw Unii Europejskiej.

Genewa. Pierwsze wystąpienie nowego sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena na forum Komisji Rozbrojeniowej ONZ.

Genewa. Początek 46. Sesji Rady Praw Człowieka ONZ (do 23 marca); wśród mówców - minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi.

Soczi. Prezydent Rosji Władimir Putin podejmie swojego białoruskiego partnera Alaksandra Łukaszenkę.

Waszyngton. Początek przesłuchania w Senacie Stanów Zjednoczonych kandydata na ministra sprawiedliwości USA Merricka Garlanda (do wtorku).

Barcelona. Możliwy ciąg dalszy demonstracji w obronie rapera Pablo Hasela, uwięzionego za tweety przeciwko policji i monarchii.

Kalendarium ekonomiczne 22 lutego 2021 r.

Niemcy: indeks Ifo (10:00)

Polska: Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach (10:00)

Podsumowanie sesji

Polska: Mocne wzrosty KGHM. W dół Ursus i producenci gier

USA: S&P 500 spadł czwartą sesje z rzędu

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

KOOL2PLAY – Debiut spółki na NC. Wprowadzenie do obrotu 150.000 akcji serii A2, 178.000 akcji serii B, 78.600 akcji serii C, 180.000 akcji serii D.

MILLENNIUM – Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

NGGAMES – Zakończenie przyjmowania zapisów na akcje serii J w wykonaniu prawa poboru i zapisów dodatkowych.

SIMPLE – Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 13,01 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez TSS Europe.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 22 lutego

1460 – Wojna Szczecina ze Stargardem o handel morski: w wyniku ataku stargardzian zginęło 6 strażników szczecińskiego mostu celnego, a kilkadziesiąt osób wzięto do niewoli.

1900 – W konspiracyjnym lokalu w Łodzi aresztowano Józefa Piłsudskiego i zlikwidowano drukarnię „Robotnika”.

1938 – W Kuwejcie odkryto złoża ropy naftowej.

1944 – Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill występując w Izbie Gmin poparł sowieckie postulaty w sprawie polskiej granicy wschodniej.

1980 – Składająca się z amatorów hokejowa reprezentacja USA pokonała w meczu rundy medalowej turnieju olimpijskiego w Lake Placid reprezentację ZSRR 4:3 (tzw. „cud na lodzie”).

1990 – Ukazał się pierwszy numer „Gazety w Katowicach” – regionalnego wydania „Gazety Wyborczej”.

1997 – Naukowcy z Instytutu Roslin pod Edynburgiem w Szkocji poinformowali o sklonowaniu pierwszego ssaka – owcy Dolly (urodziła się 5 lipca 1996 roku).

2008 – Na uniwersytecie w szwedzkim Lund naukowcy po raz pierwszy sfilmowali poruszający się elektron.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki