REKLAMA

Zapowiedź dnia - 22 lipca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-07-22 07:47analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-22 07:47
Zapowiedź dnia - 22 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 22 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 22 lipca, 203. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Na świecie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dominuje wariant delta. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba infekcji SARS-CoV-2 na świecie wzrosła o jedną czwartą, obecnie wykrywa się ponad pół miliona zakażeń dziennie.

Dwa punkty hipotecznej marży to rzadkość. Najlepsze kredyty mieszkaniowe. 10 proc. wkładu własnego to zbyt mało, by liczyć na marżę kredytową poniżej 2 pp. w standardowych ofertach banków. Na bardziej atrakcyjne warunki mogą się nastawić wpłacający 20 proc. wartości nieruchomości.

Rynkowy renesans mieszkań z wielkiej płyty. Drożeją szybciej od nowszych lokali i kamienic. Mieszkania zbudowane w technologii wielkopłytowej, choć wróżono im krótkie życie, przeżywają swój rynkowy renesans. Przetrzebiona wysokim popytem podaż sprawia, że mieszkania w blokach z wielkiej płyty drożeją szybciej od reszty rynku wtórnego.

Wniosek o wotum nieufności dla ministra Czarnka odrzucony przez Sejm. Sejm odrzucił w środę złożony przez KO wniosek o wyrażenie wotum nieufności ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi. Pozostaje on szefem MEiN.

Maturzyści szturmują komisje egzaminacyjne. Chcą wglądu do prac. Tysiące absolwentów szkół średnich w całej Polsce wnioskują o wgląd w swoje prace maturalne. Wielu udaje się poprawić wynik, a czasem nawet jeden punkt decyduje o dostaniu się na studia - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Badanie: szczepionki Pfizera i AstryZeneki skuteczne również przeciwko wariantowi delta. Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że szczepionki Pfizera i AstraZeneki są prawie równie skuteczne przeciwko dominującemu obecnie wariantowi delta koronawirusa jak przeciwko poprzednio dominującemu wariantowi alfa.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Dziś w Sejmie, w drugim dniu posiedzenia, odbędzie się debata nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa w 2020 r. wraz z przedstawioną przez Najwyższą Izbą Kontroli analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2020 r. oraz komisyjnym projektem uchwały dotyczącym absolutorium dla rządu.

Posłowie debatować będą także nad sprawozdaniem z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2020 r.

Sejm zajmie się ponadto rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych oraz projektem noweli ustawy o transporcie kolejowym.

Posłowie zapoznają się także ze sprawozdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2020 roku, informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji, a także z informacją o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 r. Posłowie także wysłuchają informacji z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2020 r.

Senat. Dziś ciąg dalszy posiedzenia Senatu. Senatorowie zdecydują w sprawie powołania dr. Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Ponadto senatorowie wysłuchają informacji o działalności Rzecznika Praw Dziecka za 2020 rok wraz z uwagami o stanie przestrzegania praw najmłodszych. Zajmą się także nowelizacją ustawy o Agencji Badań Medycznych (ABM), która rozszerza zakres jej zadań o wspieranie działalności innowacyjnej w ochronie zdrowia.

Senat zajmie się również zmianą przepisu nakazującego uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu "rażącego naruszenia prawa" - bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Według noweli, jeśli upłynęło 30 lat, to nie będzie już możliwości postępowania ws. nieważności decyzji.

e-TOLL. 09:00 - Ministerstwo Finansów - Konferencja prasowa. Spotkanie online nt. systemu poboru opłat drogowych e-TOLL.

Sport. 10:00 Ogłoszenie wyników programu "Sportowa Polska 2021", z udziałem m.in. wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego.

Zwierzęta. 11:00 Konferencja prasowa Warsaw Enterprise Institute oraz Pomorskiej Fundacji Bracia Mniejsi nt. "Propozycja istotnego ograniczenia bezdomności wśród zwierząt".

Wymiar sprawiedliwości. 12:00 Konferencja prasowa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i międzynarodowej kancelarii prawnej Clifford Chance nt. premiery raportu pt. "Nowe technologie, nowa sprawiedliwość, nowe pytania. Wdrażanie nowych technologii w wymiarze sprawiedliwości.

Historia. Dziś w Warszawie po raz dziesiąty Marsz Pamięci 22 Lipca upamiętni ponad 250 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy, którzy w lecie 1942 r. zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. Tegoroczny Marsz rozpocznie się o godz. 18 przed pomnikiem Umschlagplatz.

Wydarzy się na świecie

Tokio. Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Japonii. Prezydent chce wesprzeć polskich sportowców uczestniczących w Igrzyskach Olimpijskich. Planowane jest spotkanie prezydenta Dudy z premierem Japonii Yoshihide Sugą

Kranj. W Słowenii trwa nieformalne posiedzenie ministrów ds. konkurencyjności UE (rynek wewnętrzny i przemysł).

Neapol. Spotkanie ministrów środowiska, klimatu i energii grupy G20; do piątku.

Waszyngton. Trwa wizyta w USA liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej; do piątku.

Kijów. Wizytę na Ukrainie składa minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Zaplanowano wyjazd na linię rozgraniczenia między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

Mandalay. Birmański Trybunał Sprawiedliwości rozpatruje nowe oskarżenia o korupcję wniesione przeciwko Aung San Suu Kyi.

Mekka. Osatni dzień hadżdż, czyli pielgrzymki, która jest obowiązkowa raz w życiu dla każdego muzułmanina, który może sobie na nią pozwolić.

Fuzhou. 44. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w formie online; do 31 lipca.

Oslo, Utoya. W dzielnicy rządowej, w katedrze oraz w miejskim ratuszu, a także na wyspie Utoya odbędą się uroczystości 10. rocznicy zamachu terrorystycznego dokonanego przez Norwega Andersa Breivika.

Kalendarium ekonomiczne 21 lipca 2021 r.

10:00 - GUS - Polska - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej (7/2021)

13:45 - UE - Stopy procentowe EBC (7/2021)

14:00 - NBP - Polska - Dane o podaży pieniądza M3 r/r (6/2021)

14:30 - USA - Tygodniowe dane o bezrobociu

16:00 - USA - Sprzedaż domów na rynku wtórnym m/m (6/2021)

16:00 - DG ECFIN - UE - Wskaźnik zaufania konsumentów (CCI - flash) (7/2021)

Podsumowanie sesji

Wyraźna zieleń na GPW. W górę banki i spółki przemysłowe

Na Wall Street drugi dzień wzrostów po poniedziałkowym załamaniu

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

CLNPHARMA – Wprowadzenie do obrotu na GPW 6.000.000 praw do akcji zwykłych na okaziciela serii D.

PKNORLEN – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 3,50 zł na akcję.

PARTNER – Publikacja raportu za II kwartał 2021 roku.

GPW – Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 2,50 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 22 lipca

1807 – Napoleon Bonaparte nadał Księstwu Warszawskiemu Konstytucję oraz Kodeks cywilny.

1944 – Podczas konferencji w Bretton Woods w amerykańskim stanie New Hampshire został utworzony Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

1944 – W Moskwie ogłoszono Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego

1954 – W Nowej Hucie rozpoczął produkcję pierwszy wielki piec, priorytetowa inwestycja planu sześcioletniego

1955 – Otwarcie Pałacu Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina

1983 – Rada Państwa zniosła stan wojenny

1999 – Microsoft udostępnił pierwszą wersję internetowego komunikatora MSN Messenger

2002 – Lew Rywin spotkał się z Adamem Michnikiem. Początek tzw. „Afery Rywina”

2011 – Zamachy terrorystyczne w Norwegii, których sprawcą był Anders Brevik

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki