REKLAMA

Zapowiedź dnia - 22 czerwca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-06-22 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-22 07:25
Zapowiedź dnia - 22 czerwca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 22 czerwca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 22 czerwca, 172. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Polacy spłacili zobowiązania podatkowe. Od 22 czerwca pracujemy tylko "na siebie". Dzień Wolności Podatkowej wypada 22 czerwca. Polacy przez 173 dni w 2021 r. pracowali na opłacenie wszystkich wydatków państwa, a od teraz pracują "tylko na siebie" – wynika z wyliczeń Centrum im. Adama Smitha.

Polskie e-commerce puchnie na potęgę. 8 wykresów, które warto zobaczyć. Polski rynek e-commerce dynamicznie wzrasta. Zwiększa się zarówno wartość produktów sprzedanych online, jak i liczba sklepów internetowych. Jednocześnie rośnie udział zakupów w sieci w całości sprzedaży detalicznej w każdym segmencie.

Najwyższe dywidendy z GPW na wakacje 2021. W czerwcu gorąco jest nie tylko za oknami, ale i na dywidendowej mapie GPW. Końcówka miesiąca to ostatnie walne zgromadzenia zatwierdzające podział zysku za 2020 rok.

Mniejsze raty podczas budowy domu. Banki dają nawet ponad 3 lata oddechu. Zaciągający kredyt hipoteczny na budowę domu mogą skorzystać z karencji w spłacie podczas realizacji inwestycji. Bankier.pl sprawdził, w których bankach budujący ma najwięcej czasu i może liczyć na niższe obciążenia finansowe.

Najlepsze lokaty roczne ze zmianami w czołówce. Maksymalna stawka na lokatach rocznych to niezmiennie 1,00 proc. w skali roku. Skorzystać z niej mogą wszyscy zainteresowani, bowiem oferta jest bez dodatkowych warunków.

Minister przedstawił Czechom warunki na terenie kopalni Turów. W poniedziałek odbyła się zainicjowana przez ministra klimatu i środowiska Michała Kurtykę wizyta studyjna na terenie KWB Turów. Spotkanie poprzedziło mający rozpocząć się we wtorek w Pradze ciąg dalszy polsko-czeskich rozmów.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie najlepszą polską uczelnią. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zajął pierwsze miejsce w XXII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska.

Wydarzy się w Polsce

Rząd. Rada Ministrów zajmie się dziś projektem ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Projekt ma na celu dostosowanie przepisów do regulacji unijnych, które ustanawiają m.in. jednolite przepisy dotyczące informacji reklamowych kierowanych do inwestorów, wspólnych zasad dotyczących opłat i prowizji nakładanych na zarządzających przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania w związku z ich działalnością transgraniczną.

Ministrowie omówią także m.in. projekt noweli ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, który przewiduje umożliwienie uczelni posiadającej status uczelni zawodowej i spełniającej określone warunki używania w swojej nazwie wyrazów "akademia praktyczna".

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu omówi także projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2021.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd ma się również zająć przygotowaną w resorcie sprawiedliwości nowelizacją Kodeksu cywilnego. Głównym problemem, którego dotyczy projekt, jest obecna praktyka nadużywania instytucji wezwania do próby ugodowej w kontekście związanego z tym przerwania biegu przedawnienia roszczenia.

300+. 09:00 Briefing prasowy dotyczący zmian w programie "Dobry Start", z udziałem Marleny Maląg - Minister Rodziny i Polityki Społecznej i prof. Gertrudy Uścińskiej prezes ZUS.

Morze. 09:30 VI Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, organizowane m.in. przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni

Prezydent. 11:30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych na terenie Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych "Polfa" S.A.

V4. 14:00 - konferencja prasowa, w której udział weźmie m.in.: minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Posiedzenie Rady do Spraw Ogólnych. Rada przygotuje szczyt Rady Europejskiej, zaplanowany na 24?25 czerwca 2021 r. Ministrowie wymienią też poglądy na temat rozszerzenia UE oraz procesu stabilizacji i stowarzyszenia przed konferencjami międzyrządowymi z Serbią i Czarnogórą, które odbędą się tego samego dnia. Rada przeprowadzi wysłuchania w ramach procedury określonej w art. 7 TUE, dotyczące praworządności w Polsce i unijnych wartości na Węgrzech. W punkcie „sprawy różne” ministrowie wysłuchają informacji o stosunkach UE–Szwajcaria.

Berlin. Kanclerz Niemiec Angela Merkel podejmie przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Będą rozmawiać o niemieckim krajowym planie odbudowy. Zapowiedziana jest ich wspólna konferencja prasowa.

Rzym. Wizyta przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która z premierem Włoch Mario Draghim będzie rozmawiać o krajowym planie odbudowy. Na zakończenie wizyty odbędzie się ich wspólna konferencja prasowa.

Ryga. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z wizytą na Łotwie, gdzie poinformuje o zatwierdzeniu przez KE łotewskiego krajowego planu odbudowy.

Moskwa. Wizyta sekretarz generalnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Helgi Schmid w Rosji (do 24 czerwca). W programie - rozmowy z szefem dyplomacji rosyjskiej Siergiejem Ławrowem i innymi przedstawicielami władz Rosji.

Moskwa. Doroczna Międzynarodowa Konferencja na temat Bezpieczeństwa, organizowana przez Ministerstwo Obrony Rosji. Wśród uczestników - przywódca junty w Birmie, gen. Mi Aung Hlaing (do 24 czerwca).

Watykan. Prezentacja obchodów pierwszego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych 25 lipca oraz orędzia papieża Franciszka z tej okazji.

Genewa. 47. sesja Rady Praw Człowieka ONZ (do 15 lipca).

Kalendarium ekonomiczne 22 czerwca 2021 r.

10:00 - GUS - Wyniki finansowe towarzystw funduszy inwestycyjnych w drugim półroczu 2020 roku

10:00 - GUS - Polska - Liczba mieszkań w rozpoczętych budowach (5/2021)

10:00 - GUS - Polska - Sprzedaż detaliczna (5/2021)

10:00 - GUS - Polska - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej (6/2021)

16:00 - USA - Sprzedaż domów na rynku wtórnym m/m (5/2021)

16:00 - DG ECFIN - UE - Wskaźnik zaufania konsumentów (CCI - flash) (6/2021)

Podsumowanie sesji

Polska: Zieleń w Europie, niezdecydowanie na GPW

USA: Dow Jones Industrial zyskał najwięcej od 5 marca

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

GPW - VII edycja konferencji online #GPWInnovationDay - dzień 1/3

CIECH – ZWZA ws. m.in. podziału zysku netto za rok obrotowy 2020.

ANSWEAR – ZWZA ws. m.in. przeznaczenia zysku osiągniętego w roku obrotowym trwającym od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020 r.

CCC – ZWZA ws. m.in. pokrycia straty za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2020 r. zakończony 31 stycznia 2021 r.

PLAYWAY – Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 12,74 zł na akcję.

WIRTUALNA – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 1,55 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 22 czerwca

1789 – Sejm Czteroletni uchwalił przeprowadzenie pierwszego w Polsce spisu statystycznego.

1792 – Król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Virtuti Militari.

1812 – W Wyłkowyszkach Napoleon Bonaparte w rozkazie dziennym do armii ogłosił początek II wojny polskiej, co oznaczało wojnę z Rosją.

1905 – Wybuchło powstanie łódzkie.

1912 – Do Krakowa przybył z Paryża Włodzimierz Lenin.

1921 - Rada Ligi Narodów przyznała polskim okrętom wojennym prawo pobytu w porcie gdańskim oraz zezwoliła Polsce na założenie na Westerplatte wojskowej składnicy tranzytowej.

1934 – Ferdinand Porsche podpisał umowę na wykonanie trzech pierwszych prototypów Volkswagena.

1941 – Rozpoczął się atak Niemiec na ZSRR.

2003 – Odbył się mecz piłkarski Szczakowianka Jaworzno-Świt Nowy Dwór Mazowiecki, po którym wybuchła tzw. afera barażowa.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki