REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie najlepszą polską uczelnią

2021-06-22 00:03
publikacja
2021-06-22 00:03

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zajął pierwsze miejsce w XXII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie najlepszą polską uczelnią
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie najlepszą polską uczelnią
fot. Sebastian Kocoń / / FORUM

Opublikowane we wtorek zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. Obejmuje ono cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych i Ranking Kierunków Studiów.

"Uważamy, że jakość kształcenia i badań podlega ocenie i właśnie dlatego od lat publikujemy rankingi pomocne zarówno dla konkurujących ze sobą szkół wyższych, jak i dla kandydatów w wyborze najodpowiedniejszych studiów. Jesteśmy przekonani, że dla maturzystów najważniejsze informacje zawierają jednak zestawienia dotyczące 71 najpopularniejszych kierunków. Wielokryterialny Ranking Kierunków Studiów coraz częściej traktowany jest przez kandydatów jako podstawa decyzji o wyborze konkretnego programu w konkretnej uczelni. A teraz, +na górce+ rekrutacyjnego sezonu, jest właśnie na to czas!" – mówi cytowany w komunikacie prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński.

Pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich ponownie zajął Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, uzyskując 100 proc. we wskaźniku rankingowym. Drugą pozycję zajął Uniwersytet Warszawski (wskaźnik rankingowy 99,2), a trzecią Politechnika Warszawska (wskaźnik rankingowy 83,5). Czwarte miejsce zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a piąte Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Na kolejnych miejscach znalazły się: Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Gdański Uniwersytet Medyczny i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Ranking Uczelni Akademickich bierze pod uwagę 27 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie.

W Rankingu Uczelni Niepublicznych ponownie wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Drugie miejsce zajął SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, a trzecie Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.

Na szczycie Rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych znalazła się Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Kolejne miejsca zajęły Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie i Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że o ile w rankingu uczelni akademickich dominują kryteria związane z aspektami badawczymi, to w rankingach uczelni niepublicznych i zawodowych większą wagę mają kryteria związane z praktycznym charakterem studiów prowadzonych w tych uczelniach, m.in. ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.

Ostatni z rankingów – Ranking Kierunków Studiów – obejmuje 71 najpopularniejszych kierunków studiów. W stosunku do poprzedniego rankingu doszedł kierunek o bezpieczeństwie. UW jest liderem pod względem największej liczby najlepszych kierunków studiów – prowadzi ich aż 23, przed Politechniką Warszawską, która ma ich 17.

Szczegółowe zestawienia są na stronie: http://ranking.perspektywy.pl/. (PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
endes
Jaki zleceniodawca taki ranking...
pstrzezek
Zawsze mnie dziwi brak SGH w tych rankingach, (chyba że mowa u uczelniach stricte ekonomicznych) bo absolwent znajduje prace zanim jeszcze skończy uczelnie.
hfjdj
Ostatnio w Warszawie na Al. Jerozolimskich idę sobie chodnikiem. Widzę że spod świateł rusza Nissak GTR, szyby pootwierane, w środku laska, wymalowana, połowa twarzy to usta wielkie jak dooopa pawiana. Siedziała prawie że tyłem do kierowcy, maksymalnie odwrócona w stronę otwartego okna żeby ją jak najlepiej wszyscy widzieli. A kierowca Ostatnio w Warszawie na Al. Jerozolimskich idę sobie chodnikiem. Widzę że spod świateł rusza Nissak GTR, szyby pootwierane, w środku laska, wymalowana, połowa twarzy to usta wielkie jak dooopa pawiana. Siedziała prawie że tyłem do kierowcy, maksymalnie odwrócona w stronę otwartego okna żeby ją jak najlepiej wszyscy widzieli. A kierowca ruszył z rykiem z pod świateł i wtedy ją właśnie ujrzałem, i miała taki sam pusty uśmieszek jak te przebierańce ze zdjęcia? Z czego się oni tak cieszą?
marxs
hahaha przecież umęczona wiekiem i opowiadaniem bredni i bzdur małopolska PISiara na stanowisku kuratora oświaty zapodała niedawno że Uniwersytet Jagielloński w Krakowie to "agencja towarzyska"
samsza
Jeżeli na najlepszej uczelni studiują ludzie, jak określił sam rektor, którym nie wolno podawać stresujących treści, to czy wyjdzie z tego jakaś elita ?
vonmisses
"Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej." - no hola, hola. Bo zaraz kontrola z kuratorium zostanie nasłana! Gdzie "świętego"?! Musi być "papieża (swoją drogą w języku polskim zawody piszemy małą literą) świętego Jana Pawła II".
vonmisses
P.Czarnek i B.Nowak pianę utoczyli z wścieklizny przy śniadaniu czytając takie wiadomości :)
Za rok się zrobi swój ranking (Narodowy przez wielkie "N") i wyjdzie, że KUL jest lepszy.
mr92
Nie zapominaj o uczelni Rydzyka. Czuję, że w tym rankingu walka o pierwsze miejsce byłaby bardzo wyrównana.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki