REKLAMA

Zapowiedź dnia - 20 października 2020 r.

Michał Żuławiński2020-10-20 06:29analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-20 06:29
Bankier.pl

Przed nami wtorek, 20 października, 294. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Zakupy spożywcze z dostawą do domu coraz droższe. Biedronka, Auchan, Carrefour, Kaufland, Tesco oraz inne markety oferują zakupy przez internet z dowozem do domu. Koszty dostawy są różne - od zera, po spełnieniu określonych warunków, do nawet kilkudziesięciu złotych.

„Chcemy, by szpital na PGE Stadionie Narodowym był gotowy za kilka dni”. Chcemy, by szpital tymczasowy dla chorych na Covid-19 na PGE Stadionie Narodowym był gotowy do funkcjonowania jak najszybciej; to kwestia dni nie tygodni - zapewnił szef KPRM Michał Dworczyk. Zaznaczył, że "to nie jest szpital na teraz"

Rząd negocjuje liczbę łóżek dla chorych na Covid-19 w szpitalach prywatnych. Staramy się ustalić wspólną pulę łóżek, którą szpitale prywatne przeznaczą również na cele covidowe - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski o negocjacjach, jakie prowadzi m.in. z zarządem Lux Med.

Przy 5 tys. zł miesięcznie można liczyć na ponad pół miliona złotych kredytu. Bezdzietne małżeństwo zarabiające co miesiąc łącznie 5 tys. zł netto – taki profil kredytobiorców sprawdził Bankier.pl. Klienci mają szansę na nawet 550 tys. zł kredytu hipotecznego

Brytyjski rząd: nadal nie ma podstaw do wznowienia negocjacji z UE. Brytyjski rząd uważa, że nadal nie ma podstaw do wznowienia rozmów handlowych z Unią Europejską - poinformowało biuro premiera Borisa Johnsona w odpowiedzi na informację o zgodzie na zintensyfikowanie rozmów.

Której spółce mamy się przyjrzeć [Ankieta]? W ramach kolejnego odcinka projektu „Tour de spółki” do rywalizacji stają Amica, CCC, Ciech, Grupa Kęty, Mercator i VRG.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu zbiera się Sejm (10:00), który zajmie się m.in. projektem ustawy zakładającym zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii. Sejm wysłucha też informacji premiera Mateusza Morawieckiego (12:05) na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2 i wirusem grypy.

Sejm. W porządku obrad Sejmu jest także wybór Rzecznika Praw Obywatelskich, głosowana będzie kandydatura mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz (18:30)

TK, RPO. Trybunał Konstytucyjny ma dziś (13:00) na rozprawie zająć się wnioskiem grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w połowie września.

Seniorzy. Briefing prasowy "Nasz wspólny priorytet - bezpieczeństwo seniorów w czasie pandemii", z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg (09:00)

Służba zdrowia. Konferencja prasowa Naczelnej Izby Lekarskiej ws. nowych propozycji rządu dotyczących walki z Covid-19, podczas której zostaną przedstawione uwagi samorządu lekarskiego do nowych zapisów (10:00)

Film. Konferencja prasowa nt. programu 20. MFF Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival (11:00)

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Ciąg dalszy sesji plenarnej online Parlamentu Europejskiego (do 21.10). Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawi PE plany KE na 2021 rok. Europosłowie będą też debatować nad planami reformy wspólnej polityki rolnej UE.

Bruksela. Drugi dzień spotkania ministrów ds. rolnictwa państw UE, którzy wymieniają poglądy na temat reformy wspólnej polityki rolnej (WPR). Mają te z uzgodnić całkowity dopuszczalny połów 10 najważniejszych gospodarczo gatunków ryb w Morzu Bałtyckim w 2021 r. oraz kwoty przypadające na poszczególne państwa członkowskie. Unijni ministrowie planują przyjąć konkluzje o strategii „Od pola do stołu”. Komisja przedstawiła ją 20 maja 2020 r. jako jedno z kluczowych działań w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Jerozolima. Pierwsza oficjalna wizyta delegacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w Jerozolimie. Będą jej towarzyszyć urzędnicy amerykańscy.

Berlin. Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotka się z premierem Iraku Mustafą al-Kadhimim.

Waszyngton. Trwa ostatnia sesja Senatu Stanów Zjednoczonych przed wyborami prezydenckimi 3 listopada.

Rzym. Papież Franciszek na rzymskim Kapitolu weźmie udział w międzyreligijnym spotkaniu modlitewnym w intencji pokoju, zorganizowanym pod hasłem "Nikt nie uratuje się sam. Pokój i braterstwo".

Europa. Ruszają rozgrywki fazy grupowej Ligi Mistrzów. Dziś m.in. mecze Chelsea-Sevilla, PSG-Manchester United czy FC Barcelona-Ferencvaros (21:00).

Kalendarium ekonomiczne 1 października 2020 r.

Produkcja przemysłowa w Polsce (10:00)

Decyzja ws. stóp procentowych na Węgrzech (14:00)

Ministerstwo Finansów opublikuje dane o zadłużeniu Skarbu Państwa po sierpniu.

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: Banki ciężarem w WIG20. Mocne wzrosty PGE

Sesja na Wall Street: Na Wall Street spadki w rocznicę historycznego krachu

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

IDEABANK - NWZA ws. podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii O przeprowadzanej w trybie subskrypcji prywatnej oraz zmiany uchwały nr 3 NWZ z 7 lipca 2020.

ACKERMAN - Publikacja raportu za III kwartał 2020 roku.

GRODNO - ZWZA ws. m.in. podziału zysku.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 20 października

1774 – Pierwszy amerykański Kongres Kontynentalny uchwalił zakaz sprowadzania towarów z Wielkiej Brytanii.

1820 – Założono Warszawską Resursę Kupiecką.

1860 – Towarzystwo Wzajemnych Ubezpieczeń w Krakowie otrzymało koncesję na działalność.

1923 – Senat Wolnego Miasta Gdańska uchwalił wprowadzenie guldena gdańskiego w miejsce marki niemieckiej.

1973 – Otwarto Operę w Sydney.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki