REKLAMA

Brytyjski rząd: nadal nie ma podstaw do wznowienia negocjacji z UE

2020-10-19 19:13, akt.2020-10-19 20:33
publikacja
2020-10-19 19:13
aktualizacja
2020-10-19 20:33
Brytyjski rząd: nadal nie ma podstaw do wznowienia negocjacji z UE
Brytyjski rząd: nadal nie ma podstaw do wznowienia negocjacji z UE
fot. Luke MacGregor / / Reuters

Brytyjski rząd uważa, że nadal nie ma podstaw do wznowienia rozmów handlowych z Unią Europejską - poinformowało biuro premiera Borisa Johnsona w odpowiedzi na informację o zgodzie na zintensyfikowanie rozmów.

"Zjednoczone Królestwo nadal uważa, że nie ma podstaw do wznowienia rozmów, chyba że nastąpi zasadnicza zmiana podejścia ze strony Unii Europejskiej. To oznacza podejście UE spójne z próbą znalezienia porozumienia między suwerennymi równymi sobie partnerami i z akceptacją, że ruch musi pochodzić zarówno ze strony UE, jak i Zjednoczonego Królestwa" - napisano w oświadczeniu brytyjskiego rządu.

To oświadczenie jest nieco zaskakujące w kontekście wcześniejszych informacji o tym, że negocjatorzy obu stron David Frost i Michel Barnier podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej zgodzili się na zintensyfikowanie negocjacji. "Właśnie rozmawiałem z Davidem Frostem. Jak stwierdziła przewodnicząca KE Ursula Von der Leyen w piątek, UE jest nadal gotowa do zintensyfikowania rozmów w Londynie w tym tygodniu na wszystkie tematy i w oparciu o dokumenty prawne. Teraz czekamy na reakcję Wielkiej Brytanii" - napisał Barnier na Twitterze.

Odnosząc się do tego wpisu, Michael Gove, który w brytyjskim rządzie odpowiada za przygotowania do wyjścia z okresu przejściowego po brexicie, powiedział w Izbie Gmin, że przyjmuje on z zadowoleniem otrzymaną informację o zgodzie negocjatorów na zintensyfikowanie rozmów na temat umowy handlowej i pracę nad tekstami prawnymi.

"Zjednoczone Królestwo przyjęło do wiadomości propozycję UE, aby rzeczywiście zintensyfikować rozmowy, czego można by oczekiwać na tym etapie negocjacji" - napisano w brytyjskim oświadczeniu.

W piątek Johnson oświadczył, że konkluzje szczytu UE, który odbył się w czwartek i piątek, wskazują, iż nie jest ona skłonna zaoferować Wielkiej Brytanii umowy o wolnym handlu podobnej do tej, jaką ma Kanada. Wobec tego, o ile nie nastąpi jakaś "fundamentalna zmiana podejścia" UE, Wielka Brytania skoncentruje się teraz na przygotowaniach do wyjścia z okresu przejściowego po brexicie bez umowy.

Na szczycie przywódcy UE wezwali Wielką Brytanię do „podjęcia niezbędnych kroków, aby porozumienie było możliwe”. W przyjętych konkluzjach podkreślili też, że postępy w rozmowach z Londynem w sprawie zawarcia umowy handlowej obowiązującej po okresie przejściowym po brexicie są „wciąż niewystarczające”. Ale zobowiązali oni Barniera do kontynuowania rozmów z Brytyjczykami.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ajwaj
Kiedys "Wielka" Brytania ma problem,
to Corona i wlasnie BREXIT, rating sie wzial i upadl,
Były premier Gordon Brown przestrzega przed chaosem gospodarczym, na fakes daleko nie pojedziem
________________
""Obniżony rating kredytowy Wielkiej Brytanii - były premier ostrzega przed "załamaniem
Kiedys "Wielka" Brytania ma problem,
to Corona i wlasnie BREXIT, rating sie wzial i upadl,
Były premier Gordon Brown przestrzega przed chaosem gospodarczym, na fakes daleko nie pojedziem
________________
""Obniżony rating kredytowy Wielkiej Brytanii - były premier ostrzega przed "załamaniem gospodarczym
Negocjacje w sprawie breksytu są zablokowane. Ale w rzeczywistości Borys Johnson nie może sobie pozwolić na trudne wyjście z UE. Gospodarka jego kraju jest zbyt przygnębiona, jak wynika z nowego raportu ratingowego Moody's.

Amerykańska agencja ratingowa Moody's obniżyła rating kredytowy Wielkiej Brytanii ze względu na breksyt i kryzys w Koronie. Powinno to zwiększyć oprocentowanie zadłużenia dla rządu Borisa Johnsona. Moody's ocenia obecnie długoterminowy dług Wielkiej Brytanii na "Aa3" (poprzednio "Aa2"), jak ogłosiła agencja ratingowa w Paryżu.

Agencja podała jako główną przyczynę spadku siły gospodarczej od czasu rozpoczęcia przeglądu ratingu kredytowego w sierpniu 2017 roku. Moody's wyjaśnił, że siła finansowa państwa zmalała, a instytucje państwowe i przywództwo zostały osłabione w ostatnich latach.""

https://www.focus.de/finanzen/boerse/aktien/brexit-grossbritanniens-kreditwuerdigkeit-gesenkt-ex-premier-fuerchtet-wirtschaftlichen-kollaps_id_12554504.html
ajwaj
Ale wyjscie Borys Johnson ma jak wiadomo,
to nie kolonie, nie niewolnicy, nie bombardowania dywanowe, bron chemiczna, biologiczna itd. bo sie anglo-sasom nie daja

Wyjscie to sklonowanie Robin Hooda 2.0
bedzie rabowal bogatych i rabowal tez biednych
ajwaj odpowiada ajwaj
Ja wyzej UK rating obnizyli,
a Chiny dzis zaskoczyli wzrostem PKB +4,9 %
Orient Express znika za zakretem

""Chiński produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł o 4,9% rok do roku w trzecim kwartale 2020 r., szybciej niż 3,2% wzrostu w drugim kwartale, dane Narodowego Biura Statystyki wykazały w poniedziałek.
Ja wyzej UK rating obnizyli,
a Chiny dzis zaskoczyli wzrostem PKB +4,9 %
Orient Express znika za zakretem

""Chiński produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł o 4,9% rok do roku w trzecim kwartale 2020 r., szybciej niż 3,2% wzrostu w drugim kwartale, dane Narodowego Biura Statystyki wykazały w poniedziałek.""
spaceavenger
Negocjacje z Niemcami: albo robicie tak jak chcemy albo weźmiemy was głodem.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki