REKLAMA

Zapowiedź dnia - 2 grudnia 2020 r.

Michał Żuławiński2020-12-02 06:20, akt.2020-12-02 08:36analityk Bankier.pl
publikacja
2020-12-02 06:20
aktualizacja
2020-12-02 08:36
Bankier.pl

Przed nami środa, 2 grudnia, 337. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Brytyjczycy dopuścili do użycia szczepionkę Pfizera i BioNTech. Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła w środę do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi.

Ceny mieszkań trudniejsze do negocjacji niż wiosną i przed rokiem. Na mniejsze możliwości negocjacyjne niż wiosną, a także rok wcześniej mogli liczyć szukający mieszkań w największych polskich miastach – wynika z raportu Barometr przygotowanego przez Metrohouse i Gold Finance za III kw. 2020 r.

Obroty na NewConnect wciąż wysokie. Rok jak dekada. Obroty na NewConnect w 2020 roku wzrosły zwrotnie względem 2019 roku i potwierdzają to także listopadowe dane. W tym roku wypracowano obroty na podobnym poziomie, jak w całej minionej dekadzie łącznie. 

Kierowca, monter i nauczyciel. Kto znajdzie zajęcie w urzędzie pracy. Monterów, kierowców, mechaników, ale również nauczycieli szukają obecnie urzędy pracy. Rynek pracy zmaga się z kolejnym lockdownem, a ofert pracy zgłaszanych do urzędów nie przybywa.

Kraska: Kiedy pojawi się szczepionka, natychmiast przystąpimy do szczepienia. Kiedy pojawi się szczepionka, wówczas natychmiast przystąpimy do szczepienia Polaków – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedział, że w środę minister zdrowia ogłosi stan przygotowań logistycznych do tego przedsięwzięcia.

W Kongresie USA propozycja nowego pakietu finansowego dla gospodarki USA. Grupa amerykańskich parlamentarzystów z obu partii zaproponowała we wtorek projekt wartego ok. 908 miliardów dolarów pakietu dla gospodarki na czas epidemii. Przewiduje on m.in. wsparcie dla hoteli, restauracji oraz linii lotniczych.

Chińska sonda Chang'e 5 wylądowała na Księżycu. Chińskie władze poinformowały we wtorek o udanym lądowaniu sondy Chang'e 5 na Księżycu. Robot został wysłany z misją przywiezienia na Ziemię próbek skał z ziemskiego satelity.

Wydarzy się w Polsce

Senat. O 11:00 Senat wznowi przerwane w ubiegłym tygodniu posiedzenie; zajmie się m.in. senackim projektem nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Tworzy on podstawy prawne do utworzenia powiatowych i wojewódzkich rad seniorów. Projekt ma też pozwolić jednostkom samorządu terytorialnego na dofinansowanie działalności rad seniorów. Przewidują również objęcie ich członków ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej lub dowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Senat zajmie się także senackim projektem o uchyleniu ustawy o Radzie Mediów Narodowych oraz zaplanowano również drugie czytanie siedmiu projektów uchwał, w tym pięciu w sprawie ustanowienia roku 2021 rokiem: Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego; Cypriana Kamila Norwida; Pracowników Ochrony Zdrowia; Powstań Śląskich i Polskiej Tradycji Konstytucyjnej. Posiedzenie potrwa do czwartku.

Warszawa. O 10:00 Inspekcja Transportu Drogowego zakończyła kontrole prowadzone w czterech przedsiębiorstwach wykonujących przewozy w ramach komunikacji miejskiej w Warszawie. O wynikach kontroli opowiedzą we wtorek o godz. 10 przed siedzibą Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie wiceminister infrastruktury Rafał Weber, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Krzysztof Chojnacki.

Energetyka. Polsko-włoskie warsztaty „Polska wobec wyzwań transformacji energetycznej. Budowanie partnerstwa z Włochami” (10:00)

Minister rodziny. Briefing prasowy online z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg  nt. rozstrzygnięcia konkursu o przyznanie certyfikatu Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2020 r.  (10:00)

Strajk Kobiet. Konferencja prasowa przedstawicielek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, z udziałem prof. Moniki Płatek (12:00)

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Drugi dzień spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Przewidziana jest konferencja prasowa sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga.

Bruksela. Konferencja online ministrów sprawiedliwości państw UE. Będą oni rozmawiać o związanych z wymiarem sprawiedliwości aspektach walki z terroryzmem i rozwoju sytuacji w zakresie praworządności w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości. Przyjrzą się też najnowszym wydarzeniom związanym z rozporządzeniem o przelewie wierzytelności i z ustanawianiem Prokuratury Europejskiej.

Bruksela. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli i przywódcy grup politycznych spotkają się z premierem Portugalii António Costą, aby omówić priorytety portugalskiej prezydencji w Radzie UE począwszy od 1 stycznia 2021 r. Po spotkaniu Sassoli i Costa wystąpią na wspólnej konferencji prasowej.

Czerkaske, Kramatorsk. W miejscowości Czerkaske na wschodzie Ukrainy ambasador RP w tym kraju Bartosz Cichocki przekaże mieszkańcom pomoc humanitarną w postaci sprzętu medycznego. Tego dnia spotka się też z reprezentantami biznesu, a w Kramatorsku - z przedstawicielami władz lokalnych i z polską społecznością.

Paryż. Druga międzynarodowa konferencja darczyńców na rzecz Libanu pod przewodnictwem prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Na początku sierpnia Macron zorganizował telekonferencję z udziałem światowych przywódców, poświęconą pomocy dla Libanu. Spotkanie zwołano w trybie pilnym po eksplozji, która 4 sierpnia zdewastowała część Bejrutu.

Moskwa. Szczyt online Organizacji Układu o Bezpieczeństwie zbiorowym (ros. ODKB) pod przewodnictwem prezydenta Rosji Władimira Putina. ODKB to układ bezpieczeństwa zbiorowego sześciu państw poradzieckich: oprócz Rosji także Białorusi, Armenii, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.

Hongkong. Oczekiwany wyrok w sprawie Joshui Wonga, Agnes Chow i Ivana Lama, byłych liderów rozwiązanej obecnie partii Demosisto, oskarżonych o nawoływanie do protestu przed kwaterą główną hongkońskiej policji w czerwcu 2019 roku, za co grożą im lata więzienia. Wszyscy troje przyznali się do winy.

Londyn. Izba Lordów będzie głosować na poprawioną przez nią wersją projektu o brytyjskim rynku wewnętrznym.

Watykan. Audiencja generalna papieża Franciszka, bez udziału wiernych z powodu pandemii, transmitowana z biblioteki w Pałacu Apostolskim.

Kalendarium ekonomiczne 2 grudnia 2020 r.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (decyzja po południu, komunikat o 16:00)

Inflacja w Szwajcarii (08:30)

Stopa bezrobocia we Włoszech (10:00) i UE (11:00)

USA: Raport ADP (14:15), Beżowa Księga (20:00)

Wystąpienie przewodniczącego Fedu (16:00)

Podsumowanie sesji

Polska: WIG20 wyraźnie w górę. Mocne rozczarowanie mWIG-u

USA: S&P500 i Nasdaq z nowymi rekordami

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

CDRL – NWZA ws. wypłaty zysku za 2019 rok z kapitału zapasowego spółki oraz zmiany uchwały nr 3 NWZ z 12 listopada 2018 r.

VIVID – NWZA ws. połączenia spółki Vivid Games Spółka Akcyjna S.K.A. ze spółką Vivid Games S.A. oraz połączenia spółki BOTE Sp. z o.o. ze spółką Vivid Games S.A.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 2 grudnia

1853 – Jan Zeh otrzymał patent na destylację ropy naftowej.

1908 – Puyi został ostatnim cesarzem Chin.

1938 – Wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski ogłosił 15-letni plan gospodarczy.

1942 – Włoski fizyk Enrico Fermi uruchomił w Chicago pierwszy reaktor jądrowy.

1956 – Oddział Fidela Castro wylądował na Kubie – początek rewolucji kubańskiej.

1971 – Utworzono federację Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

1991 – Polska, jako pierwsze państwo na świecie, uznała oficjalnie niepodległość Ukrainy.

1993 – W strzelaninie z siłami bezpieczeństwa w Medellín zginął kolumbijski baron narkotykowy Pablo Escobar.

2001 – Amerykańska korporacja Enron ogłosiła bankructwo.

2010 –   Katar został wybrany na organizatora XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki