REKLAMA

Brytyjczycy dopuścili do użycia szczepionkę Pfizera i BioNTech

2020-12-02 08:25, akt.2020-12-02 10:05
publikacja
2020-12-02 08:25
aktualizacja
2020-12-02 10:05
fot. VP Brothers / Shutterstock

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła w środę do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Jak poinformował minister zdrowia Matt Hancock szczepienia mogą się zacząć od przyszłego tygodnia.

"Rząd przyjął dziś rekomendację niezależnej Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby zatwierdzić szczepionkę COVID-19 firm Pfizer i BioNTech do użytku. Jest to następstwem wielomiesięcznych rygorystycznych badań klinicznych i dokładnej analizy danych przez ekspertów z MHRA, którzy stwierdzili, że szczepionka ta spełnia surowe normy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności" - napisało w wydanym komunikacie brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Jak dodano, komitet ds. szczepień wkrótce opublikuje szczegółowe zalecenia, wyjaśniające zasady dystrybucji szczepionki wśród grup priorytetowych, takich jak pensjonariusze domów opieki, personel medyczny i pielęgniarski, osoby starsze i szczególnie narażone na zachorowanie z powodu innych schorzeń.

"MHRA - w pełni niezależny regulator - zatwierdził szczepionkę do wprowadzenia na rynek. NHS (publiczna służba zdrowia - PAP) jest na to gotowa, więc od początku przyszłego tygodnia rozpoczniemy w tym kraju program szczepień ludzi przeciwko Covid-19. Jak wiemy z wcześniejszych zapowiedzi, szczepionka ta jest skuteczna, MHRA zatwierdziła ją jako klinicznie bezpieczną, a my mamy szczepionkę, więc to jest bardzo dobra wiadomość" - powiedział stacji Sky News Hancock. W rozmowie z BBC dodał z kolei, że jest bardzo dumny z faktu, że to Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła ją do użytku.

W pierwszej połowie listopada amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że opracowana we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 ma ponad 90 proc. skuteczności, a później sprecyzowano, że nawet 95 proc. Proces formalnego dopuszczania tej szczepionki do użycia w Wielkiej Brytanii zaczął się 20 listopada.

Wielka Brytania zawarła umowę za zakup 40 mln dawek tej szczepionki i ma nadzieję na otrzymanie jeszcze przed końcem roku pierwszych 10 mln, co biorąc pod uwagę, że dla zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki, wystarczy dla 5 mln osób.

W zeszłym tygodniu brytyjski rząd zwrócił się do MHRA o ocenę, czy do użycia może zostać dopuszczona inna szczepionka przeciw koronawirusowi - stworzona przez firmę AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie. Brytyjski rząd zawarł umowę z AstraZeneca na zakup 100 mln dawek tej szczepionki, a także na zakup 7 mln od amerykańskiej firmy Moderna, w przypadku której skuteczność również wynosi 95 proc.

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w środę, że to dopuszczenie przez krajowego regulatora szczepionki przeciw Covid-19 opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech jest fantastyczną wiadomością.  

"To fantastyczne, że MHRA formalnie zatwierdziła szczepionkę Pfizer i BioNTech przeciw Covid-19. Szczepionka zacznie być udostępniana w całej Wielkiej Brytanii od przyszłego tygodnia. To właśnie ochrona zapewniana przez szczepionkę pozwoli nam w końcu odzyskać nasze życie i ożywić gospodarkę" - napisał Johnson na Twitterze.

Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty ostrzegł jednak, żeby nie osłabiać czujności w walce z koronawirusem i powiedział, że zaszczepienie wszystkich, którzy są podatni na zakażenie koronawirusem potrwa do wiosny.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
darius19
tow."ajwaja" - jak tam z zachwalana przez ciebie, rosyjska szczepionka? O ile sie nie myle - wirus w Rosji hula w najlepsze.
ajwaja
babci oddaj PC
z kaszana czeka
iwonka50
A tymczasem lekarzowi pulmonologowi z Przemyśla zakazano stosowania leku ViregytK. Wyleczył on z Covid 500 osób, w tym siebie. Żaden z pacjentów nie zmarł. Niestety lek jest za tani, generyczny, więc LECZENIA NIM NIE BĘDZIE. Wiadomo, czekamy na szczepionkę. Ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości o co tu chodzi?
petrolnuts
Ktoś ładnie powiedział wcześniej. Poważni ludzi zainwestowali zbyt poważne pieniądze, żeby pozwolić teraz na używanie leku za 15zł. W dodatku takiego który nie jest już objęty patentem i każdy może go wyprodukować.
anannke
"Proponowany mechanizm polega na hamowaniu zakwaszenia endosomów, co ma zablokować proces fuzji wirusa z komórką. Ale. W płucach wirusy tą ścieżkę kompletnie obchodzą i ulegają fuzji na powierzchni komórki. Artefakt związany z modelem in vitro - uważa prof. Pyrć i dalej kontynuuje: - Jest jeszcze drugi mechanizm "Proponowany mechanizm polega na hamowaniu zakwaszenia endosomów, co ma zablokować proces fuzji wirusa z komórką. Ale. W płucach wirusy tą ścieżkę kompletnie obchodzą i ulegają fuzji na powierzchni komórki. Artefakt związany z modelem in vitro - uważa prof. Pyrć i dalej kontynuuje: - Jest jeszcze drugi mechanizm - hamowanie aktywności białka E jako kanału jonowego. Ale to dyskusja akademicka bo (a) aktywność nie jest kluczową dla wirusa oraz (b) nie wykazano hamowania tej aktywności w wirusie przez amantadynę."
trollmaster odpowiada anannke
witamy nowego płatnego trolla na pokładzie,
Ci, którzy zmarli na kowida, bo nie byli leczeni amantadyną,
są wdzięczni Ministerstwu Zdrowia i jego "ekspertom", że zmarli w tak wysoce naukowy sposób,
zamiast być nienaukowo wyleczeni.
anannke odpowiada trollmaster
Gdybyś wysilił choć trochę szarych komórek to zobaczyłbyś, że konto na bankierze mam już od dłuższego czasu. Jeśli chcesz mi zapłacić to wtedy możesz nazywać mnie płatnym trollem bo jak na razie to piszę za friko. Widzę właśnie, że komuś przeszkadzam bo 3 osoby jednego dnia zaczynają nazywać mnie "płatnym".Gdybyś wysilił choć trochę szarych komórek to zobaczyłbyś, że konto na bankierze mam już od dłuższego czasu. Jeśli chcesz mi zapłacić to wtedy możesz nazywać mnie płatnym trollem bo jak na razie to piszę za friko. Widzę właśnie, że komuś przeszkadzam bo 3 osoby jednego dnia zaczynają nazywać mnie "płatnym". Masz może skan fakturki czy coś?
bool
Ciekawe po co Wielka Brytania wprowadza przymus szczepień, skoro to takie cudowne preparaty zapewniające bezpieczeństwo...
przemyslaw-pelka
Awantura to będzie o powikłania. Chyba że wyciszą w mediach.
samsza
"nie osłabiać czujności w walce" - w głębokim PRL, kiedy była faza radosnego propagowania nowych porządków, hasła były identyczne.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki