REKLAMA

Chińska sonda Chang'e 5 wylądowała na Księżycu

2020-12-01 17:13
publikacja
2020-12-01 17:13

Chińskie władze poinformowały we wtorek o udanym lądowaniu sondy Chang'e 5 na Księżycu. Robot został wysłany z misją przywiezienia na Ziemię próbek skał z ziemskiego satelity.

Chińska sonda Chang'e 5 wylądowała na Księżycu
Chińska sonda Chang'e 5 wylądowała na Księżycu
fot. Xinhua / / Forum/imago sport

Jak przekazała w komunikacie chińska agencja CNS, Chang'e 5 "pomyślnie wylądował na Księżycu w wyznaczonym miejscu". Nie podano żadnych dalszych szczegółów.

Wcześniej Chiny oznajmiły, że wystrzeliły we wtorek nad ranem rakietę Długi Marsz-5B, która wyniosła na orbitę Chang’e 5. Jest to pierwsza tego rodzaju misja podjęta od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i kolejne przedsięwzięcie z chińskiego programu kosmicznego, skupione na księżycu. Ostatecznym celem programu jest wysłanie tam również misji załogowej.

Bezzałogowy statek kosmiczny, nazwany na cześć chińskiej bogini Księżyca Chang'e 5, został wystrzelony o godz. 4.30 czasu lokalnego (godz. 21.30 w poniedziałek w Polsce) z kosmodromu Wenchang na chińskiej wyspie-prowincji Hajnan.

Obecna misja ma na celu sprawdzenie, czy możliwe jest precyzyjne sterowania wysoce zautomatyzowaną sondą z Ziemi dla pobrania przez nią ok. 2 kg gruntu w celu przewiezienia ich na Ziemię. Pozwoli to na lepsze zrozumienie "pochodzenia Księżyca i jego formacji" - zaznaczyła w swej depeszy chińska agencja Xinhua.

Będzie to pierwsza misja z zadaniem przywiezienia próbek od czasu operacji z udziałem radzieckiej Łuny 24 w 1976 roku - przypomina Reuters. Jeśli zakończy się powodzeniem, Chiny staną się trzecim państwem na świecie, które weszło w posiadanie próbek księżycowego gruntu - obok Stanów Zjednoczonych i ZSRR (Federacja Rosyjska).

Nie jest to pierwsza chińska misja, której celem jest Księżyc. W 2019 r. chiński pojazd kosmiczny Chang'e 4 wylądował na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. Chiny planują zbudowanie modularnej stacji kosmicznej na Księżycu, która ma być gotowa w 2022 roku.

W 2003 roku Chiny stały się trzecim państwem, po USA i b. ZSRR, które wysłało w przestrzeń kosmiczną człowieka na pokładzie rakiety rodzimej produkcji. Od tamtej pory ChRL stara się dogonić w wyścigu kosmicznym USA i Rosję. (PAP)

osk/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (7)

dodaj komentarz
billbill
Cały świat właśnie dostał pstryczek w nos od Chin a to dopiero początek.
barysza51
To prawda !? już za 2 lata modularna stacja kosmiczna na Księżycu. Wierzyć mi się nie chce.
shadow_xx
Chiny bardzo się rozwinęły w ostatnich kilkudziesięciu latach i wcale bym się nie zdziwił gdyby tego dokonali. Może nawiążą jakąś współpracę ze SpaceX, żeby wysyłać tam ludzi, a może zrobią to sami. W każdym razie jestem ciekaw najbliższej przyszłości.
mirek6504
To niech teraz NASA zakłada pampersa jak się okaże że ładowanie na księżycu kręcili na pustyni w Kalifornii, swiat jest coraz bliski poznania prawdy
ajwaja
Ten drugi jeep Chang´e 4 szuka juz miesiacami sladów hAmerykanów,
i lipa
Pewnie jak w prózni se kal-boje wysoko skakali przy wietrze (video),
to slady sie zatarly, a resztki polecialy gdzies :)
po_co
Ale wiesz, że to nie ta strona?
ajwaja odpowiada po_co
Jeep Change 4 smiga na ciemnej,
ale posylal video ze wszystkich stron
Zobaczy sie co Change 5 przysle, zapowiedzieli piersze ksiezycowe wyscigi

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki