REKLAMA

Zapowiedź dnia - 19 kwietnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-04-19 07:40analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-19 07:40
Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 19 kwietnia, 109. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Ponad 200 dni zamkniętych restauracji. Prawnik tłumaczy, co grozi za otwarcie biznesu. Przedłużenie lockdownu do 25 kwietnia, zamknięte hotele i restauracje sprawiają, że kolejni przedsiębiorcy dołączają do akcji #OtwieraMY. Dochodzi do absurdów typu 38 interwencji różnych organów w ciągu 5 miesięcy.

Aion Bank szykuje się do startu w Polsce. Chce być Netfliksem finansów. - Aion Bank wystartuje w Polsce w połowie roku. Klientom zaoferujemy model subskrypcyjny, podobny do tego, jaki znają z Netflixa. W ofercie znajdą się m.in. atrakcyjnie oprocentowane depozyty i platforma umożliwiająca inwestycje.

Wejście na giełdę tylnymi drzwiami. Odwrotne przejęcia nową modą na GPW. Debiut na giełdzie to często dość długi proces i konieczność spełnienia licznych wymogów. Coraz więcej spółek postanawia jednak to obejść i wejść na giełdę poprzez przejęcie. Jak dużo to zmienia dla inwestorów?

Drożej za ciepło. Rząd lada chwila da zielone światło dla podwyżek. Rząd lada chwila da zielone światło dla podwyżek taryf za energię cieplną i podgrzewaną wodę. Ich efekty możemy odczuć jeszcze w tym roku - informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Dworczyk: Wkrótce wszyscy będą mieli skierowanie na szczepienia. Wkrótce wszyscy będą mieli skierowanie na szczepienia - zapowiedział w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Biały Dom: Będą "konsekwencje", jeśli Nawalny umrze w łagrze. Biały Dom ostrzegł w niedzielę, że będą "konsekwencje", jeśli więziony rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, którego stan zdrowie pogarsza się, umrze. Władze nie pozwalają, aby zbadał go lekarz spoza kolonii karnej, gdzie przebywa.

Wydarzy się w Polsce

Przedszkola. Od dziś przedszkola, oddziały wychowania przedszkolnego w szkołach podstawowych oraz inne formy wychowania przedszkolnego znów działają stacjonarnie, tak samo żłobki i kluby malucha. W związku z otwarciem tych placówek zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko do 18 kwietnia.

Szczepienia. Dzisiaj ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla 53-latków (rocznik 1968), którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię 989, SMS-em pod numer 880-333-333 lub w punktach szczepień.

Szczepienia. Dziś w Legnicy rusza pierwszy punkt szczepień powszechnych. Pilotaż tych punktów rozpocznie się od uruchomienia 16 placówek, w każdym województwie po jednej. Docelowo ma być ich 471 w całym kraju. Punkty w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców mają szczepić dziennie 200 osób, a miejscowościach powyżej 50 tys. - co najmniej pół tysiąca.

Klimat. 11:00 Konferencja prasowa online dotycząca inauguracji drugiej edycji programu Miasto z Klimatem, z udziałem m.in. ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki

Historia. 12:00 Uruchomienie syreny alarmowej na terenie Warszawy w celu upamiętnienia powstania w getcie warszawskim  oraz Akcja Żonkile zorganizowana po raz 9 przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Chiny. 16:30 Debata online Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych "Kompleksowe porozumienie UE-Chiny w sprawie inwestycji: implikacje polityczne i gospodarcze dla Unii Europejskiej"

Koronawirus. 10:30 Wyrok ws. piłkarza, który - wiedząc, że jest zarażony koronawirusem - wziął udział w meczu Pucharu Polski.

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Ministrowie spraw zagranicznych państw UE omówią sytuację więzionego opozycjonisty rosyjskiego Aleksieja Nawalnego, którego stan zdrowia gwałtownie się pogarsza.

Kijów. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska rozpoczyna wizytę na Ukrainie (do 24 kwietnia). Wezmą w niej udział również parlamentarzyści Trójkąta Lubelskiego - pierwszy zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk i wiceprzewodniczący litewskiego Seimasu Paulis Saudargas. Jak podano, wizyta związana jest z dynamicznie zmieniającą się sytuacją w regionie. Utworzony w 2020 r. Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy między Polską, Litwą i Ukrainą oraz wspierania euroatlantyckich dążeń Ukrainy.

Strasburg. Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (do 22 kwietnia).

Moskwa. Możliwa reakcja odwetowa Rosji na wydalenie trzech rosyjskich dyplomatów z Polski.

Bruksela. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podejmie minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer.

Waszyngton. We wszystkich stanach USA szczepienia przeciw Covid-19 stają się powszechne. Od poniedziałku możliwość rejestracji na zastrzyk ma każdy dorosły Amerykanin.

Oklahoma City. 26. rocznica zamachu terrorystycznego w Oklahoma City, w którym zginęło 168 osób, a blisko 700 zostało rannych. Był to najkrwawszy akt terroru w Stanach Zjednoczonych przed atakami z 11 września 2001 roku.

Moskwa. 50. rocznica umieszczenia przez ZSRR na orbicie okołoziemskiej pierwszej w historii stacji kosmicznej - Salut 1.

Kalendarium ekonomiczne 19 kwietnia 2021 r.

10:00 - UE - Saldo obrotów bieżących (niewyrównane sezonowo) (2/2021)

Podsumowanie sesji

Polska: CD Projekt najsłabszy w WIG20. W dół także Allegro 

USA:  Dow Jones i S&P 500 z nowymi rekordami

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

09:00 - CAPTOR THERAPEUTICS SA - Debiut na giełdzie

HUUUGE-S144 – Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

CIGAMES – Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

IMAGEPWR – Publikacja raportu za 2020 rok

MABION – Wprowadzenie do obrotu na GPW 2.430.554 akcji zwykłych na okaziciela serii U.

OPTEAM – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 12 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 19 kwietnia

1346 – Król Kazimierz III Wielki nadał prawa miejskie Bydgoszczy.

1529 – Podczas obrad Sejmu Rzeszy w Spirze 6 księstw i 14 miast niemieckich złożyło protest przeciw uchwale zabraniającej przechodzenia na luteranizm, od czego powstała nazwa protestantyzm.

1773 – Rozpoczęły się obrady Sejmu Rozbiorowego.

1775 – Stoczono bitwę pod Lexington, co uważa się za początek wojny o niepodległość USA.

1783 – Na mocy dekretu cesarzowej Katarzyny II Chanat Krymski został anektowany przez Rosję.

1942 – W przeddzień urodzin Adolfa Hitlera, członkowie konspiracyjnej Organizacji Małego Sabotażu "Wawer" rozwiesili w Warszawie około 2 tys. rysunków swastyki powieszonej na szubienicy.

1979 – Dokonano próby wysadzenia pomnika Włodzimierza Lenina w Nowej Hucie.

2002 – Jajko wielkanocne wykonane w 1913 r. ze złota, emalii i 3 tys. kamieni szlachetnych przez złotnika Petera Carla Fabergé'a dla cara Rosji Mikołaja II Romanowa zostało sprzedane w Nowym Jorku za 9,6 mln dolarów.

2005 – Sejm RP uznał przez aklamację turecką rzeź Ormian za ludobójstwo.

2005 – Niemiecki kardynał Joseph Ratzinger został obrany papieżem i przybrał imię Benedykt XVI.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki