REKLAMA

Zapowiedź dnia - 1 marca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-03-01 07:29analityk Bankier.pl
publikacja
2021-03-01 07:29
Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 1 marca. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

"Nienawidzę od 20 lat. Ale za co będę żyć?" Przemoc ekonomiczna niszczy po cichu. Jedno małżeństwo, czterdzieści lat stażu, z czego ostatnie dwadzieścia w dwóch różnych pokojach. Bo lepiej tak, niż odejść. Bo z czego wtedy żyć, gdzie mieszkać? Przemoc ekonomiczna wyniszcza gospodarstwa domowe od środka.

Giełdowe banki pozytywnie zaskakują fatalnym kwartałem. Giełdowe banki pokazują w wynikach za IV kwartał jeszcze niższe zyski, niż w koronawirusowym dołku. Fatalny kwartał nie przeszkadza jednak ich notowaniom we wzrostach, analitycy bowiem spodziewali się jeszcze gorszych wyników.

Do 14 marca przedłużona nauka zdalna dla starszych uczniów. Młodsi uczniowie – z klas I-III szkół podstawowych – nadal uczą się stacjonarnie w szkołach, z wyjątkiem uczniów z woj. warmińsko-mazurskiego.

Właściciele hoteli będą walczyć o odszkodowania od państwa w sądzie.  Rozmowy z prawnikami PIH prowadzi już 50 hotelarzy, którzy przygotowują się do dochodzenia odszkodowań na drodze sądowej i już złożyli pozwy albo mają taki zamiar.

Prezes BFG: Franki to największe ryzyko sektora. Uchwała Sądu Najwyższego może być sądnym dniem dla niektórych banków – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Piotr Tomaszewski.

Orban zaszczepiony chińskim preparatem. Premier Węgier został zaszczepiony przeciw koronawirusowi preparatem chińskiej firmy Sinopharm. Nagranie wideo przedstawiające to wydarzenie zamieścił w niedzielę na swoim profilu na Facebooku.

Trump zapewnia, że nie założy nowej partii. Nie zakładam nowej partii - zapewnił w niedzielę, w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu po odejściu z urzędu, były prezydent USA Donald Trump.

Nawalny przybył do kolonii karnej w Pokrowie. Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny jest w kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim, w centrum europejskiej części Rosji.

Wydarzy się w Polsce

Zdrowie. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi w poniedziałek Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2021-2023. Dokument jest długo wyczekiwany i wielokrotnie zapowiadany. Prace nad nim zostały teraz sfinalizowane.

Pandemia. Od dziś uczniowie klas I-III szkół podstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego, w związku z sytuacją epidemiczną w regionie, wracają do nauki zdalnej. W ten sposób uczyć się będą przez dwa tygodnie - do 14 marca.

Prezydent. Dzisiaj przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczną się przed południem w warszawskich Włochach. Głowa państwa m.in. odwiedzi miejsce pamięci „Willa Jasny Dom” i złoży wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru.

Prezydent. Andrzej Duda wręczy dziś w Warszawie oficerom Wojska Polskiego sześć nominacji generalskich, w tym cztery na pierwszy generalski stopień.

Gdańsk. Przed Sądem Rejonowym w Gdańsku ma się dziś rozpocząć proces trzech mieszkańców Warszawy, oskarżonych o znieważenie i uszkodzenie pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego.

Tarcza Antykryzysowa. 09:00 Briefing prasowy z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy oraz Prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej dotyczący Tarczy Antykryzysowej i Waloryzacji emerytur.

Edukacja. 09:15 – Konferencja prasowa z planowanym udziałem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka poświęcona rekrutacji uczniów do szkół ponadpodstawowych.

Klimat. 11:00 – Konferencja prasowa online z udziałem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki oraz prezesa zarządu APPLiA Polska Wojciecha Koneckiego nt. "Nowe etykiety. czas na zmianę".

Budownictwo. 12:00 – Konferencja prasowa z udziałem m.in. wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina dotycząca cyfryzacji procesu budowlanego.

Gdańsk. 11:00 – Konferencja wynikowa Portu Gdańsk online, z udziałem m.in. Łukasza Greinke - prezesa Portu Gdańsk.

Płock. 11:00 – Spotkanie prasowe z udziałem przedstawicieli administracji rządowej i Wód Polskich podsumowujące prowadzoną akcję lodołamania na Wiśle i Zbiorniku Włocławek.

Górnictwo. 12:00 Briefing prasowy nt. stanowiska samorządowców i firm okołogórniczych w sprawie przyszłości górnictwa węgla kamiennego, z udziałem m.in. prezydentów miast i szefów organizacji samorządowych z województwa śląskiego.

Wydarzy się na świecie

Genewa. Nigeryjska ekonomistka Ngozi Okonjo-Iweala oficjalnie obejmuje stanowisko szefa Światowej Organizacji Handlu WTO. Ngozi Okonjo-Iweala jest pierwszą kobietą w historii WTO i pierwszą Afrykanką wybraną na to stanowisko. Jej kadencja zakończy się 31 sierpnia 2025 roku.

Helsinki. Wizyta liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej w Finlandii.

Wiedeń. Rząd podejmie decyzję o ewentualnym złagodzeniu lub zaostrzeniu środków związanych z walką z koronawirusem.

Berlin. Wyjątkowa w tym roku, bo internetowa edycja Festiwalu Filmowego Berlinale i Europejskiego Rynku Filmowego EFM.

Bruksela. Ponowne otwarcie gabinetów kosmetycznych i centrów odnowy biologicznej.

Stambuł. Wyrok w procesie dwóch aktorów oskarżonych o znieważenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Genewa. Obrady 46. sesji Rady Praw Człowieka ONZ (do 23 marca).

Kalendarium ekonomiczne 1 marca 2021 r.

Indeks PMI dla sektora przemysłowego: Polski (09:00), Holandii (09:00), Hiszpanii (09:15), Czech (09:30), Włoch (09:45), Francji (09:50), Niemiec (08:55), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30), Kanady (15:30) i USA (15:45). W Ameryce pojawi się też przemysłowy indeks ISM (16:00).

Inflacja we Włoszech (11:00) oraz Niemczech (14:00).

Ministerstwo Finansów opublikuje dane o zadłużeniu Skarbu Państwa (12/2020)

Podsumowanie sesji

Polska: Wyraźne spadki na GPW. CD Projekt i KGHM mocno w dół

USA: Na Wall Street kontynuacja spadków

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

Wyniki: AILLERON VOTUM ACREBIT COMARCH COGNOR ROPCZYCE KREDYTIN HARPER SESCOM

09:00 - BNPPPL - Konferencja wynikowa Spółki

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 1 marca

1382 – W Paryżu wybuchło powstanie wywołane podniesieniem podatków.

1933 – Otwarto magistralę węglową łączącą port w Gdyni ze Śląskiem.

1937 – Uruchomiono II program Polskiego Radia.

1973 –  W warszawskiej FSO zakończono produkcję samochodu "Warszawa".

1993 – Weszło w życie porozumienie o wolnym handlu między Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami (CEFTA).

1995 – Powstał portal internetowy Yahoo!

2000 – Powołano Instytut Adama Mickiewicza, którego celem jest promowanie kultury polskiej za granicą i inicjowanie międzynarodowej współpracy kulturalnej.

2006 – Anglojęzyczna Wikipedia osiągnęła milion haseł.

2018 – Weszła w życie Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
stachsgh
3 lata ograniczenia handlu w niedzielę i mamy to:
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki