Nie ma żadnych powodów do tego, żeby zmieniać coś w kalendarzu szkolnym. Chcemy, żeby dzieci i młodzież otrzymały w odpowiednim czasie wyniki egzaminów, mogły uczestniczyć w rekrutacji i wyjechać z rodzicami na wakacje - powiedziała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
Zapytana o to, czy w związku z "zawirowaniami w oświacie" rok szkolny zostanie wydłużony, Zalewska odpowiedziała, że "żadnych zawirowań nie ma".
"Egzaminy przebiegają spokojnie, zgodnie z prawem i zgodnie z procedurami. W związku z tym nie ma żadnych powodów do tego, żeby zmieniać coś w kalendarzu szkolnym. Chcemy, żeby dzieci i młodzież otrzymały w odpowiednim czasie wyniki swoich egzaminów, żeby w odpowiednim czasie, zgodnie z kalendarzem, mogły otrzymać świadectwa. Później uczestniczyć w rekrutacji, a przede wszystkim wyjechać z rodzicami na wakacje" - zastrzegła minister edukacji.

Dodała, że jeżeli chodzi o zaplanowany na przyszły tydzień egzamin ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna, kuratorzy i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne są przygotowani na to, że przystąpi do niego 20 tys. więcej uczniów niż do egzaminów na zakończenie gimnazjów. "Jesteśmy gotowi do tych egzaminów" - zapewniła Zalewska.
Zapytana o skład komisji egzaminacyjnych, w których - według wiceprezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztofa Baszczyńskiego - zasiadają katecheci, księża, siostry zakonne, strażacy, czy pracownicy służby więziennej, Zalewska zapewniła, że jest to zgodne z prawem oświatowym i ustawą o systemie oświaty.
Egzaminy matematyczno-przyrodnicze i z języków odbędą się
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała w środę, że egzaminy matematyczno-przyrodnicze i z języków dla uczniów ostatnich klas gimnazjów odbędą się w wyznaczonym terminie.
"Tak, w tej chwili mamy takie informacje" w ten sposób szefowa MEN odpowiedziała na pytanie zadane podczas konferencji prasowej o to, czy kolejne egzaminy gimnazjalne odbędą się w czwartek i piątek.
Zalewska zapewniła uczniów ze szkół, w których nie odbył się w środę egzamin z przedmiotów humanistycznych, że będzie on przeprowadzony w czerwcu. "Dzieci i rodziców zapewniamy, że w tej części, czyli z historii będą mogły zdać egzamin w czerwcu" - oznajmiła.
W środę, podczas wcześniejszej konferencji prasowej, szefowa resortu edukacji poinformowała, że problemy z przeprowadzeniem egzaminów były w trzech placówkach. Nie podała, w których.
Z informacji uzyskanych przez PAP w kuratorium oświaty w Bydgoszczy, problem dotyczył jednej placówki w miejscowości Podwiesk w gminie Chełmno, ale jest on rozwiązywany. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu podała, że z powodu niepełnej komisji, egzamin nie rozpoczął się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Kuratorium Oświaty w Poznaniu poinformowało, że do Ośrodka w Owińskach pojechało czterech wizytatorów z kuratorium, by wziąć udział w komisji.
autor: Iwona Żurek, Monika Witkowska
iżu/ mowi/ mhr/




















