REKLAMA

ZBP wciąż liczy kosztów dla banków dot. kredytów frankowych

2019-10-29 13:02, akt.2019-10-29 14:47
publikacja
2019-10-29 13:02
aktualizacja
2019-10-29 14:47

Związek Banków Polskich najwcześniej w grudniu poda nowe szacunki kosztów dla banków po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, dotyczącym kredytów frankowych – poinformował w wtorek dziennikarzy prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

/ fot. Karol Serewis East News /

Dodał, że ZBP co miesiąc planuje przedstawiać informacje, czy obserwuje zwiększoną liczbę wniosków sądowych lub roszczeń dotyczących kredytów frankowych.

„Tych przymiarek będzie niewątpliwie kilka. (…) Pierwsze poważniejsze przybliżenia za kilka miesięcy. One będą oparte na bardzo rzetelnej, pogłębionej analizie wyroku TSUE, nie tylko reprezentowane przez nas czy przez frankowiczów, czy przez jedną, czy drugą instytucję (...). To będzie pierwsza przymiarka, pewnie grudzień tego roku" - powiedział Pietraszkiewicz.

„Później wraz z ocenami kwartalnymi czy półrocznymi będziemy mieli do czynienia z aktualizacją tych ocen, ponieważ to są głównie banki giełdowe, więc w sposób kroczący będą one musiały raportować, jak wygląda ta sytuacja” – dodał.

Na początku października dyrektor Zespołu Prawno-Legislacyjnego ZBP Tadeusz Białek szacował te koszty na poniżej 60 mld zł.

Trybunał Sprawiedliwości UE podał w wyroku na początku października, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału, prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. 

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
marik1
Niech nie straszą i nie mówią że wygrane sprawy mają znikome znaczenie, wszystkie po wyroku TSUE są wygrywane przez Kredytobiorców, większość spraw zacznie się w połowie następnego roku bo właśnie teraz ludzie składają najwięcej pozwów. Fakt jest taki że jeżeli nie pójdziesz do sądu i nie bedziesz się domagał Niech nie straszą i nie mówią że wygrane sprawy mają znikome znaczenie, wszystkie po wyroku TSUE są wygrywane przez Kredytobiorców, większość spraw zacznie się w połowie następnego roku bo właśnie teraz ludzie składają najwięcej pozwów. Fakt jest taki że jeżeli nie pójdziesz do sądu i nie bedziesz się domagał sprawiedliwości, nigdy bank sam z siebie nic ci nie zaproponuje i będzie okradł cie do samego końca. Proszę was żebyście nie słuchali prezesów Zbp bo oni żyją z pieniędzy u was skradzionych i szli do sądów walczyć o swoje tym bardziej że po waszej stronie stoją już instytucje unijne a polskie sądu orzekaja na korzyść kredytobiorcow.
marik1
Niech nie straszą i nie mówią że wygrane sprawy mają znikome znaczenie, wszystkie po wyroku TSUE są wygrywane przez Kredytobiorców, większość spraw zacznie się w połowie następnego roku bo właśnie teraz ludzie składają najwięcej pozwów. Fakt jest taki że jeżeli nie pójdziesz do sądu i nie bedziesz się domagał Niech nie straszą i nie mówią że wygrane sprawy mają znikome znaczenie, wszystkie po wyroku TSUE są wygrywane przez Kredytobiorców, większość spraw zacznie się w połowie następnego roku bo właśnie teraz ludzie składają najwięcej pozwów. Fakt jest taki że jeżeli nie pójdziesz do sądu i nie bedziesz się domagał sprawiedliwości, nigdy bank sam z siebie nic ci nie zaproponuje i będzie okradł cie do samego końca. Proszę was żebyście nie słuchali prezesów Zbp bo oni żyją z pieniędzy u was skradzionych i szli do sądów walczyć o swoje tym bardziej że po waszej stronie stoją już instytucje unijne a polskie sądu orzekaja na korzyść kredytobiorcow
meteor1900
Cześć z nich nie ma zdolność kredytowej, nie stać ich na prawnika. Banki na tym bazują i dodatkowo straszą, ze będą walczyć o odsetki od korzystania z udostępnionego kapitału. Jasne złodziejstwo
kropax
Dla kredytobiorców frankowych najbezpieczniej jest wziąć drugi kredyt konsolidacyjny w złotówkach w innym banku i dopiero wtedy gdy taki kredyt zostanie uzyskany spłacić bank frankowy i pozwać go do sądu o unieważnienie nadpłaconych kwot. Nie rozumiem dlaczego Dla kredytobiorców frankowych najbezpieczniej jest wziąć drugi kredyt konsolidacyjny w złotówkach w innym banku i dopiero wtedy gdy taki kredyt zostanie uzyskany spłacić bank frankowy i pozwać go do sądu o unieważnienie nadpłaconych kwot. Nie rozumiem dlaczego o takiej drodze do dochodzenia swoich roszczeń nikt nie wspomina.
marekrz
Czekamy co tym razem "wyjdzie". 500 mld? 800 mld? Wszystko możliwe. Instytucja, która podaje jakieś wyniki bez przekazania założeń i metody obliczeniowej jest tak wiarygodna jak propaganda PRL-u. Zresztą nie bez powodu Pietraszkiewicz to właśnie były dyrektor gabinetu szefa Urzędu Rady Ministrów z czasów PRL.
leonidass
To już nie ma kto tego liczyć tylko ZBP? Gorszego liczydła nie można było wybrać

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki