REKLAMA

Z umową kredytową do notariusza?

Michał Kisiel2015-04-22 19:02analityk Bankier.pl
publikacja
2015-04-22 19:02
Z umową kredytową do notariusza?
Z umową kredytową do notariusza?
/ Materiały dla mediów

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy regulujące działanie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego. Banki już poszukują następcy dla niesławnego BTE. Zapewne jego miejsce zajmie weksel in blanco oraz oświadczenie notarialne o poddaniu się egzekucji.

Weksle in blanco stosowane są jako zabezpieczenie różnego rodzaju zobowiązań, nie tylko kredytowych. Zaciągający pożyczki gotówkowe w bankach, korzystający z kart kredytowych i limitów mieli z nimi do tej pory dość rzadko do czynienia. Chętniej po tę formę gwarancji sięgały firmy pozabankowe, które nie mogły korzystać z uproszczonego sposobu dochodzenia należności - przywilej wydawania BTE miały tylko banki.

ZBP: Oświadczenie notarialne zamiast BTE

Start odtwarzacza ...

Wyeliminowanie BTE z obrotu oznacza, że banki wrócą do weksli jako względnie taniego i skutecznego instrumentu. W przypadku większych zobowiązań, np. kredytów hipotecznych, to narzędzie może jednak okazać się niewystarczające. Tutaj naturalnym kandydatem staje się akt notarialny, w którym dłużnik poddaje się egzekucji, przewidziany przepisami art. 777 kodeksu postępowania cywilnego.

Dobre czasy dla notariuszy

Oświadczenie, które prawdopodobnie zastąpi BTE ma stosunkowo prostą konstrukcję. Dłużnik deklaruje w nim, że poddaje się egzekucji i bierze na siebie obowiązek zapłacenia określonej sumy pieniężnej (oznaczonej wprost lub za pomocą klauzuli waloryzacyjnej). W takim akcie wskazany musi zostać również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności oraz warunek, który powoduje konieczność wykonania świadczenia.Powstanie takiego dokumentu będzie jednak pociągać za sobą koszty. Konieczna jest obecność notariusza, który pobierze opłatę. Opłata obciąży kredytobiorców, a jej maksymalna wysokość zależna jest od wartości przedmiotu. Przykładowo dla kredytu na kwotę 400 tys. limit, górny limit taksy notarialnej wynosi 2370 zł.

ZBP chce obniżenia taksy

W liście do Ministra Sprawiedliwości Związek Banków Polskich proponuje, aby wprowadzić jednolitą maksymalną stawkę taksy notarialnej za sporządzenie aktu, w którym dłużnik poddaje się egzekucji. ZBP argumentuje, że sporządzanie takich dokumentów "przybierze charakter zrutynizowany, innymi słowy niewymagający znacznych nakładów pracy po stronie notariuszy".

Inicjatywie ZBP zdecydowanie warto przyklasnąć, chociaż na usta ciśnie się pytanie, czy nie można obyć się bez następcy dla BTE. Odpowiedzią jest słowo-klucz: ryzyko. Bankowcy przytaczają w swoim liście uzasadnienie wcześniejszego wyroku autorstwa Trybunału Konstytucyjnego. Czytamy tam, iż "w istniejącej sytuacji nie można tracić z pola widzenia nadal niskiej efektywności postępowań sądowych. Czynnik ten sprawia, () iż konsekwencją eliminacji BTE byłoby powszechne korzystanie przez banki z instrumentu przewidzianego w art. 777 kpc (), a także poszukiwanie dodatkowych form zabezpieczenia wierzytelności stwarzających większą pewność zaspokojenia i mniejsze ryzyko dla instytucji finansowej."

W ten sposób bankowcy wskazują na winowajcę - kiepską skuteczność sądowej machiny. Trudno oczekiwać, że kredytodawcy zrezygnują z możliwości uproszczonego odzyskiwania należności, jeśli takie instrumenty podsuwa im prawo. W miejsce BTE wejdzie inna konstrukcja, a klienci nie mają tu zbyt wiele do powiedzenia. Dla przyszłych kredytobiorców oznaczać to będzie jeszcze jeden dokument do podpisania i dodatkowe koszty.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~MareckiJ
Ja z kolei jestem z Łodzi i też mam tu sprawdzoną kancelarię - Notariusze J. Skoneczny i D. J. Kaszyński http://www.notariuszwlodzi.com.pl/ Znaleźć dobrego notariusza wcale nie jest łatwo, coś o tym wiem a w tej kancelarii rzeczywiście wszystko przebiegło sprawnie i w dobrej atmosferze.
~AdamF
Porządny notariusz to też nie jest częsta sprawa. Ja miałem szczęście i przy okazji kupna mieszkania korzystałem z usług Kancelarii Notarialnej Mariusza Bukowskiego z Rudy Śląskiej, sprawdzony fachowiec, szybko i sprawnie zajął się niełatwą sprawą.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~jola
nic to nie zmienia ,tylko drożej będzie
~CiongCiulaCiong
No nie mogę patrzeć na tą okropną i fałszywą gębę.
~MK
"Związek Banków Polskich proponuje, aby wprowadzić jednolitą maksymalną stawkę taksy notarialnej za sporządzenie aktu, w którym dłużnik poddaje się egzekucji. ZBP argumentuje, że sporządzanie takich dokumentów "przybierze charakter zrutynizowany, innymi słowy niewymagający znacznych nakładów pracy po stronie notariuszy"."Związek Banków Polskich proponuje, aby wprowadzić jednolitą maksymalną stawkę taksy notarialnej za sporządzenie aktu, w którym dłużnik poddaje się egzekucji. ZBP argumentuje, że sporządzanie takich dokumentów "przybierze charakter zrutynizowany, innymi słowy niewymagający znacznych nakładów pracy po stronie notariuszy"."

Równie zrutynizowany charakter ma umowa kredytu, więc niech banki dadzą najpierw dobry przykład i ustalą stałą (a nie procentową) prowizję za udzielenie kredytu.
~ionen
Dobry zwyczaj - nie pożyczaj.

A może by tak przestać zadłużać się na 30 lat stając się niewolnikiem banku i po prostu kupować za oszczędności. Gwarantuję, że mieszkania staniały by w Polsce dwukrotnie.
~sk
A moze oprostu najwyzszy czas, zeby nasza zielona wyspa ucywilizowala sie nieco wprowadzajac wydolny i skuteczny system sadowniczy? No tak, ale wtedy niektore grupy interesow nie zarobia i cwaniaczki nie beda mogly nas tak bezkarnie jak teraz strzyc na gruba kase....
~plazowicz
Mówiłem, że tak będzie. Było BTE - proteza sprawnego sądu (dla banku) to było tanio. Teraz trzeba będzie opłacić jeszcze notariusza. I to przecież nie bank będzie opłacał. A w położeniu dłużnika i tak nic się nie zmieni.
~arek
ZBP robi nam wodę z mózgu. Jeśli Trybunał zablokował BTE, to jeszcze szybciej zablokuje trzy siódemki. Panie Michale kto panu za te bzdury płaci i nigdy nie był pan obiektywny. Intencją Trybunału jest wyrównanie szans w relacji bank - pożyczkobiorca. Banksterzy bezwzględnie walczą o swoje zyski i pan trzyma ich stronę. Kredyt przypisany ZBP robi nam wodę z mózgu. Jeśli Trybunał zablokował BTE, to jeszcze szybciej zablokuje trzy siódemki. Panie Michale kto panu za te bzdury płaci i nigdy nie był pan obiektywny. Intencją Trybunału jest wyrównanie szans w relacji bank - pożyczkobiorca. Banksterzy bezwzględnie walczą o swoje zyski i pan trzyma ich stronę. Kredyt przypisany do osoby a nie do nieruchomości to jest dalej feudalizm. Sprzedane setkom tysięcy kredytobiorcom frankowe kredyty, wynikały tylko z zacofania prawodawstwa. W USA kredyt na dom jest przypisany do nieruchomości a nie do osoby. Jeśli pożyczkobiorcy nie stać na spłaty, oddaje nieruchomość bankowi. Jeśli zmienimy prawodawstwo, to połowa spekulacyjnych banków zwinie się z Polski i będzie korzystne dla kraju.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki