Wyścig kontraktów terminowych na bitcoina. Cboe wyprzedza CME

To Cboe (Chicago Board Options Exchange) będzie pierwszym regulowanym rynkiem w USA, na którym zaczną być notowane kontrakty terminowe na bitcoina. Giełda poinformowała, że uruchomi ich notowania już w najbliższa niedzielę, 10 grudnia. CME zamierza wystartować z kontraktami w poniedziałek 18 grudnia. Tymczasem bitcoin notuje nowy rekord kursu, przekraczając na niektórych rynkach poziom 12 000 dolarów.

(fot. Alexander Demianchuk / TASS)

Notowania kontraktów terminowych na bitcoina na Cboe rozpoczną się już w niedzielę 10 grudnia, w notowaniach przedsesyjnych o godz. 17:00 czasu EST (czas wschodniego wybrzeża USA), czyli o północy polskiego czasu – wynika ze specyfikacji instrumentu umieszczonej na stronach Cboe. Notowania przedsesyjne potrwają do godz. 8:30 czasu lokalnego, a następnie przejdą płynnie w notowania w regularnym czasie sesyjnym, które trwają w każdy dzień roboczy od 8:30 do 15:15 (od 15:30 do 22:15 polskiego czasu). Potem są jeszcze notowania posesyjne, które trwają aż do rozpoczęcia kolejnego, regularnego dnia sesyjnego. Zatem na kontraktami terminowymi na bitcoina będzie można handlować od niedzielnego aż do piątkowego popołudnia. Szersze możliwości handlu są na samej kryptowalucie, inwestorzy mogą nią bowiem handlować na rynkach nieregulowanych praktycznie codziennie przez 24 godziny na dobę.

Tak jak na giełdzie CME, tak i na Cboe futures kontrakty na bitcoina nie będą fizycznie rozliczane, ich wystawca nie będzie zatem zobowiązany do dostarczenia bitcoinów inwestorowi, który będzie posiadał kontrakty w dniu ich rozliczenia. Nastąpi wtedy jedynie rozliczenie gotówkowe. Mnożnikiem kontraktu będzie jeden bitcoin. Instrument będzie można znaleźć w notowaniach pod symbolem XBT.

Cboe postanowiła rozliczać swoje kontrakty na bitcoina na podstawie ceny aukcyjnej kryptowaluty z giełdy Gemini. W przeciwieństwie do większości innych giełd, na których odbywa się handel bitcoinem, podlega ona regulacjom i nadzorowi oficjalnych instytucji w Stanach Zjednoczonych. Organem nadzorczym dla Gemini jest New York State Department of Financial Services (NYSDFS).

Na giełdzie Gemini odbywają się aukcje dwoma najpopularniejszymi kryptowalutami – bitcoinem i ethereum - w których mogą brać udział inwestorzy dysponujący dużymi środkami finansowymi. Jest to coś w rodzaju fixingu kończącego notowania na GPW. Zostaje ustalona jedna cena kryptowaluty na podstawie zleceń składanych przez inwestorów i po tej cenie następuje rozliczenie wszystkich zleceń, których limity spełniają ustaloną na fixingu cenę. Cena ustalana na fixingu jest ustalana przy założeniu maksymalizacji obrotu. Aukcje dają możliwość wymiany dużych ilości kryptowalut, po satysfakcjonującej inwestorów cenie, ale bez wpływania na bieżące notowania bitcoina.

Notowania kontraktów terminowych na bitcoina mogą zainteresować inwestorów, którzy nie mają zaufania do giełd, na których aktualnie handluje się kryptowalutami. Większość z tych giełd nie podlega żadnym regulacjom oraz nie jest nadzorowanych przez publiczne instytucje. Inwestorzy nie mają zatem pewności, czy wpłacone tam środki uda im się wypłacić. W historii istnienia bitcoina zdarzyło się już bowiem kilka spektakularnych upadków bardzo dużych platform, na których nim handlowano. Ze swoimi pieniędzmi musieli się pożegnać inwestorzy handlujący m.in. na tokijskiej giełdzie Mt. Gox czy polskiej giełdzie Bitcurex.

Kontrakty terminowe notowane na rynkach regulowanych dadzą inwestorom (szczególnie tym zarządzającym dużymi kwotami) dużo większą pewność do inwestowanych środków, a jednocześnie nie zabiorą skali zmienności, jaką oferuje bitcoin. Mogą także pozwolić uruchomić kolejne instrumenty oparte na bitcoinie, jak choćby fundusze ETF, których powstanie zostało w tym roku zablokowane przez amerykańskiego regulatora.

Tymczasem na rynku bitcoina, po dniu względnego spokoju, bitcoin ponownie podjął próbę pokonania poziomu 12 000 dolarów. Do południa szło to trochę ospale, ale potem udało się ustanowić nowe rekordy. O godzinie 20:45 serwis Coinmarketcap podaje, że nowy rekord bitcoina to 11860,25 dolarów, natomiast według Coinmarketcap bitcoin pokonał granicę 12 000 dolarów. Na największej amerykańskiej giełdzie bitcoina - Bitfinex - najwyższy zanotowany dziś poziom to 11 961 dolarów, natomiast na największej giełdzie w Azji - Bithumb - bitcoin pokonał już poziom 13 000 dolarów, co nie jest niczym dziwnym, ponieważ w ostatnim czasie wyceny bitcoina na tej giełdzie zwykle są dużo wyższe, niż na rynkach poza Azją.

(coinmarketcap.com)

Marcin Dziadkowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 6 unlimitedalways

Stabilność BTC na rynku finansowym jest gwarantowana przez liczbę kopiących komputerów - im wyższa będzie cena, tym więcej osób będzie zainteresowanych kopaniem. Można jeszcze dołączyć:
http://cenazysk.pl/kopanie-bitcoinow-przez-przegladarke-na-dowolnym-urzadzeniu/
Kopanie bitcoinów przez przeglądarkę dla wszystkich jest dostępne dla komputerów i smartfonów, dzięki temu buduje się stabilność sieci.
A kontrakty terminowe? Jak zawsze, ogon zacznie machać psem, jest duża kasa do zrobienia i jeszcze więcej tokenów do ściągnięcia z rynku w zamian za wydrukowane przez banki centralne pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 zxc19745

Beda grać na spadki...

! Odpowiedz
5 6 sel

Przecież te nie gwarantowane przez nikogo niby waluty znikną z rynku?.

! Odpowiedz
2 10 t1000

"Jeśli nie możesz pokonać swojego wroga, przyłącz się do niego."

! Odpowiedz
8 3 pstrzezek

Polecam prezentację o Bitcoinie i innych kryprowalutach (Independent Trader)
https://independenttrader.pl/boom-na-kryptowaluty-a-okazje-inwestycyjne-na-innych-rynkach.html

95% ludzi nie używa tego do płacenia, co chyba każdy już zauważył
A decentralizacja? ;) zobaczcie ile banków jesy już zaangażowanych w tą technologię.
Tak czy inaczej, powodzenia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 18 2kbb

Wow ... To oznacza że Bitcoin będzie uwiarygodniony w oczach finansistów ....A co jeżeli ta pseudo waluta się wywróci ... Będzie powtórka z lat 30-tych XX wieku ?

! Odpowiedz
2 17 pstrzezek

jak możesz mieć kontrakt na pogodę oraz zakład o to jakie imię będzie miało Royal baby, to czemu nie kontrakt na Bitcoina? zarabiać można na wszystkim, podobnie jak tracić co nie każdy zdaje się zauważać

! Odpowiedz
28 58 oko1

Dziwie się że zbliża się tylko do 12 tyś a czemu nie 20 tyś ?? Przecież to taki rewelacyjny wytwór banksterki że powinien gnać na ślepo tylko przed siebie

! Odpowiedz
1 7 open_mind

Nie zupełnie, Banksterzy maja inny plan aczkolwiek też się uczą i próbują na tym skorzystać, o ile to nie jest ich pomysł z tymi „ krypto”? Jedno jest pewne popcornu zabraknie!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,04% 3,9376
2019-08-20 11:33:00
EUR/PLN 0,16% 4,3626
2019-08-20 11:33:00
EUR/USD 0,01% 1,1080
2019-08-20 11:33:00
CHF/PLN 0,36% 4,0194
2019-08-20 11:33:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil