Nasdaq chce wprowadzić kontrakty terminowe na bitcoina

2017-11-30 10:30
publikacja
2017-11-30 10:30
fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Kurs bitcoina wpadł w niemałe turbulencje, mimo informacji, że kolejna znana na świecie giełda chce wprowadzić do notowań kontrakty terminowe na bitcoina. Tym razem jest to Nasdaq, o czym poinformowała agencja Reutersa. Wcześniej o podobnych planach informowały CME i Cboe.

/ Coindesk

Nasdaq chce, aby notowania kontraktów na kryptowalutę wystartowały w 2018 roku. Na razie są to nieoficjalne informacje, bowiem agencja Reutersa powołuje się na nieznanego z nazwiska informatora zaznajomionego ze sprawą. Podobną, także nieoficjalną, informację opublikowała także agencja Bloomberga. Kontrakty terminowe na bitcoina pojawią się na Nasdaqu nie wcześniej niż w drugim kwartale przyszłego roku.

Choć Nasdaq jest stosunkowo niewielkim graczem na rynku kontraktów terminowych (w porównaniu do CME czy Chicago Board Options Exchange), to jest kolejna informacja wskazująca na to, że najpopularniejsza kryptowaluta świata wchodzi „na salony” świata finansów i jest coraz poważniej traktowana przez Wall Street.

Według informacji Reutersa kontrakt terminowy zaoferowany przez Nasdaq ma się różnić od oferty konkurencji tym, że będzie się opierał na indeksie cen bitcoina liczonym na podstawie notowań z kilkudziesięciu giełd na świecie. Dostawcą tych danych ma być VanEck Associates, firma zajmująca się zarządzaniem pieniędzmi, która jest wybitnie zainteresowana uruchomieniem notowań kontraktu terminowego na bitcoina. Firma znana jest bowiem z tego, że próbowała w tym roku uruchomić ETF na bitcoina. Zostało to zablokowane przez SEC (amerykański odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego), do czasu, gdy na rynku nie zaczną funkcjonować kontrakty terminowe na bitcoina.

Z głównych graczy na rynku kontraktów terminowych nie ma na razie informacji o wprowadzaniu kontraktów na bitcoina przez nowojorską NYSE.

Tymczasem kurs bitcoina, niedługo po tym, jak wszedł na nieznane wody pięciocyfrowych wartości, załamał się wczoraj o 20 proc., spadając do poziomu ok. 9200 dolarów, a teraz stabilizuje się ponad poziomem 10 tys. dolarów. Niektórzy analitycy prognozują dalsze gwałtowne wzrosty kursu bitcoina, inni widzą w nim bańkę, która w każdej chwili może pęknąć.

W Polsce Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje kampanię informacyjną na temat kryptowalut, Narodowy Bank Polski nie popiera ich rozwoju, a Związek Banków Polskich chciałby wprowadzenia zakazu dla kryptowalut.

MD/Reuters, Bloomberg

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
akki
poczekajcie az kontrakty terminowe wejda, zaoraja was instytucje, bdziecie sie zabijac aby jako pierwsi opitolic btc po 1usd....
postdante
a w jaki to konkretnie sposób wprowadzenie kontraktów terminowych ma spowodować tak drastyczny spadek cen sprowadzający kryptowalutę prawie do zera? nonsens.

ceny ew ustabilizują się, ale zanim to nastąpi cena wzrośnie wielokrotnie.

niektórych boli, że nie wsiedli od pociągu, nie wiedzą jak albo po prostu
a w jaki to konkretnie sposób wprowadzenie kontraktów terminowych ma spowodować tak drastyczny spadek cen sprowadzający kryptowalutę prawie do zera? nonsens.

ceny ew ustabilizują się, ale zanim to nastąpi cena wzrośnie wielokrotnie.

niektórych boli, że nie wsiedli od pociągu, nie wiedzą jak albo po prostu nie mają odwagi.
podpowiem: właśnie wybija ostatni dzwonek.
loool
Kapitalizacja bitcoina to ok 170 mld usd , ale czy ktoś ma wiedzę ile szacunkowo wynosi suma faktycznie wyłożonej gotówki na zakup wszystkich tych bitcoinów ??? Ile do dziś włożono w BTC dolarów ???

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki