Wśród turystów panuje moda na Polskę

2019-07-23 06:21
publikacja
2019-07-23 06:21

Panuje moda na Polskę zarówno wśród Polaków, jak i turystów zagranicznych - uważa prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk. Potwierdzają to dane GUS, z których wynika, że rośnie liczba turystów korzystających z bazy noclegowej w naszym kraju.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Liczba turystów w Polsce, którzy od stycznia do końca maja tego roku skorzystali z noclegów, wzrosła o ponad 704 tys. do 12,5 mln z 11,8 mln rok wcześniej w tym samym czasie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To wzrost o 6 proc.

Według Urzędu w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku z bazy noclegowej w Polsce, w obiektach liczących więcej niż 10 miejsc noclegowych, skorzystało 9,9 mln turystów, z czego 7,7 mln to goście krajowi, a 2,4 mln - zagraniczni. Rok wcześniej było ich odpowiednio 9,3 mln, 7,1 mln i 2,2 mln.

"Można powiedzieć, że panuje moda na Polskę zarówno wśród Polaków, jak i turystów zagranicznych" - uważa Andrzejczyk. Jego zdaniem pozytywnie na turystykę krajową wpłynął ogólny wzrost zamożności naszych rodaków oraz rozwinięte programy socjalne.

W rozmowie z PAP szef POT powiedział, że za granicą jesteśmy postrzegani jako kraj bezpieczny, a także atrakcyjny turystycznie, oferujący wysoką jakość usług za przystępną cenę. "Efektem tego są ważne nagrody przyznane nam w ostatnich latach, m.in. nagroda wydawnictwa +Lonely Planet+ dla jednej z najlepszych destynacji turystycznych czy trzecie miejsce przyznane przez użytkowników serwisu booking.com wśród najbardziej gościnnych państw świata" - wyjaśnił.

Atrakcjami najchętniej odwiedzanymi przez zagranicznych turystów są obiekty wpisane na listę UNESCO - dodał. Przypomniał, że Polska ma już ich 16 i pod względem liczebności znajduje się na 8. miejscu w Europie.

"Wpływ na wzrost turystów ma także coraz bardziej zróżnicowana oferta kulturowa czy eventowa - chodzi o wydarzenia muzyczne, sportowe czy kulinarne, które przyciągają tłumy osób" - wskazał.

Polska to także nowoczesna baza hotelowa i ciekawe atrakcje turystyczne w bardzo konkurencyjnych cenach. Wszystko to - jak mówił - a także coraz większa liczba bezpośrednich połączeń czy wspólna promocja Polski z polskimi przedsiębiorstwami, w tym PLL LOT czy Polskim Holdingiem Hotelarskim, wpływają na to, że Polska umacnia się w gronie 20 najchętniej odwiedzanych państw świata.

Z danych GUS wynika, że w pierwszych pięciu miesiącach br. najwięcej turystów zagranicznych korzystających z noclegów przyjechało do Polski z Niemiec - było ich 493,2 tys. Na drugim miejscu znaleźli się turyści z Wielkiej Brytanii, których przyjechało niemal 207,2 tys. Trzeci w kolejności byli goście z Ukrainy - prawie 195,5 tys. osób. Najmniej turystów zdecydowało się do nas przyjechać z Tajwanu (4,6 tys.), a także z Hong Kongu i Cypru.

W pierwszych pięciu miesiącach tego roku udzielono turystom w Polsce 30,7 mln noclegów. Rok wcześniej było to 28,8 mln.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jes
Skusiła ich reklama Nieinternowanego - "Polska w ruinie".
talmud
to wielka szansa zeby przedstawic prawdziwa historie polski umocnic tradycje rodzinne & wprowadzic zakaz promowania ideologii gender dewiacji & zboczen seksualnych
antek10
Turysci z Niemiec to Polacy tam mieszkający i przyjeżdząjcy do rodziny.
Turysci z Ukrainy to pracownicy z Ukrainy.
Turysci z Tajwanu, Hongkongu - to prawdziwi turysci - jest ich 5 tysiecy.
Reszta to efekty 500+.

--__hubert__---__--__--__--__-
Jedź np do Krakowa to się może oświecisz co za bzdury wypisujesz w kwestii turystyki.
--__hubert__---__--__--__--__-
Bezpieczniej niż np w Paryżu , Londynie , Berlinie, Amsterdamie itd. , nie ma się co dziwić że wolą do Polski , mniej upałów , na szczęście zero zamachów terrorystycznych . UE i jej polityka ( a właściwie brak ) za chwilę przyczyni się do tego że zamożni obywatele UE zaczną kupować u nas mieszkania dla swych rodzin.Bezpieczniej niż np w Paryżu , Londynie , Berlinie, Amsterdamie itd. , nie ma się co dziwić że wolą do Polski , mniej upałów , na szczęście zero zamachów terrorystycznych . UE i jej polityka ( a właściwie brak ) za chwilę przyczyni się do tego że zamożni obywatele UE zaczną kupować u nas mieszkania dla swych rodzin. Jak można wpuszczać do Europy zdecydowaną większość samotnych mężczyzn ? Czy nikt w tej biurokratycznej Brukseli nie widział że brakuje na tych statkach tej samej ilości kobiet ?
anna_domagalczyk
Proszę się tak nie podniecać. Turystów z zagranicy było 2,4 mln wobec 2,2 mln rok wcześniej. To nie są dane świadczące o tym, ze turyści "wolą do Polski". Pomijając strukturę dziwnie zbliżoną do kierunków polskiej emigracji (może to przypadkowa zbieżność), nie jesteśmy postrzegani jako kraj oferujący Proszę się tak nie podniecać. Turystów z zagranicy było 2,4 mln wobec 2,2 mln rok wcześniej. To nie są dane świadczące o tym, ze turyści "wolą do Polski". Pomijając strukturę dziwnie zbliżoną do kierunków polskiej emigracji (może to przypadkowa zbieżność), nie jesteśmy postrzegani jako kraj oferujący wysoką jakość usług za przystępną cenę. Polska jest wybierana raczej jako kraj tranzytowy dalej na południe, standardowo: Warszawa,Kraków, potem Praga. Generalnie Polska traci na konkurencji z nowymi bezpiecznymi kierunkami: byłą Jugosławią i Albanią (tu bezkonkurencyjne są plaże). @hubert nie musi się martwić o towarzystwo dla mężczyzn przybywających do Europy: w tych kulturach tak jest. Najpierw szlaki przeciera mężczyzna, a potem sprowadza rodzinę. Ale pomysł o wykupowaniu mieszkań przez cudzoziemców dla ich rodzin może być eksploatowany propagandowo w obecnym naganianiu na zakupy mieszkań, coś takiego jak "kupujcie, bo idą Francuzi (Niemcy, Szwedzi, itp) i dla wszystkich nie starczy mieszkań)." Albo "kupujcie jako inwestycję na wynajem/odsprzedaż wystraszonym europejczykom". Niezłe.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki