REKLAMA

Wnioskujących o hipoteki najmniej od 2007 roku. "Popyt spada w przepaść"

Michał Kisiel2022-06-07 07:16analityk Bankier.pl
publikacja
2022-06-07 07:16

W maju 2022 r. o kredyty hipoteczne wnioskowało o ponad 50 proc. mniej klientów niż rok wcześniej. Załamanie na rynku kredytów mieszkaniowych stało się faktem. Popyt został zdziesiątkowany przez podwyżki stóp i zaostrzenie kryteriów oceny zdolności.

Wnioskujących o hipoteki najmniej od 2007 roku. "Popyt spada w przepaść"
Wnioskujących o hipoteki najmniej od 2007 roku. "Popyt spada w przepaść"
fot. Photobank.kiev.ua / / Shutterstock

O dramatycznym spadku popytu na rynku informuje Biuro Informacji Kredytowej. Najnowszy odczyt Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł -51,6 procent. Oznacza to, że w zakończonym miesiącu do biura wpłynęły zapytania o kredyty na kwotę o 51,6 proc. niższą niż w maju 2021 r.

W maju 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 23,82 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 48,21 tys. rok wcześniej jest to spadek o 50,6 proc. W porównaniu do kwietnia 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 16,2 proc.

Biuro Informacji Kredytowej

– Obecny majowy odczyt Indeksu jest już kolejnym potwierdzeniem bardzo dużego schłodzenia na rynku kredytów mieszkaniowych w kolejnych kwartałach roku. Majowa wartość Indeksu jest najniższa w historii pomiaru od stycznia 2008 r., czyli od 14 lat. Na majową wartość Indeksu negatywnie wpłynęła mniejsza o połowę niż przed rokiem liczba wnioskujących. Jest ona najniższa od stycznia 2007 r. czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskujących. Trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała od kwietnia 2021 r. Niestety obawiam się, że w kolejnych miesiącach liczba wnioskujących jeszcze spadnie – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Przypomnijmy, że rynek kredytów hipotecznych „przemeblowały” zarówno rosnące stopy procentowe (WIBOR 3M sięga obecnie 6,6 proc. w porównaniu z 0,3 proc. jesienią 2021 r.), jak i zmienione zasady oceny zdolności kredytowej. Z końcem marca 2022 r. banki zostały skłonione poprzez zalecenia nadzoru do m.in. podniesienia bufora na wzrost stopy procentowej stosowanego podczas obliczania finansowej wydolności klientów. To ostatnie wydarzenie zaowocowało lekkim podbiciem popytu na hipoteki w kwietniu, gdy kredytobiorcy podpisywali umowy przetwarzane jeszcze na starych zasadach.

Hans Rosling:Factfulness

Factfulness

Sprawdź
Kai-Fu Lee: Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata

Inteligencja sztuczna

Sprawdź
Jakub Sawulski: Pokolenie '89. Młodzi o polskiej transformacji

Pokolenie '89

Sprawdź

Biuro Informacji Kredytowej monitoruje dane o zapytaniach spływających z banków i na tej podstawie przygotowuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Klienci wnioskujący o finansowanie hipoteczne sprawdzani są przez banki w BIK-u, a biuro otrzymuje m.in. dane dotyczące wysokości potencjalnego zobowiązania. Do obliczenia indeksu brane są kredyty o kwotach poniżej 10 mln zł i z wyłączeniem wielu zapytań o tego samego klienta w ciągu kolejnych 90 dni (co pozwala wykluczyć efekt wynikający z częstej praktyki starania się o finansowanie w kilku bankach jednocześnie).

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (291)

dodaj komentarz
kamikaze351
"kazikwaw odpowiada hfjdj 2022-06-07 21:21

A tak z ciekawości – pokusisz się o wytłumaczenie, dlaczego w tamtym okresie nieruchomości staniały?

Z góry dziękuję za odpowiedź ;-)
Odpowiedz
!"

To może kolega hfjdj w końcu odpowie na proste pytanie, bo też jest ciekawy.
hfjdj
Powiedziałem naganiaczom na spadki żeby podawali linki do ogłoszeń zdesperowanych kredyciarzy. No gdzie one są?
piter0001
Ogłoszeń od zdesperowanych kredyciarzy jeszcze nie ma, bo: 1. Aktualizacja rat następuje z opóźnieniem. 2. Jeszcze kilka miesięcy temu kiedy było widać rosnące stopy rynek kredytów hipotecznych był jeszcze bardzo dobry i mieszkania schodziły. Kto wtedy już się przestraszył, to sprzedał.

Polecam posłuchać - https://youtu.be/MLh6IXgDaqs
Spadki
Ogłoszeń od zdesperowanych kredyciarzy jeszcze nie ma, bo: 1. Aktualizacja rat następuje z opóźnieniem. 2. Jeszcze kilka miesięcy temu kiedy było widać rosnące stopy rynek kredytów hipotecznych był jeszcze bardzo dobry i mieszkania schodziły. Kto wtedy już się przestraszył, to sprzedał.

Polecam posłuchać - https://youtu.be/MLh6IXgDaqs
Spadki cen nominalnych po pierwsze rzadko się dotychczas w Polsce zdarzały, po drugie potrzeba na nie na pewno przynajmniej kilku kwartałów. Rynek budowlano-mieszkaniowy ma bardzo dużą bezwładność.
hfjdj odpowiada piter0001
No ale przecież nawet jak był krach w 2008 to na wiele miesięcy przed ludzie już bankrutowali. A tutaj co nic?
hfjdj odpowiada piter0001
Poza tym wszystkie informacje są w cenie. Jeżeli faktycznie te informacje miałyby spowodować spadki w przyszłości to inwestorzy już by się z nieruchów wyprzedawali gołąbasku.
zgadujzgadula
Czy rynkiem nieruxhomosci rzadzi prawo popytu i podazy jak z kazdym innym rynkiem? Nieruchomosc jest towarem ktory deweloper musi sprzedac jak jest zakredytowany . Im bardziej korzystal z dzwigni tym szybciej bedzie musial sprzedac . Szybka sprzedaz nizsza cena .... 6mc i mamy krach . Pytanie ilu fliperow i kyosakowskich Januszy Czy rynkiem nieruxhomosci rzadzi prawo popytu i podazy jak z kazdym innym rynkiem? Nieruchomosc jest towarem ktory deweloper musi sprzedac jak jest zakredytowany . Im bardziej korzystal z dzwigni tym szybciej bedzie musial sprzedac . Szybka sprzedaz nizsza cena .... 6mc i mamy krach . Pytanie ilu fliperow i kyosakowskich Januszy jest na rynku wtornym ....Im wiecej tym wiekszy krach
hfjdj
No to co tu robisz zamiast ganiać za gotówką i zajmować pozycję?
zgadujzgadula odpowiada hfjdj
Ja tu sie przygladam i ucze czytam i wnioskuje. Malo mnie obchodzi czy bedzie roslo czy spadalo nie mam w tym zadnego interesu Zarowno kupujacym jak i sprzedajcym zycze powodzenia . Pytanie ktora strona bedzie wieksza i to bedzie determinowac ceny.. Tak mi sie wydaje ale moze sie myle.
hfjdj odpowiada zgadujzgadula
Acha, czyli ci się wydaje.
zgadujzgadula odpowiada hfjdj
Czas pokaze ani twoje ani moje wpisy nie maja tu zadnego znaczenia.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki