REKLAMA
BADANIE

Włosi tracą zaufanie do instytucji państwa

2015-01-02 06:48
publikacja
2015-01-02 06:48
Włosi tracą zaufanie do instytucji państwa
Włosi tracą zaufanie do instytucji państwa
fot. Sławomir Stroński / / ingimage

Włosi tracą zaufanie do wszystkich instytucji państwa, partii politycznych oraz Unii Europejskiej. Z najnowszego sondażu wynika, że coraz większym, rekordowo wysokim, zaufaniem obdarzają tylko papieża Franciszka.

Włosi powoli wątpią w instytucję państwa (fot. Ingimage)

Rozpowszechniony przez media doroczny raport Instytutu Badań Społecznych Demos Włosi i państwo pokazuje ponury obraz ich stosunku do władz i najważniejszych instytucji. W analizach zwraca się uwagę na to, że obywatele czują się zagubieni, zdezorientowani, nieufni i osamotnieni wobec instytucji państwowych. Jedyną nadzieją zaś jest papież Franciszek, któremu ufa 88 procent Włochów.

Utrata zaufania do państwa osiąga niespotykane wcześniej rozmiary - zauważono. Ufa mu tylko 15 procent ankietowanych.

O 5 punktów procentowych, z 49 do 44 procent, spadło w ciągu minionego roku zaufanie do prezydenta Giorgio Napolitano, postrzeganego przez większość sił politycznych w kraju jako gwarant stabilności. 89-letni szef państwa, wybrany w 2013 roku na drugą kadencję, w noworocznym orędziu zapowiedział, że wkrótce ustąpi ze stanowiska, ponieważ odczuwa coraz większe zmęczenie i wynikające z wieku trudności z pełnieniem funkcji.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zaufanie do Unii Europejskiej zmniejszyło się w skali rocznej z 32 do 27 proc. Jeszcze bardziej kryzys ten dotknął sądownictwo. Ufa mu jedna trzecia Włochów, podczas gdy przed rokiem było ich 40 procent.

O kilka punktów procentowych spadło zaufanie do największych central związkowych i władz lokalnych wszystkich szczebli.

Z największą nieufnością Włosi patrzą na klasę polityczną. Wyniki w tej dziedzinie są uderzająco negatywne - podkreślono w komentarzu. Parlamentowi ufa zaledwie 7 procent obywateli - tyle samo, co pod koniec 2013 roku. Partie polityczne pogrążyły się zaś w jeszcze większym kryzysie; zaufanie do nich spadło z 5 do 3 procent. Zauważa się, że gdyby uwzględnić margines błędu, można by wręcz uznać, że prawie nikt już im nie ufa. To rezultat skandali korupcyjnych i afer finansowych, które wybuchły w niemal wszystkich ugrupowaniach.

Z takim minimalnym kredytem zaufania partie wchodzą w rok 2015 i stają w obliczu najważniejszego wyzwania najbliższych miesięcy, czyli wyboru przez parlament nowego prezydenta.

Ponadto zauważa się, że mimo bardzo wysokiego zaufania do papieża Franciszka, spada ono wobec Kościoła. W ciągu roku zmniejszyło się z 54 do 49 procent.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ksaj/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~JP
Tak już jest w wielu krajach.Przed paroma laty w Austrii starsza pani powiedziała mi,że jej zdaniem rządzi u nich mafia.
~PATRYJOTA
W te wszystkie brednie jakie nam politycy i UE wymysla to zaden normalny czlowiek nie moze wierzyc gdyz jest to polityka nie realna graniczaca na schizofreni i podwazajaca wszystkie normalne zasady zdrowego rozsadku,praw ekonomicznych i norm moralnych oraz narodowosciowych. Ta euro-komuna albo nowy euro-komunizm niszczy kraje europejkie W te wszystkie brednie jakie nam politycy i UE wymysla to zaden normalny czlowiek nie moze wierzyc gdyz jest to polityka nie realna graniczaca na schizofreni i podwazajaca wszystkie normalne zasady zdrowego rozsadku,praw ekonomicznych i norm moralnych oraz narodowosciowych. Ta euro-komuna albo nowy euro-komunizm niszczy kraje europejkie a profituja tylko nieliczni ktorzy sa w roznych strukturach wladzy.Dlatego coraz mniej ludzi wierzy w te euro-komunistyczne klamstwa i brednie.
~mm
Tak samo u nas jest kryzys przywództwa. Ludzie mają wrażenie że rządzą obcy, wielkie koncerny, biurokraci z odległej Brukseli, tajne organizacje semickie, ludzie którzy pozmieniali nazwiska na Warszawskich, Michników, Kaczyńskich, Sikorskich, Polańskich choć z polskością nie mają nic wspólnego. Jak w takiej sytuacji mieć zaufanie?

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki