REKLAMA

Nie masz szczepienia? Nie zwiedzisz włoskich zabytków

2021-08-05 12:18
publikacja
2021-08-05 12:18
Nie masz szczepienia? Nie zwiedzisz włoskich zabytków
Nie masz szczepienia? Nie zwiedzisz włoskich zabytków
fot. MANUEL SILVESTRI / / Reuters

We Włoszech w piątek wchodzi w życie obowiązek przepustki Covid-19 przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, obiektów sportowych, placówek kultury. Wymóg dotyczy też setek tysięcy przebywających na wakacjach zagranicznych turystów.

Przepustkę Covid-19, czyli Green Pass wystawioną na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z zakażenia lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w ostatnich 48 godzinach będą musieli okazywać wszyscy w wieku powyżej 12 lat.

Rząd Mario Draghiego przygotował przepisy w tej sprawie pod koniec lipca, gdy kraj stał w obliczu groźby czwartej fali pandemii, wywołanej przez wariant Delta.

Przepustka wchodzi w życie w momencie, gdy czwarta fala jest już faktem i zarazem w szczycie sezonu turystycznego. Szczepienia zakończyło 62 procent ludności.

Zgodnie z dekretem w białej strefie, w jakiej są obecnie całe Włochy przepustkę otrzymuje się po pierwszej dawce szczepionki i ma ona ważność 9 miesięcy.

Okazać można przepustkę w wersji cyfrowej lub zaświadczenie na papierze.

Tylko ich posiadacze mogą od piątku wejść do barów, restauracji, cukierni, lodziarni i innych lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach. Bez Green Pass można będzie wypić kawę przy barze.

W zamkniętych lokalach przy stole może usiąść nie więcej niż 6 osób.

W regionie, który zostanie później oznaczony żółtą strefą podniesionych restrykcji, lokale w zamkniętych pomieszczeniach będą obsługiwać przy stolikach do godziny 18.

Ponadto na liście takich miejsc dostępnych po okazaniu tego dokumentu są baseny, siłownie, ośrodki fitness, hale sportowe.

Green Pass trzeba będzie okazać także przy wejściu do muzeów, zabytków, teatrów, kin, do ośrodków kultury, na wystawy, zjazdy i kongresy, do term, parków rozrywki, na imprezy targowe, do salonów gier, kasyn i zakładów bukmacherskich. Już wcześniej wprowadzony został nakaz przepustek dla uczestników wesel.

Kara za brak przepustki w miejscach, gdzie jest ona wymagana wynosić będzie do 400 euro. W przypadku lokali gastronomicznych i innych placówek , które obejmuje obowiązek ich kontroli za naruszenie przepisów grożą kary administracyjne - nakaz zamknięcia od jednego do dziesięciu dni.

Włoski rząd chce też wprowadzić obowiązek posiadania przepustki Covid-19 dla nauczycieli i całego personelu szkół wszystkich szczebli i uczelni. Decyzja w tej sprawie oczekiwana jest w najbliższym czasie. Nadzwyczajny komisarz do spraw pandemii generał Francesco Figliuolo zwrócił się do władz regionów o przekazanie informacji o tym, ilu nauczycieli nie zostało zaszczepionych.

Od września przepustki mają zostać rozszerzone na samoloty, pociągi i statki.

Przepisy w obecnym kształcie o obowiązku przepustki popiera dwie trzecie Włochów - wynika z sondaży.

Wymóg ten jest też powodem protestów. Na ulicach włoskich miast trwały one kilka dni. Manifestowali między innymi przedstawiciele branży gastronomicznej, którzy obawiają się spadku liczby klientów.

Złagodzenia przepisów domagają się politycy koalicyjnej Ligi, którzy uważają je za zbyt surowe i szkodliwe w sezonie turystycznym.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Podróże

Komentarze (3)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marekpoznan
Nie mam szczepienia i mieć nie będę. Nie zobaczycie mojej kasy :)
Tylko później nie płakać że nie ma turystów.
tristans
co za głupia decyzja, widać że chodzi tutaj tylko o interesy mafii szczepionkowej. Zabytki się wirusem nie zarażą, ale bez kasy turystów szybko się zawalą.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki