WAŻNE

Właściciel Kickass Torrents pozostanie w areszcie

2016-10-27 14:03
publikacja
2016-10-27 14:03

Artem Waulin, 30-letni Ukrainiec, o którego ekstradycje wnioskują USA, pozostanie w areszcie - zdecydował w czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Waulin to właściciel Kickass Torrents, platformy przy pomocy której - według amerykańskich śledczych - dystrybuowane były, na szeroką skalę, nielegalne pliki.

SA: właściciel Kickass Torrents pozostanie w areszcie / YAY Foto

Waulin (wyraził zgodę na upublicznianie swoich danych i wizerunku) został zatrzymany w lipcu na lotnisku im. Chopina w Warszawie przez Straż Graniczną. Amerykanie chcą mu postawić zarzuty dotyczące łamania praw autorskich oraz prania brudnych pieniędzy.

Obrońcy Ukraińca wnieśli zażalenie na decyzję warszawskiego sądu okręgowego o przedłużeniu jego aresztu. W czwartek podnosili, że w tym przypadku można stosować wolnościowe środki zabezpieczenia - kaucję (wnioskowali o 300 tys. zł), dozór policyjny, zatrzymanie paszportu i zakaz opuszczania Warszawy.

Podkreślali, że sąd okręgowy decydując o areszcie nie wyjaśnił ani dlaczego nie mogą być zastosowane inne, wolnościowe środki zapobiegawcze, ani nie zbadał czy zarzuty przedstawiane Ukraińcowi przez Amerykanów mają odniesienie w polskim prawie.

Powoływali się też na zły stan zdrowia klienta - przedstawili zaświadczenie, że ma przepuklinę kręgosłupa, która może wymagać operacji i list Waulina do SA, w którym uskarża się on na brak opieki lekarskiej w areszcie. Mecenas Tatiana Pacewicz poinformowała też na początku rozprawy, że żona Waulina trafiła w czwartek do szpitala, a syn pary ma zapewnioną opiekę jedynie na najbliższe godziny.

Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek oddalając zażalenie obrońców i tym samym utrzymując areszt podkreśliła, że nadal aktualne są przesłanki do stosowanie aresztu w tym wysoka kara, która grozi Waulinowi w Stanach Zjednoczonych i obawa utrudnienia postępowania ekstradycyjnego.

Dodała, że w przypadku ekstradycji podstawa dowodowa może być oparta na zasadzie zaufania, a dokumenty nadesłane przez USA są w tej sprawie wystarczające.

Mówiła także, że obawa utrudniania postępowania jest tym większa, iż 30-latek nie jest obywatelem Polski i nie ma tu stałego miejsca zamieszkania. Odnosząc się do stanu zdrowia Waulina dodała, że nie jest on na tyle poważny, by nie wystarczyła pomoc, która może otrzymać w areszcie.

Rozczarowania takim rozstrzygnięciem nie kryli obrońcy Ukraińca. Wszystkie trzy przesłanki były podniesione; okazuje się, że dla sądu fakt, że zarówno od momentu osadzenia pan Waulin nie otrzymał jakiejkolwiek pomocy medycznej, jak i to, że jego żona dziś trafiła do szpitala to normalna sprawa. W zamian za zaufanie strony amerykańskiej sąd rezygnuje z praw człowieka, obywatela Ukrainy - powiedział PAP mec. Aleksander Kowzan.

Mecenas Tatiana Pacewicz poinformowała z kolei, że w sprawie swego klienta wystąpili już do Rzecznika Praw Obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W ocenie amerykańskiej prokuratury generalnej Artem Waulin, który od 2008 r. udostępnił w systemie BitTorrent setki milionów plików filmowych i muzycznych, gier oraz programów telewizyjnych, umożliwiając ich załadowanie przez internautów, naraził właścicieli praw do poszczególnych utworów na straty w wysokości 1 mld dolarów.

Ocenia się, że stronę Kickass Torrents odwiedza miesięcznie do 50 mln użytkowników, co sprawia, że KAT kierowany przez Waulina zajmuje 69. miejsce w rankingu najbardziej popularnych adresów internetowych na świecie. Procedura ekstradycyjna polega na złożeniu przez polską prokuraturę wniosku do sądu o aresztowanie zatrzymanego, a następnie sformułowaniu wniosku o ekstradycję do USA. O prawnej dopuszczalności ekstradycji do USA zdecyduje sąd w dwóch instancjach (możliwe jest też zaskarżenie tej decyzji w nadzwyczajnym trybie do Sądu Najwyższego).

Patrycja Rojek-Socha (PAP)

pru/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
~silvio_gesell2016-10-20 15:32 16 0
Nielegalne pliki dystrybuują użytkownicy sieci bittorent a nie portal służący do ich wyszukiwania. Pozywanie pana Waulina jest tak samo zasadne jak pozywanie Google, które też umożliwia znalezienie torrentów. Zreszta jeśli wyszukiwarki torrentow zostaną zlikwidowane to przeniosą
~silvio_gesell2016-10-20 15:32 16 0
Nielegalne pliki dystrybuują użytkownicy sieci bittorent a nie portal służący do ich wyszukiwania. Pozywanie pana Waulina jest tak samo zasadne jak pozywanie Google, które też umożliwia znalezienie torrentów. Zreszta jeśli wyszukiwarki torrentow zostaną zlikwidowane to przeniosą się do rozproszonej sieci opartej na DHT (distributed hash tables)
~soto
Jaką korzyść będą mieli z tego Polacy? Znów odwalanie czarnej roboty wujka Sama za darmo.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki