REKLAMA

Wkrótce rusza pomoc dla kredytobiorców

Michał Kisiel2016-01-19 09:48analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-19 09:48
Wkrótce rusza pomoc dla kredytobiorców
Wkrótce rusza pomoc dla kredytobiorców
fot. Fot.Roman Koszowski / Foto Gosc / / FORUM

19 lutego startuje program pomocy dla kredytobiorców mających problemy ze spłatą zobowiązań mieszkaniowych. Środki przeznaczone na wsparcie będą pochodzić ze specjalnego funduszu zasilonego przez banki. Przypominamy, kto może starać się o pomoc i na czym ona polega.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców już funkcjonuje, a banki do 18 lutego wnoszą do niego składki. W założeniu ustawa ma być kołem ratunkowym rzuconym osobom, które przejściowo nie są w stanie terminowo spłacać kredytów mieszkaniowych. Wprawdzie od początku 2015 r. obowiązuje nowa ustawa regulująca upadłość konsumencką, ale bankructwo zarezerwowane jest raczej dla osób, które nie mają dużych szans na poprawienie swojej sytuacji finansowej. Dzięki pomocy z funduszu kredytobiorca może przez ograniczony czas zyskać nieco oddechu, a jednocześnie nie jest narażony na utratę nieruchomości.

Jakie kredyty objęte będą pomocą?

Ustawa zakłada, że kredyt musiał być przeznaczony na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, a zatem nie może być związany np. z prowadzoną działalnością gospodarczą. W grę wchodzą zobowiązania zabezpieczone hipoteką na:

  • budowę domu jednorodzinnego,
  • nabycie prawa własności domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • nabycie odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Jeśli korzystaliśmy z refinansowania kredytu hipotecznego, to również możemy skorzystać ze wsparcia. Podobnie będzie w przypadku kredytu konsolidacyjnego, w części, która była przeznaczona na spłatę zobowiązania mieszkaniowego. Wsparcie nie przysługuje, jeśli umowa kredytu została już wypowiedziana, a więc nie mogą na nie liczyć osoby, które nie spłacały zobowiązania i popadły w poważne kłopoty przed wejściem programu w życie.

Kto może otrzymać wsparcie?

Pomoc jest przeznaczona dla trzech grup kredytobiorców:

  1. Osób bezrobotnych w dniu złożenia wniosku. W tym przypadku przewidziano jednak wyjątki. Kredytobiorca, który sam rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub który został zwolniony dyscyplinarnie nie będzie mógł starać się o pomoc.
  2. Osób, które ponoszą miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczające 60 proc. miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego.
  3. Osób, które po zapłaceniu raty kredytu mają do dyspozycji kwotę uprawniającą do otrzymania pomocy społecznej.

Dodatkowo kredytobiorca nie może posiadać innej nieruchomości (dotyczy to własności i praw spółdzielczych) i być najemcą innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Gdzie starać się o pomoc?

Wniosek o wsparcie będzie się składać w banku, który udzielił nam kredytu mieszkaniowego. W dokumencie należy złożyć oświadczenie o zaistnieniu okoliczności uprawniających do otrzymania pomocy (utrata pracy, koszty obsługi przekraczające 60 proc. dochodu lub niska kwota wolna w domowym budżecie). Dodatkowo klient będzie musiał wskazać, czy jest ubezpieczony od utraty pracy oraz określić, jaki jest zakres ochrony, a więc przez jaki czas raty kredytu będą spłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Wnioski będzie można składać od 19 lutego 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. Program zwrotnej pomocy dla kredytobiorców ma zatem określone ramy czasowe, będzie obowiązywał przez niecałe 3 lata.

Ile pieniędzy można otrzymać?

Wsparcie będzie wypłacane przez maksymalnie 18 miesięcy. Jego kwota odpowiadać ma wysokości raty kapitałowo-odsetkowej kredytu, z ważnym zastrzeżeniem. Jeśli co miesiąc spłacamy bankowi więcej niż 1500 zł, BGK przekaże na nasz rachunek 1500 zł. Osoby, które utraciły pracę, ale ubezpieczyły się od takiego ryzyka, otrzymają środki po okresie, w którym ubezpieczyciel reguluje raty.

Jeśli kredyt spłacany jest w walucie obcej, pomoc będzie wypłacana w walucie spłaty po przeliczeniu kwoty z użyciem kursu sprzedaży Narodowego Banku Polskiego obowiązującego w dniu poprzedzającym dzień przekazania środków.

Kiedy utracimy prawo do pomocy?

Wypłata pomocy zostanie wstrzymana, jeśli:

  • Sprzedamy kredytowaną nieruchomość,
  • Przestaniemy spełniać warunek uprawniający do otrzymania wsparcia.
  • Złożyliśmy fałszywe oświadczenie w procesie starania się o wsparcie.

Jeśli w międzyczasie otrzymamy środki, trzeba je będzie w ciągu 30 dni zwrócić. Wyjątkową sytuacją przewidzianą w ustawie jest także wyczerpanie się środków w funduszu. Wówczas banki będą musiały uzupełnić jego zasoby, a wypłaty zostaną tymczasowo wstrzymane.

W jaki sposób będzie się oddawać otrzymane środki?

Otrzymana pomoc będzie musiała zostać zwrócona. Spłata rozpoczyna się dwa lata po miesiącu ostatniej wypłaty. Należność trzeba będzie uregulować w 96 ratach, a więc na spłatę przewidziano 8 lat. Raty równe będą płatne do 15. dnia miesiąca, a zobowiązanie nie będzie oprocentowane.

W niektórych przypadkach należność będzie można w całości lub w części umorzyć. Wniosek o takie rozwiązanie należy złożyć w banku, który wypłacał pomoc. Trzeba będzie do niego dołączyć dokumenty wskazujące wysokość dochodów gospodarstwa domowego oraz określające jego sytuację finansową. O uwzględnieniu wniosku zdecyduje Rada Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Umorzone spłaty nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Trudno z góry zakładać, że pomoc wypłacana w ramach programu stanie się faktycznie wsparciem bezzwrotnym. O tym, czy rada będzie skłonna umarzać zobowiązania kredytobiorców, przekonamy się najwcześniej za kilka lat. Można podejrzewać, że takie przypadki nie będą częste – środki wypłacone powinny trafić z powrotem trafić do funduszu, a jeśli program spotka się z zainteresowaniem niewykluczone, że będzie obowiązywać dłużej niż przewidziano to w obecnej wersji ustawy.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~POznaniak
wszyscy krzyczą dlaczego pomagać farnkowiczą z budżetu państwa....a ja pytam dlaczego z budżetu pomagać młodym małżeństwom ( wsparcie kredytów) no i nie wspomne o 500zł....na prawie każde dziecko. POzdrawiam Frankowicz
~Zła
co za pomoc !! ?? - to kolejny kredyt !!!!! czy ludzie naprawdę sa slepi i tego nie widzą ??rozciągnięty w czasie i sposób na doprowadzenie do bankructwa ludzi którzy dziś nie maja na ratę a tym bardziej nie będą mieć po 42 miesiącach kiedy to będą musieli spłacić !!
atkie mydlenie ludziom oczu!! a wręcz działanie na szkodę
~pa
To jest wsparcie banków w pierwszej kolejności i przy okazji jasna zachęta do olania rzetelnej oceny ryzyka przed udzieleniem kredytu.
~autor
I właśnie przeciwnicy pomocy frankowcom osiągnęli to, że zamiast banki płacić będzie płacił budżet.
~Ktoś
A dlaczego im ktokolwiek miałby pomagać??? Święte krowy czy co? Tym którzy brali kredyty w pln-ach (a wcześniej w usd itd) nikt nie pomagał. A teraz na fali wyborów łaszczyliście się jak psy o pomoc a gdy politycy (tradycyjnie) wypieli się to dalej skomlecie???
~jklkj
Banki ci zapłaciły za ten artykuł?

Jak udzielili kredytu przy 2,0 zł w 2008 za 1 CHF to chyba nie liczyli na zystki 100% plus normalne odsetki??? A MOŻE JUŻ LICZYLI i manipulują kuresem jak GOLMAN SACHS??
Proszę zadajcie pytanie banksterom. Na co liczyli (na jakie zyski, oprócz normalnego oprocentowania marża 1-2% dla
Banki ci zapłaciły za ten artykuł?

Jak udzielili kredytu przy 2,0 zł w 2008 za 1 CHF to chyba nie liczyli na zystki 100% plus normalne odsetki??? A MOŻE JUŻ LICZYLI i manipulują kuresem jak GOLMAN SACHS??
Proszę zadajcie pytanie banksterom. Na co liczyli (na jakie zyski, oprócz normalnego oprocentowania marża 1-2% dla kredytów hipotecznych na 35 lat) w momencie udzielania kredytów przy kursie CHF 2,0 ?
~asdfsdf
głupi ten kto brał w innej walucie niż zarabiał i im się pomoc nie należy
~Ktoś
Na to że złapia takich jak ty. I wiesz co? Udało im się
Ale tak na serio dla wielu (ponoć bo to są słowa frankowampirów) była to jedyna szansa na zakup własnego M. Bo pln-ach nie mieli ponoć zdolności. No i brali. A teraz PO LATACH zobaczyli że są klauzule, że nie mieli kiedy umowy przeczyać itd. Czyli wszyscy winni tylko oni
Na to że złapia takich jak ty. I wiesz co? Udało im się
Ale tak na serio dla wielu (ponoć bo to są słowa frankowampirów) była to jedyna szansa na zakup własnego M. Bo pln-ach nie mieli ponoć zdolności. No i brali. A teraz PO LATACH zobaczyli że są klauzule, że nie mieli kiedy umowy przeczyać itd. Czyli wszyscy winni tylko oni święci.
A czy ktos pomagał spłacać kredyty w pln-ach? NIE a więc i wy spłaćcie albo oddajcie kluczyki do banku itd IM nikt nie pomagał a więc dlaczego wamo ktoś musi???
~Roman
Wkrótce rusza pomoc dla.... kogo? ... dla banków.
~Emil
pewnie, i dla polityków, bo trzeba załatać tę dziurę w budżecie która pojawiła się po obietnicach wyborczych...

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki