REKLAMA

Wina drożały na gwiazdkę

2011-01-17 09:40
publikacja
2011-01-17 09:40

Grudzień przyniósł kolejne wzrosty cen wina - głównie za sprawą świątecznych zakupów. Najmocniej podrożało wino Pichon Baron z rocznika 1996, którego cena poszła do góry o ponad 34 proc.


Grudzień to przede wszystkim czas przygotowań do Bożego Narodzenia: robienia zakupów, obmyślania prezentów. W centrach handlowych robi się tłoczno, a handlowcy w rytm przebojów w stylu „Last Christmas” świętują sprzedażowe żniwa. Wzrost obrotów w grudniu dotyka znacznej części branż, w tym także tej winiarskiej. – W grudniu wszyscy kupują wina. Zarówno hotele i restauracje, jak i klienci detaliczni z myślą o gwiazdkowych prezentach – mówi Krzysztof Maruszewski, dyrektor Działu Inwestycji Alternatywnych Wealth Solutions.

Świąteczne zainteresowanie spowodowało, że do grona szybko drożejących win dołączyły także te z Chateau Pichon-Baron oraz Margaux. Największym, bo 34-proc. wzrostem w skali miesiąca może się pochwalić Pichon Baron rocznik 1996. I nie tylko największy zysk dla inwestorów wiąże to wino, ze światem finansów. Trunek pochodzi bowiem z winnicy, która należy do francuskiego ubezpieczyciela Axa. A samą winnicę warto odwiedzić podczas wizyty we Francji, bo uznawana jest za najpiękniejszą w całym Bordeaux. Przepiękny budynek ze strzelistymi wieżyczkami nadaje całej winnicy niemalże bajkowy charakter.

W grudniu o 30 proc. skoczyła również cena wina Pavillon Rouge 2009, a Petit Mouton z 2005 roku podrożało o jedną czwartą.  – Grudniowy wzrost cen win pozwolił na utrzymanie przeciętnej stopy zwrotu z naszych portfeli na wysokim poziomie.  Średni roczny zysk sięgnął 46,5 proc. – mówi Krzysztof Maruszewski.  Z kolei najlepszy portfel pozwolił zarobić swojemu właścicielowi aż 337 proc. w skali roku. Dobrych wyników można się spodziewać również w styczniu, bo branża winiarska będzie się przygotowywać do obchodów chińskiego Nowego Roku. Zwiększone zakupy Azjatów będą windować ceny win.

Wealth Solutions jest największą w Polsce firmą pod względem zarządzanych winnych aktywów. Jej klienci ulokowali w szlachetnym trunku ok. 30 mln zł./ Wealth Solutions
Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki