REKLAMA

Widmo podwyżki stóp zaniepokoiło amerykańskich inwestorów

Krzysztof Kolany2016-05-20 01:17główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-05-20 01:17
fot. REUTERS / FORUM

Czwartek przyniósł łagodne spadki na nowojorskich parkietach. Zdaniem komentatorów przyczyną były obawy przed drugą w ciągu ostatnich 10 lat podwyżką stóp procentowych w Rezerwie Federalnej.

Podczas czwartkowej sesji niedźwiedziom udało się to, co nie powiodło się w środę. Dzień wcześniej próba zbicia indeksów w ostatniej chwili została powstrzymana przez kupujących. W czwartek losy sesji rozstrzygnęły się tuż po otwarciu, choć bykom udało się istotnie ograniczyć skalę spadków.

Ostatecznie S&P500 stracił tylko 0,37%, schodząc do 2.040,04 punktów i tym samym wyznaczając najniższy kurs zamknięcia od 28 marca. Dow Jones osunął się o 0,52% i zameldował się na najniższym poziomie od dwóch miesięcy. Nasdaq spadł o 0,52%, do 4.712,53 pkt.

/ Bankier.pl

Komentatorzy byli dość zgodni w ocenie przyczyn ostatnich spadków na Wall Street, które powszechnie wiązano z rosnącymi oczekiwaniami na podwyżkę stóp procentowych. Po opublikowanym w środę protokole z kwietniowego posiedzenia FOMC szanse na podwyżkę w czerwcu wzrosły z 15% do 30%.

Implikowane z notowań kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych prawdopodobieństwo choć jednej podwyżki (o 25 pb.) do końca roku wzrosło z niespełna 50% do 76% - wynika z obliczeń FedWatch Tool.

W grudniu 2015 roku Rezerwa Federalna dokonała pierwszej od czerwca 2006 roku podwyżki stopy funduszy federalnych po 7 latach zrywając z polityką zerowych stóp procentowych. Od tej pory Fed stopniowo wycofywał się z planów normalizacji polityki pieniężnej, a rynek systematycznie obniżał szanse na choć jedną podwyżkę w tym roku. Tak było aż do środy.

Konferencja WallStreet 20

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zaprasza na dwudziestą, jubileuszową konferencję WallStreet - największe spotkanie inwestorów indywidualnych w Polsce.

Gościem specjalnym konferencji będzie Dariusz Miłek, założyciel oraz prezes CCC SA. Na konferencji wystąpią także: Joe DiNapoli - światowej sławy trader, prof. zw. dr hab. Małgorzata Zaleska – prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Wojciech Białek - główny analityk CDM Pekao SA, Sebastian Buczek - Prezes Zarządu Quercus TFI S.A., Grzegorz Zalewski - Dom Maklerski BOŚ S.A.

Dowiedz się więcej na temat konferencji oraz możliwości uczestnictwa w niej.

Bankier.pl jest głównym partnerem medialnym konferencji.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~KIMDZONGTUSK
Zawsze przy takich artykułach piszę: największe zmartwienie banksterów to poprawa w realnej gospodarce ( to się dzieje w USA ) bo to oznacza podwyzke stóp % i koniec darmowej dla nich kasy. Lepiej sie będzie wiodlo 99% a kasta 1% banksterów będzie odcięta od darmowej kasiory.
~inwestor777
Moim zdaniem i innych analityków z USA nie będzie żadnej podwyżki stóp %,
Dalej polecam zakup ETF-ów GDXJ-GDX-RING-GLD,lub akcje górników złota -ABX-NEM-GG po korekcie złota ,opór jest na 1230$.
Trend dopiero nabiera siły ,a potrwa minimum 4 lata.
Korekty i przystanki po takich wzrostach to normalne,ogólnie
Moim zdaniem i innych analityków z USA nie będzie żadnej podwyżki stóp %,
Dalej polecam zakup ETF-ów GDXJ-GDX-RING-GLD,lub akcje górników złota -ABX-NEM-GG po korekcie złota ,opór jest na 1230$.
Trend dopiero nabiera siły ,a potrwa minimum 4 lata.
Korekty i przystanki po takich wzrostach to normalne,ogólnie na złocie i akcjach ,oraz ETF-ach jest trend wzrostowy.

http://news.goldseek.com/GoldSeek/1463669724.php
~Michał_
Może aby obniżyć trzeba będzie podnieść na chwile

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki