REKLAMA

Widmo bankructwa krąży nad Wenezuelą

Michał Żuławiński2014-12-05 09:16analityk Bankier.pl
publikacja
2014-12-05 09:16
fot. iStockphoto / Thinkstock

Wenezuela bankrutuje średnio raz na 18,5 roku. Wiele wskazuje na to, że kolejne załamanie gospodarcze tego kraju może nastąpić już niebawem.

Tonący brzytwy się chwyta. Zgodnie z ostatnią decyzją wenezuelskiego banku centralnego do rezerw walutowych kraju wliczane mają być m.in. diamenty i inne kamienie szlachetne, a także „łatwo wymienialne” waluty zagraniczne. Powszechnie panującym globalnym standardem jest tymczasem wliczanie do rezerw instrumentów finansowych wyemitowanych przez rządy i instytucje międzynarodowe, złota oraz specjalnych praw ciągnienia (SDR) emitowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Fakt rozszerzenia listy aktywów zaliczanych do rezerw nie trudno powiązać ze spadkiem poziomu rezerw, który w ciągu ostatnich 3 lat wyniósł 28%. Obecnie Wenezuela dysponuje rezerwami o wartości 21,7 mld dolarów.


Nieoficjalne źródła donoszą także, że wenezuelski bank centralny zamierza dokonać dywersyfikacji i część środków lokować w chińskim juanie. W ubiegłym miesiącu Wenezuela zaciągnęła w Chinach pożyczkę w wysokości 4 mld dolarów – zazwyczaj w takich wypadkach pozyskane środki przeznaczano na konsumpcję, tym razem jednak postanowiono wzmocnić rezerwy. Jak donoszą lokalne media, minister finansów Rodolfo Marco zamierza następnie udać się do Rosji oraz Iranu.

Kondycja finansowa Wenezueli pogarsza się już nie tylko przez socjalistyczne zapędy jej przywódców, lecz także przez gwałtownie spadające ceny ropy, przy których rządowi coraz trudniej utrzymać obecną strukturę i poziom wydatków. Równowagę budżetową rządowi w Caracas udałoby się osiągnąć dopiero przy ok. 120 dolarach za baryłkę, a obecnie ceny na światowych rynkach są niemal o połowę niższe. Tymczasem dochody ze sprzedaży mocno taniejącego ostatnio czarnego złota odpowiadają za ponad 90% dochodów dolarowych kraju, a za amerykańską walutę Wenezuela sprowadza kluczowe towary konsumpcyjne, w tym leki i żywność.

Dwa dni temu prezydent Nicolas Maduro ogłosił plan obcięcia wydatków rządowych aż o 20%. Według przywódcy obcięte mają być przede wszystkim „nieproduktywne” wydatki, a na zaciskaniu pasa nie ucierpią osoby korzystające ze świadczeń socjalnych. Mimo tych zapewnień poparcie dla Nicolasa Maduro topnieje w oczach – w listopadzie wyznaczyło nowe minimum na poziomie 24,5% wobec 30,2% we wrześniu. Jak wynika z badań wenezuelskiego ośrodka badawczego Datanalisis ponad 85% obywateli uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku.

W świetle tych wydarzeń nad Wenezuelą coraz wyraźniej krąży widmo bankructwa. Rentowność obligacji zapadających w 2027 r. podskoczyła wczoraj do 19%. Ostro w górę – najwyżej od 2009 r. podskoczyły także notowania instrumentu CDS (credit-default swaps) dla Wenezueli, który odzwierciedla koszt ubezpieczenia przed bankructwem kraju. Obecnie rynek szacuje prawdopodobieństwo bankructwa Wenezueli na 85%.

Taki scenariusz wydaje się prawdopodobny także ze względów czysto historycznych. Carmen Reinhart i Kenneth Rogoff w opublikowanej w 2009 r. książce „This Time is Different” wykazali, że od momentu uzyskania niepodległości w 1830 r. Wenezuela zbankrutowała aż 10 razy.

Tymczasem perspektywy przed wenezuelską gospodarką nie są najlepsze. Analitycy banku Barclays szacują, że w tym roku PKB Wenezueli spadnie o 4,4%, a lata 2015 i 2016 przyniosą regres o odpowiednio 6,2% i 1,5%. W kraju wciąż szaleje rekordowo wysoka inflacja, która przekracza 60% w ujęciu rocznym.  Czarnorynkowy kurs dolara przebił w tym tygodniu 165 dolarów po tym, jak tyko w listopadzie wystrzelił o 50%. Światowe media przewidują, że władze w Caracas mogą dokonać dewaluacji boliwara, choć takie rozwiązanie w obliczu wysokiej inflacji może być bardzo ryzykowne.

Ekonomiczny przegląd sytuacji Wenezueli nie pozostawia wątpliwości - gdzie nie spojrzeć, tam źle albo bardzo źle. To o tyle przygnębiające, że kraj ten ma wszystko, aby stać się autentycznym, a nie tylko socjalistyczno-chavezowskim, rajem. Największe rezerwy ropy naftowej na świecie, dogodne położenie (blisko do USA, wspólnota językowa i kulturowa z innymi krajami regionu) czy - co dziś szczególnie ważne - oddalenie od geopolitycznych punktów zapalnych (Rosji, Bliskiego Wschodu) to warunki niemal idealne do budowy silnej gospodarki. Pozostaje mieć nadzieję, że Wenezuela kiedyś na tę drogę wkroczy, a z coraz bardziej prawdopodobnego załamania gospodarczego naród wenezuelski wyciągnie właściwe wnioski.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~podatnik
PRL bis już jest bankrutem i co z tego wynika?
~jss
najlepsza pleta ze narod wyciagnie wlasciwe wnioski pisze to polak i nie rozumie ze narod to takie cos nic co jest glupie tempe i do dojenia zawsze i wszedzie popatrz chlopie na swoj wlasny narod - masz przyklad 25 lat temu zbankrutowal a dzis ma 3 milony emigrantow i 3 mld dlugu
~podatnik
Długu jest minimum trzy ale biliony!
~Ischalom
kolejny przyklad,ze socjalizm to najlepszy ustroj na swiecie!;-0
~ZNAWCA
CENA ROPY TO JEDNO ALE DRUGIE I O WIELE GORSZE TO JEST MACENIE OPOZYCJI KTOREJ LIDEREM JEST PEJS O POLSKIM NAZWISKU ! I DLA KOGO ON PRACUJE ? DLA WLASNEGO NARODU CZY TEZ .....OTO JEST PYTANIE . JEDNO JEST PEWNE PORTAL ;BANKIER; POTRZEBUJE PRAWDZIWEJ KONKURENCJI WTEDY I POZIOM SIE TEZ PODNIESIE .
~karol
Komentarz kłamie pisany na zamówienie ,albo autor czerpał wiadomości z palca,żeby się wypowiadać trzeba tam być chociażby rok
~foxi
Piszący ma rację ! Tak tam jest.
~plazowicz
"Czy ktoś ci kiedyś mówił, że mówisz jak komuch" :)https://www.google.pl/search?q=Did+anyone+ever+tell+you,+you+talk+like+a+Commie&client=opera&hs=HMy&channel=suggest&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ROiBVMbzBcXvOeLLgaAF&ved=0CAUQ_AU
~MacGawer
"Ciemni chlopi" mieli większą wiedze o skutkach pozyczania niż jaśnie oświecone XXIw rzady. Opowieść o gospodyni ktora ze zjedzonej mąki chleb piecze brzmiała tak: Pewna kobieta ciągle pozyczała od sąsiadów mąkę obiecując, że po zniwach odda im chleb. I tak kilka miesięcy, aż przyszły żniwa i po zmieleniu "Ciemni chlopi" mieli większą wiedze o skutkach pozyczania niż jaśnie oświecone XXIw rzady. Opowieść o gospodyni ktora ze zjedzonej mąki chleb piecze brzmiała tak: Pewna kobieta ciągle pozyczała od sąsiadów mąkę obiecując, że po zniwach odda im chleb. I tak kilka miesięcy, aż przyszły żniwa i po zmieleniu ziarna okazało się, że cała maką jaką uzyskali musi zostać oddana. Ale zgodnie z obietnicą nie w tej postaci lecz chleba. Z tego powodu owa gospodyni dzień w dzień piecze chleb ktory nie jest jej, bo mąka do jej wypieku dawno została zjedzona. Dlatego w kolejnym roku znowu pożycza mąkę obiecując w zamian chleb... Prosta, ale boleśnie prawdziwa historyjka jest nie tylko ignorowana, ale wręcz ośmieszana przez XXIw elity. Ich zdaniem tylko ze zjedzonej mąki da się upiec chleb, a ci co chcą pzrerwania petli wieczystego rolowania długów są nazywani oszołomami...
~Antyszuler
Mój dzidek chłop ma sie rozumieć miał takie powiedzenie że najważniejsze jest aby przychód z rozchdem żył w zgodzie.to apropo chłopskiej mądrości.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki