REKLAMA

Wiceminister Rzymkowski spokojny o nowych lekarzy. "Jesteśmy zabezpieczeni na lata"

2022-10-13 08:25
publikacja
2022-10-13 08:25

Jesteśmy w tej chwili zabezpieczeni na lata, jeśli chodzi o przyszłych adeptów medycyny – powiedział w czwartek w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Poinformował, że na pierwszym roku medycyny studiuje w Polsce około 10 tys. studentów.

Wiceminister Rzymkowski spokojny o nowych lekarzy. "Jesteśmy zabezpieczeni na lata"
Wiceminister Rzymkowski spokojny o nowych lekarzy. "Jesteśmy zabezpieczeni na lata"
fot. New Africa / / Shutterstock

Rzymkowski przyznał, że mamy do czynienia z rozwojem kierunków medycznych na różnych uniwersytetach, także tych kojarzonych dotąd głównie z kierunkami humanistycznymi, jak Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

"Największym sukcesem ministra Przemysława Czarnka, takim trochę przemilczanym, jest to, że jesteśmy w tej chwili zabezpieczeni na lata, jeśli chodzi o przyszłych adeptów medycyny" – ocenił.

Poinformował, że na pierwszym roku medycyny w Polsce jest ok. 10 tys. studentów. "Życzę im, żeby jak najwięcej skończyło po 6 latach kierunek lekarski, ale niech go skończy – nawet 9 tys., no to będziemy w zupełnie innej sytuacji niż w chwili obecnej" – zastrzegł.

Zdaniem wiceministra edukacji i nauki braki kadrowe w polskiej służbie zdrowia najpełniej ukazała pandemia COVID-19.

"Na wspomnianych uniwersytetach, które do tej pory miały jasny sznyt humanistyczny – sam jestem absolwentem KUL i uważam, że jest to uczelnia wybitnie humanistyczna – pojawienie się medycyny jest dobrym obrazem zmiany polskiego szkolnictwa wyższego. Nie wiedzieć czemu przez lata było to ściśle reglamentowane" – stwierdził.

Dodał, że otwarcie kierunku lekarskiego to dla każdej uczelni wielkie wyzwanie.

"Trzeba przed wszystkimi uczelniami, czy to publicznymi, czy niepublicznymi, które decydują się na medycynę, chylić czoła, bo to jest naprawdę wielki wysiłek" – powiedział. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lobotomek
Ten zdrajca, któremu zapachniał szmal, będzie bredził głupoty, których życzy sobie prezes Kaczyński. 90% tych lekarzy, którzy skończą studia prysną z tego kraju, kiedy im Kaczyński zacznie limitować pensje, bo za dużo zarabiają.
peluquero
Czy ja dobrze czytam że on powiedział że 90% studentów ukończy ten kierunek? bo na początku parsknąłem śmiechem, potem przeczytałem jeszcze raz na poważnie, a w tej chwili to w sumie - jestem przerażony
jpelerj
Lekarz po KULu... Jakos mi to lecenie modłami i egzorcyzmami pachnie. Ja tam wolałbym jednak lekarza, a nawet dobrego felczera po uczelni medycznej.
samsza
Zamiast stworzyć armię felczerów do obsługi systemu, zachowując fachowców do zadziałania w sytuacjach wymagających naprawdę ogromnej wiedzy i umiejętności. Mamy przerobienie lekarzy na felczerów, których będzie widać, o są, siedzą i czekają na klienta, receptę wypiszą... Ale na niewiele więcej będzie ich stać, tam do wyboru będzie Zamiast stworzyć armię felczerów do obsługi systemu, zachowując fachowców do zadziałania w sytuacjach wymagających naprawdę ogromnej wiedzy i umiejętności. Mamy przerobienie lekarzy na felczerów, których będzie widać, o są, siedzą i czekają na klienta, receptę wypiszą... Ale na niewiele więcej będzie ich stać, tam do wyboru będzie tylko czarny ford.
samsza
Taki felczer z tytułem lekarza, jak będzie chciał robić coś bardziej skomplikowanego, ma szansę na certyfikat umiejętności, taka akcyza. Serio, tak to ma funkcjonować. Polacy będą zadowoleni, tacy fachoffcy są tańsi. Wykonawcy też, nikt ich nie będzie zmuszał do opanowania jakieś specjalizacji, bo do tego nie są zdolni, a i nie potrzebni,Taki felczer z tytułem lekarza, jak będzie chciał robić coś bardziej skomplikowanego, ma szansę na certyfikat umiejętności, taka akcyza. Serio, tak to ma funkcjonować. Polacy będą zadowoleni, tacy fachoffcy są tańsi. Wykonawcy też, nikt ich nie będzie zmuszał do opanowania jakieś specjalizacji, bo do tego nie są zdolni, a i nie potrzebni, bo system potrzebuje felczerów nie lekarzy.

Powiązane: Reforma szpitali

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki