Warren Buffett o bitcoinie: To się źle skończy

Bitcoin oraz inne kryptowaluty zmierzają do złego zakończenia – powiedział Warren Buffett w wywiadzie udzielonym amerykańskiej stacji telewizyjnej CNBC. To nie pierwsza negatywna wypowiedź inwestora nazywanego „wyrocznią z Omaha” na temat najpopularniejszej kryptowaluty.

(FORUM)

„W temacie kryptowalut mogę powiedzieć tyle, że niemal na pewno zmierza to do złego zakończenia” – powiedział Buffett w CNBC. „Kiedy to się stanie oraz jak – tego nie wiem” – dodał Buffett, podkreślając, że jego firma Berkshire Hathaway nigdy nie inwestowała w bitcoina. „Nie posiadamy żadnych bitcoinów, nie zajmujemy krótkich pozycji na bitoinach, w ogóle nigdy nie zajmowaliśmy żadnej pozycji na bitcoinach” – zaznaczył znany inwestor. „Mam dość problemów z rzeczami, na których, jak mi się wydaje, choć trochę znam się” – zaznaczył Buffett, dopowiadając, że nie widzi żadnego powodu, aby inwestować w coś, na czym kompletnie się nie zna.

Już w ubiegłym roku media obiegła wypowiedź Buffetta, w której określił bitcoina jako „prawdziwą bańkę”. Zwrócił wtedy uwagę, że „ludzie ekscytują się dużymi zmianami cen, a Wall Street jest z tego zadowolona”. Trzeba jednak pamiętać, że Buffett pozostaje sceptykiem co do różnych klas aktywów, które nie są akcjami.

Warren Buffett należy do obozu mającego negatywne zdanie na temat przyszłości bitcoina. Do tego samego obozu należy także Jamie Dimon, prezes największego w USA banku JP Morgan. Dimon jednak złagodził swoje stanowisko w stosunku do bitcoina, jeszcze w ubiegłym roku twierdząc, że „bitcoin to oszustwo”. Buffett pozostał przy swoim zdaniu.

Buffett to jeden z najbardziej znanych inwestorów, a także jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Zarządza firmą Berkshire Hathaway, którą przekształcił z bankrutującego podmiotu działającego w branży tekstylnej w inwestycyjny konglomerat. Znany jest ze swoich złotych myśli, jak na przykład: „Zasada numer jeden: nigdy nie trać pieniędzy. Zasada numer dwa: nigdy nie zapominaj o zasadzie numer jeden”.

Jego sylwetkę można poznać w filmie „Być jak Warren Buffett”, gdzie możemy dowiedzieć się, że był matematycznym geniuszem, a w czasie wolnym bawił się liczbami i zaczytywał w „Almanachu światowym” oraz książkach w rodzaju „Tysiąc sposobów na zarobienie tysiąca dolarów”. Można go tam zobaczyć jako człowieka pokornego, o zdrowym podejściu do pieniędzy i pracy.

MD

Źródło:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 12 andrew_

Najbardziej zastanawia mnie jedna rzecz - jak taka waluta, której dzienne wahania kursu na poziomie kilku procent są normą nie mówiąc już o dłuższym okresie, może zostać powszechnym środkiem płatniczym? Albo robimy biznes albo spekulujemy a biznes raczej lubi stabilną sytuację.

! Odpowiedz
10 16 wonsz

Przytaczanie wypowiedzi człowieka na temat czegoś, na czym człowiek ten, jak sam się przyznaje w cytowanej wypowiedzi, "kompletnie nie zna" - to się teraz nazywa dziennikarstwem?

! Odpowiedz
3 13 nostromo25

"Wiem, ze nic nie wiem" - Sokrates.
Buffett wyslawia sie jak madry czlowiek, bo nim jest.
Jeden Buffett wie o Bitcoinie wiecej niz stu "egzpertuw", ktorzy mysla ze wiedza wszystko.

! Odpowiedz
8 7 adrian76

Filozofia Buffeta sprowadza się (w skrócie) do inwestowania w instrumenty, których cena jest istotnie niższa od ich wewnętrznej wartości. Wartość ta z kolei wynika z przepływów pieniężnych, jakości zarządu (ludzi) oraz "fosy otaczającej zamek", czyli znaczącej i trwałej przewagi konkurencyjnej, zabezpieczającej przed inflacją i pozwalającej na zachowanie zadowalającej marży.
Kryptowaluty też można oceniać w ten sposób, ale nie jest to wiedza dostępna dla wszystkich. Też chodzi o to, aby znaleźć niedowartościowaną perełkę, w którą mało kto wierzy. Też się szuka potencjalnych monopolistów, których rozwój kierowany jest przez zdolnych, uczciwych ludzi.
Problem w tym, że dzisiejsze wyceny kryptowalut są całkowicie oderwane od tych wartości (co nie oznacza, że wszystkich, ale przynajmniej 95%).
Niestety, to oznacza, że 95% aktywów wyparuje z czasem...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 janusz26904029

Konkretnie powiedział, że kupiłby pięcioletnie opcje put na bitcoina, gdyby były. Dostępne obecnie kontrakty są najwyraźniej rozliczane w zbyt krótkim terminie, żeby zrobić taki ruch.

! Odpowiedz
5 28 ajwaj

zle sie skonczy dla $ mld. spekulantów :)
Bitkoiny & Co. dawno wielokrotnie przeskoczyly Goldmann-Sachsa, itd. Kasa przestaje byc sterownikiem i batem swiata

! Odpowiedz
12 12 open_mind

„Warren Buffett o bitcoinie: To się źle skończy” To wszystko się źle skończy Bitcoin i pozostałe krypto to pleśń na chorym organizmie. I ludzie mówią, ludzie mówią że ten cały światowy system dupnie jeszcze w tym roku. A ty jesteś przygotowany, hm ale jak jak Banksterka nie zostawiła nam wyjścia i poczujemy to wszyscy na własnej skórze. Tak „Bufecik” i Soros też się obawiają. A Trump powoli mozolnie buduje lewar pod tą całą koterią. Tymczasem robią z niego zbzikowanego ale kto Np. Doktor Lee z Berkeley university California. Która ma nieważne pozwolenie na praktykę psychiatryczną.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 7 open_mind

Nic tak nie cieszy jak czerwone kliki przy moich wpisach. Tym samym mam rozeznanie ile w prostym ludzie jest wyznawców systemu : Demokratyczno socjal lewicowego. Dalej ujawniajcie się. Przecież jeszcze tyle dóbr jest od rozgrabienia, przepraszam miało być sprawiedliwego podziału..

! Odpowiedz
0 5 (usunięty) odpowiada open_mind

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 5 open_mind odpowiada (usunięty)

”Gruby” zawsze przeżyje chudego tak że się nie obawiam. Ważne abyś potrafił odróżnić fałszywy system ekonomiczny w jakim przyszło nam żyć, a tacy jak ty przyjęli to za NEW NORMAL. Oraz odróżniał różnicę pomiędzy końcem świata a końcem systemu finansowego jaki znamy.

! Odpowiedz