Walka z bezrobociem wśród młodych pochłania miliardy złotych

Łukasz Piechowiak2016-05-16 13:00główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2016-05-16 13:00

Od maja 2014 roku aż 45 tys. bezrobotnych do 30. roku życia skorzystało z programów aktywizacji zawodowej. Do tej pory na aktywizację zawodową młodych wydaliśmy prawie 3,8 mld zł.

W 2014 roku na aktywne formy walki z bezrobociem w ramach środków z Funduszu Pracy przeznaczono 5 mld zł, w 2015 roku – 5,2 mld zł, a w tym roku na ten cel mamy przewidziane 6,2 mld zł. Pieniądze te wydawane są m.in. na bony szkoleniowe, zatrudnienie, zasiedlenie, doradztwo zawodowe, a także na wsparcie dla bezrobotnych, którzy rozpoczną działalność gospodarczą.

Bony szkoleniowe, stażowe, na zasiedlenie i na zatrudnienie

Najwięcej, bo aż 20 tys. osób, skorzystało z tzw. bonu stażowego. W dużym skrócie to gwarancja skierowania bezrobotnego na 6-miesięczny staż u wskazanego przez bezrobotnego pracodawcy. Stażysta otrzymuje przez 6 miesięcy kwotę wynoszącą 120% zasiłku dla bezrobotnych (ok. 1 tys. zł miesięcznie) plus koszty przejazdów, a pracodawca bo zakończonym stażu otrzymuje premię w wysokości 1,5 tys. zł.

Środki z Funduszu Pracy przeznaczone na aktywne formy walki z bezrobociem
Wydatki na młodych do 30. roku życia od stycznia 2014 roku do marca 2016 roku
2014 2015 2016
1,699 mld zł 1,905 mld zł 202 mln zł
Łącznie środki przewidziane na aktywne formy przeciwdziałaniu bezrobociu
2014 2015 2016
5,052 mld zł 5,29 mld zł 6,21 mld zł
Źródło: Bankier.pl

Na drugim miejscu pod względem popularności jest bon szkoleniowy, z którego skorzystało blisko 10 tys. osób. Urzędy pracy finansują koszty szkolenia i dojazdu, ponadto bezrobotny może starać się o przyznanie stypendium w wysokości do 120% zasiłku dla bezrobotnych.

Tyle państwo wydaje na pomoc młodym bezrobotnym / FORUM

Kolejne 10,5 tys. osób skorzystało z bonu na zasiedlenie. Wartość bonu wynosi do 200% przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 6 tys. zł. Otrzymuje go osoba, która w ciągu 30 dni od jego przyznania udowodni, że znalazła zatrudnienie oddalone o 80 km od miejsca zamieszkania lub gdy dojazd i powrót od miejsca pracy zajmuje dłużej niż 3 godziny. Ponadto musi pracować lub prowadzić działalność gospodarczą co najmniej przez 6 miesięcy. W Polsce są regiony, z których po prostu trzeba się wyprowadzić by znaleźć jakąkolwiek pracę. Wiele osób nie stać na podjęcie tej decyzji, bo jako, że są bezrobotni, to zwykle też nie mają oszczędności umożliwiających im podjęcie ryzyka.

Ok. 5 tys. osób skorzystało z bonów na zatrudnienie. Polega on na refundacji dla pracodawcy części kosztów (składek na ubezpieczenia społeczne i wynagrodzenia) związanych z zatrudnieniem pracownika przez okres 12 miesięcy.

Z informacji uzyskanych przez Bankier.pl wynika, że na powyższe formy aktywizacji zawodowej urzędy pracy wydały ponad 3,8 mld zł. Resort pracy nie prowadzi szczegółowej statystki dotyczącej finansowania poszczególnych programów wsparcia młodych do 30. roku życia, ale z uzyskanych przez nas informacji wynika, że na jednego młodego bezrobotnego wydano przeciętnie ok. 30 tys. zł (nie licząc dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Bezrobocie spada, ale szału nie ma

Obecnie stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 9,6%, co przekłada się na 1,5 mln bezrobotnych. Młodych do 30. roku życia, którzy posiadają status bezrobotnego, jest ok. 700 tysięcy. Stopa bezrobocia, chociaż jest rekordowo niska, to wciąż pozostaje jednym z głównych problemów polskiej gospodarki. Zatrudnienie rośnie i obecnie wynosi ok. 64%, ale nadal daleko nam np. do Niemiec lub Szwecji, gdzie wskaźnik zatrudnienia przekracza 75%.

Niestety, nie każdy bezrobotny, który zostaje wykreślony z rejestru, znajduje pracę. Ok. 60% faktycznie znajduje zatrudnienie, ale pozostali tracą status z przyczyn formalnych, na własny wniosek, z powodu nabycia prawa do świadczenia emerytalnego lub rentowego lub z powodu emigracji.

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (79)

dodaj komentarz
~działałność88
Sam prowadzę firmę 3 rok i z swojej perspektywy widzę że największą bolączką jest właśnie podatek dochodowy. Za zeszły rok przed rozliczeniem PIT musiałem zapłacić prawie 60 tys podatku. To jest właśnie chore. Tyle pieniędzy idzie do żydów z US.
Liniowy dla wszystkich na poziomie 10% i każdych chętnie będzie płacił
~Piada
A wystarczyłoby podnieść kwotę wolną od podatku dochodowego do poziomu państw zachodnich i ograniczyć ilość urzędników
~działalnosc88
Wiesz ze kwota wolna nie obejmuje firm na pod liniowym? Sam się zaskoczyłem bo dopiero w styczniu 2015 przeszedłem na liniówkę i przy rozliczeniu w tym roku pitu lekko się zaskoczyłem. Lepiej dać 10% podatku dla wszystkich.
~111
Podatek dochodowy od 100.000 PLN - 15%/! Wprowadzić dobrowolność płacenia ZUS do 100.000 PLN, od 100.000 PLN - 15%!!! vat - 15% Zwolnić 90% urzędników - DARMOZJADÓW!!! np. po co ok. 98 wice ministrów ???
~działalność88
to jakieś żarty? Jak chcesz 15% dac od zusu przy firmie? 100k przy działalności to wbrew wszystkiemu bardzo bardzo mało w skali roku. Prowadząc mikrodziałalność w zeszłym roku rozliczylem pit na prawie 300tys. chcesz mi dowalić kosztami rzędu 34% pow 100tys zł ?
~Prawdomówny
Zlikwidować tzw. "PUPy", bo są bezużyteczne.
~Pozdro
Tak naprawdę, każdemu młodemu jest to potrzebne by mieć składki zdrowotne opłacone, do niczego więcej .. bo i tak każdy sobie lepiej gorzej poradzi.. no chyba że ma dwie lewe ręce, to raczej UP nie pomoże.. Tak to wygląda. UP służy tylko do robienia statystyk i klasyfikacji do wypłacania świadczeń, niczego więcej
~PanX
Te wszystkie bony sa dla cwaniakow. Dla ludzi ktorym naprawde pomoglby sie aktywowac zawodowo sa niedostepne.
Wiadomosc z pierwszej reki
~Tysia
PUPy są potrzebne jak dziura w moście. Banda urzędnicza, niczym szarańcza ssie budżetową kasę, kroi pracodawców łapówkami za przyznanie stażu a młodym ludziom, na starcie zostają ochłapy, z których trudno przeżyć. Trzeba obniżyć podatki bo koszty pracy są w Polsce horrendalne (pracodawca na Białorusi płaci niecałe PUPy są potrzebne jak dziura w moście. Banda urzędnicza, niczym szarańcza ssie budżetową kasę, kroi pracodawców łapówkami za przyznanie stażu a młodym ludziom, na starcie zostają ochłapy, z których trudno przeżyć. Trzeba obniżyć podatki bo koszty pracy są w Polsce horrendalne (pracodawca na Białorusi płaci niecałe 1600 ZUS, tyle że rocznie), w Polsce trzeba oddać 12 x 1150zł.
Trzeba zlikwidować patologiczny nadmiar biurokracji i uprościć prawo. Potem przedsiębiorcy sami zadbają o dobre wynagrodzenia. Łapówkarstwo, urzędnicy, korupcja, wysokie opodatkowanie pracy, skomplikowane prawo w Polsce są powodem tragicznie niskich wynagrodzeń.
~wnuk_PIOTROWICZA
tu nie trzeba WALCZYĆ z bezrobotnymi tylko ich zatrudnić, dać im pracę. sami odejdą z bezrobocia.

Tu walka może być celowa:

"Wrona Orła nie pokona!" -
Niósł się okrzyk wzdłuż i wszerz.
O przegrała z Orłem Wrona,
Kaczka przegra z Orłem też :)

Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.
tu nie trzeba WALCZYĆ z bezrobotnymi tylko ich zatrudnić, dać im pracę. sami odejdą z bezrobocia.

Tu walka może być celowa:

"Wrona Orła nie pokona!" -
Niósł się okrzyk wzdłuż i wszerz.
O przegrała z Orłem Wrona,
Kaczka przegra z Orłem też :)

Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego..............

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojskowa_Rada_Ocalenia_Narodowego

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki