Wakacje kredytowe zostaną przedłużone? Kursy banków mocno w dół

2023-01-25 09:18, akt.2023-01-25 17:35
publikacja
2023-01-25 09:18
aktualizacja
2023-01-25 17:35

Rząd planuje wydłużyć ustawowe wakacje kredytowe co najmniej do końca 2024 r. - poinformował portal money.pl. Na te doniesienia mocno zareagowały kursy banków notowanych na GPW. Do sprawy odniósł się rzecznik rządu.

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone? Kursy banków mocno w dół
Wakacje kredytowe zostaną przedłużone? Kursy banków mocno w dół
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Na koniec giełdowego handlu, w środę indeks WIG-Banki stracił 4,09 proc. Instytucje finansowe były najmocniej zniżkującymi spółkami z WIG20: mBank (-4,76 proc.), Pekao (-4,67 proc.), Santander (-3,82 proc.) i PKO (-4 proc.). Spadki odbyły się przy dużych obrotach, które dla branżowego indeksu wyniosły 582 mln zł, stanowiących 47 proc. całego rynku. W bankowym koszyku najmocniej spadły kursy akcji Millennium (-6,73 proc.) oraz BNP (-5,28 proc.).

Bankier.pl

"Słyszmy, że wakacje kredytowe zostaną wydłużone i nie mamy wątpliwości, że do tego dojdzie. Spodziewamy się tego, bo kampania wyborcza trwa w najlepsze i ludziom trzeba coś dać" - mówi w rozmowie z Karoliną Wysotą reprezentant sektora bankowego, który chce pozostać anonimowy. Z kolei osoba z bliskiego otoczenia premiera zaznacza, że na razie jest to "luźny pomysł" i nie zapadły "żadne wiążące decyzje".

"Przedłużenie wakacji kredytowych zależne będzie od wysokości stóp procentowych, decyzje zapadną w połowie roku - powiedział na briefingu rzecznik rządu Piotr Muller, poinformowała po godz. 9:30 PAP. "Zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja. Na ten rok rozwiązania są przyjęte. Zobaczymy, jak będą kształtowały się stopy procentowe. Jeśli stopy spadną w dół, to nie będzie potrzebne przedłużenie" - dodał.

Obecnie ekonomiści nie spodziewają się obniżek stóp proc. NBP w pierwszej połowie roku, lecz najwcześniej w ostatnim kwartale roku. Już obserwujemy natomiast spadek stóp rynkowych - w listopadzie WIBOR3M przekraczał 7,6 proc. wobec 0,2 proc. przed rozpoczęciem cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej przez RPP. Obecnie stopa zeszła już o 0,7 p. proc. niżej.

Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Do sprawy odniósł się również prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. "Informacja ws. wakacji kredytowych to czysta spekulacja bez podstaw wg stanowiska rzecznika rządu Piotra Mullera. Program trwa 2 lata i są przesłanki dla oczekiwania spadku stóp proc. w 2024, co powinno pozytywnie wpłynąć na sytuację kredytobiorców. Wygląda to więc obecnie na fake news" - napisał na Twitterze.

Polacy chętnie korzystają z wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe to pomysł rządu na ulżenie kredytobiorcom w wyniku podwyżek stóp procentowych. W tym roku można skorzystać z odroczenia płatności czterech rat, po jednej w każdym kwartale (w zeszłym roku również były to cztery raty). Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

Według stanu na koniec grudnia wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. To 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości.

Większość rządząca zdecydowała się na wprowadzenie programu po tym, jak Rada Polityki Pieniężnej zaczęła szybko podnosić stopy procentowe w (spóźnionej) reakcji na przyspieszający wzrost cen. Od października 2021 r. do września 2022 r. stopa referencyjna NBP została podwyższona z 0,1 proc. do 6,75 proc. W ślad za oczekiwanym wzrostem kosztu pieniądza w banku centralnym rosły stopy rynkowe, w tym te, od których bezpośrednio zależy oprocentowanie kredytów mieszkaniowych, czyli wspomniany wyżej WIBOR.

Banki kontra wakacje kredytowe

Banki notowane na GPW mają za sobą okres trzymiesięcznego odbicia. Sektorowy indeks wzrósł w tym czasie o ponad 35 proc., wracając na kilka sesji do poziomów przeszło 7000 pkt.

Wakacje kredytowe mają negatywny wpływ na wyniki banków. Jak wynika z analizy Michała Kubickiego, w III kwartale 9 instytucji notowanych na GPW wskazało, że zostały z tego tytułu obciążone kwotą 12,8 mld zł. Najwyższe koszty dotyczyły PKO BP i Pekao, a najniższe Banku Handlowego.

Maciej Kalwasiński, Daria Onisk

Źródło:
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (112)

dodaj komentarz
lukaszslask
Ja jestem tylko ciekaw co zrobi Rzad,jak taki np Millenium oglosi upadlosc....nie przejecie,tylko upadlosc,a gwarantowane tylko 100 tys euro,a taka spoldzielnia mieszkaniowa trzyma tam np 100 mln na remonty,kase za wode,ogrzewanie itp i tak wiele firm.....
bo teraz sobie wyobrazcie,ze jestescie Wlascicielem takiego Banku i tu
Ja jestem tylko ciekaw co zrobi Rzad,jak taki np Millenium oglosi upadlosc....nie przejecie,tylko upadlosc,a gwarantowane tylko 100 tys euro,a taka spoldzielnia mieszkaniowa trzyma tam np 100 mln na remonty,kase za wode,ogrzewanie itp i tak wiele firm.....
bo teraz sobie wyobrazcie,ze jestescie Wlascicielem takiego Banku i tu macie oddac frankowcom tu wakacje itp a tak naprawde w tych bankach nic nie ma,tam nie ma zlota w sejfach,tam sa stare biurka,dlugopisy i komputery i w wiekszosci wynajmowane lokale....tam wartoscia jest logo i nasze pieniadze na kontach i nic wiecej....
velazquez
"Informacja ws. wakacji kredytowych to czysta spekulacja bez podstaw wg stanowiska rzecznika rządu Piotra Mullera. Program trwa 2 lata i są przesłanki dla oczekiwania spadku stóp proc. w 2024, co powinno pozytywnie wpłynąć na sytuację kredytobiorców. Wygląda to więc obecnie na fake news." XD
A zawodnicy z teamu cesje,
"Informacja ws. wakacji kredytowych to czysta spekulacja bez podstaw wg stanowiska rzecznika rządu Piotra Mullera. Program trwa 2 lata i są przesłanki dla oczekiwania spadku stóp proc. w 2024, co powinno pozytywnie wpłynąć na sytuację kredytobiorców. Wygląda to więc obecnie na fake news." XD
A zawodnicy z teamu cesje, flipy & prowizje robili sobie nadzieję… w sumie nawet nie wiem na co…. ależ oni są zabawni.

XD
vacarius
Przez tych prawicowych bolszewików. Za niedługo banki w ogóle nie będą w Polsce nowych kredytów dawać. Bo po co im to gdy na tym nie zarobią.
interstellar
"Geniusze" doprowadzili do szalejącej inflacji na kilka miesięcy przed napaścią Rosji na Ukrainę, która dobiła naszą słabą gospodarkę.

Teraz robią wakacje kredytowe, czyli wydłużają kredyty. Wolimy normalne oprocentowanie i brak wydlużania kredytu. Czas oderwać ich od koryta. Gorzej już nie będzie.
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, wbrew lewackiemu jazgotowi nigdy nie zostawimy Was w potrzebie. Jak na swój poziom wzburzenia uważam, że i tak brzmię pojednawczo.
kacz-dzong-un
Na miejscu banków dowaliłbym ceny za usługi i zrobił jeszcze bardziej niekorzystne warunki na kredyty dla zwykłych klientów. Banki na czymś sobie odbiją i w ostateczności za wakacje kredytowe zapłacimy wszyscy.
newsman
ten rzecznik zachowal sie tak jakby zlodziej okradl zlodzieja albo klamca oklamal innego klamce
marianpazdzioch
Co się dzieje? Pisowskie trole nie bawią się już manipulowaniem łapkami? Paru pazernych głupków (czyli też w pewien sposób płatnych) w komentarzach to wszystko na co stać pisuar?
tomkooo
hie hie a zaraz beda narzekac, ze banki nie daja wiekszego oprocentowania na lokatach ;)
najpierw dolozyli podatkow i oplat bankom, teraz wakacje kredytowe ;)
akcjoinm
aaa to ciekawe...wakacje kredytowe, banki i ich prezesi zarabiający rocznie miliony złotych wraz z zarządami i członkami rad nadzorczych tak płakali przy ich wprowadzaniu a ten prezez związku banków polskich prawie na kolanach latał po telewizjach a podobno banki mają mieć wyniki jedne z najlepszych w historii. Ciekawe co ?

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki