REKLAMA

UOKiK kontra banki. Pierwsze kary w związku z wakacjami kredytowymi

2023-01-18 09:08, akt.2023-01-18 09:29
publikacja
2023-01-18 09:08
aktualizacja
2023-01-18 09:29

UOKiK kontra banki. Pierwsze kary w związku z wakacjami kredytowymi
UOKiK kontra banki. Pierwsze kary w związku z wakacjami kredytowymi
fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

BNP Paribas Bank Polska oraz Bank Pocztowy bezprawnie ograniczały w bankowości elektronicznej możliwość złożenia wniosków o wakacje kredytowe tylko do maksymalnie 2 lub 4 zamiast 8 miesięcy - poinformował UOKiK. Banki muszą zapłacić blisko 3 mln zł kary za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów.

Od blisko pół roku klienci banków mogą korzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Zgodnie z ustawą mogą oni zawiesić spłatę maksymalnie  rat kredytu hipotecznego (w okresach wskazanych w ustawie). Wniosek mogą złożyć w formie papierowej albo elektronicznej. O tym, jak z głową wykorzystać wakacje kredytowe, napisał nasz analityk Michał Kisiel, przedstawiając mapę drogową pomocy dla kredytobiorców. 

- Ustawodawca wprowadził wakacje kredytowe, aby ulżyć osobom posiadającym kredyty hipoteczne w trudnym czasie wysokich stóp procentowych. Przepisy pozostawiają wybór konsumentom, na jaki okres lub okresy chcą zawiesić spłatę rat i czy chcą wnioskować o to jednorazowo, czy sukcesywnie. Ograniczanie tego uprawnienia przez banki jest bezprawne, oznacza bowiem utrudnianie skorzystania z ustawowych praw konsumentów – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK od początku obowiązywania przepisów monitoruje, jak banki o nich informują i je realizują. Klienci skarżyli się m.in. na to, że banki uniemożliwiają im wnioskowanie o wakacje kredytowe na jednym formularzu na wszystkie przewidziane prawem 8 okresów. Po wezwaniach Prezesa UOKiK większość banków wycofała się z takich praktyk. Tym, które tego nie zrobiły, postawiono zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Efektem są wydane właśnie dwie decyzje: wobec BNP Paribas Bank Polska oraz Banku Pocztowego. BNP Paribas początkowo w systemie bankowości elektronicznej umożliwiał złożenie wniosku tylko na 1 lub 2 miesiące III kwartału 2022 r. Zaniechał tej praktyki 8 września 2022 r. Natomiast Bank Pocztowy do 17 października 2022 r. dopuszczał w swoim systemie bankowości elektronicznej jedynie wnioski na zawieszenie maksymalnie 4 rat w 2022 r., przy czym na jednym wniosku mogły być to wyłącznie następujące po sobie miesiące.

- Praktyki BNP Paribas i Banku Pocztowego powodowały niedogodności dla konsumentów, którzy musieli kilkakrotnie składać wnioski i pilnować terminów. Mogły sprawić, że konsumenci zrezygnowali z ubiegania się o zawieszenie spłaty późniejszych rat. Dlatego nałożyłem na oba banki kary finansowe w łącznej wysokości blisko 3 mln zł – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Kara dla BNP Paribas Bank Polska to ponad 2,7 mln zł (2 720 515,50 zł), a dla Banku Pocztowego – ponad 230 tys. zł (233 860,95 zł). Po uprawomocnieniu się decyzji UOKiK oba banki będą też musiały opublikować je na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

opr. aw/UOKiK

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
maxykaz
Wakacje kredytowe to grabienie banków. Żaden zagraniczny bank do tego kraju już nie przyjdzie. Zresztą jest to na rękę rządowi po nacjonalizacji sektora bankowego.
xqwztsa
Masz rację, ale z drugiej strony po co było kredytować dziadów, których nie stać na raty? W dodatku w kraju z kartonu, gdzie żadne prawa realnie nie istnieją.
maxykaz odpowiada xqwztsa
stać , stać. Widzieliśmy tłumy tego lata nad Bałtykiem. Rząd zwolnił z płacenia kredytów a ludzie wzięli kasę i pojechali na wakacje. Wg mnie to niesprawiedliwej że tak można orżnąć prywatną firmę.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki