REKLAMA

WIG20 zszedł najniżej od maja, ale odbił od 1900 pkt. Obciążeniem akcje CD Projektu i Dino

2023-09-26 17:11
publikacja
2023-09-26 17:11

Oczekiwana premiera CD Projektu zebrała „bardzo pozytywne” recenzje, ale kurs spółki był we wtorek największym obciążeniem dla WIG20, który w czasie sesji zszedł najniżej od maja bieżącego roku. Ostatecznie indeks skończył dzień na plusie dzięki dobrej postawie sektora bankowego.

WIG20 zszedł najniżej od maja, ale odbił od 1900 pkt. Obciążeniem akcje CD Projektu i Dino
WIG20 zszedł najniżej od maja, ale odbił od 1900 pkt. Obciążeniem akcje CD Projektu i Dino
fot. Adam Dauksza / / FORUM

Mimo zmiennej sesji WIG20 okazał się relatywnie lepszy na tle otoczenia i po porannym zejściu do 1900,4 pkt. - najniższego poziomu od 31 maja br. - przez resztę dnia odrabiał straty, by w końcówce zameldować się wyżej względem poniedziałkowego zamknięcia. Wzrost był możliwy głównie dzięki wyraźnemu odbiciu sektora bankowego. Hamulcowymi okazały się natomiast spore spadki i obrót na akcjach CD Projektu i Dino. Oddech szerokiego rynku był jednak negatywny, bo większość spółek zaliczyła spadki swoich kursów, a w branżowym ujęciu tylko wspomniane banki, energetyka oraz górnictwo były na plusie. 

WIG20 zyskał 0,17 proc., WIG był niżej o 0,04 proc., natomiast mWIG40 oddał 0,36 proc., a sWIG80 był najsłabszy we wtorek ze spadkiem o 1,09 proc. Obroty przekroczyły 877 mln zł, z czego 758 mln ugrano na WIG20.

Bankier.pl

Dzień nie obfitował w ważne dane makro, a rynek walut nie dostarczył większych bodźców handlującym na GPW. Zaskakująca mogła być zatem relatywna wtorkowa siła WIG20 obserwowana przez większość sesji względem otoczenia, gdzie zarówno w Azji, Europie jak i USA obserwowane były spadki, których źródeł należy szukać przede wszystkim w rosnących rentownościach amerykańskich obligacji, wzrostach recesyjnych obaw po tygodniach ostatnich komunikatach bankierów centralnych (m.in. Fed w przyszłym roku przewiduje mniej obniżek stóp procentowych).

W dodatku coraz więcej się mówi o zamknięciu prac rządu federalnego USA w związku z brakiem porozumienia co do budżetu w Kongresie. Nie będzie to pierwszy raz (zdarzył się już 18 razy po 1977 r.), ale potęguje skalę niepewności i grozi przymusowym urlopem dla setek tysięcy pracowników federalnej administracji. 

W WIG20 najwięcej działo się na kursie CD Projektu (-5,56 proc.), który spadł przy największych obrotach (102 mln zł). W nocy premierę miał płatny dodatek do „Cyberpunka2077” pod tytułem „Widmo Wolności”.

Chociaż analitycy spodziewają się dobrych wyników sprzedażowych, a sam dodatek zbiera „bardzo pozytywne” recenzje w sklepie Steam (91,6 proc. pozytywnych) i znajduje się na drugim miejscu światowej listy bestsellerów zaraz za „Cyberpunkiem” oferowanym w promocyjnej cenie, to kurs producenta gry zaliczył sporą przecenę, sugerując sprzedaż faktów, czyli wyjście inwestorów, którzy pod udaną premierę w ostatnich miesiącach inwestowali w spółkę. Przyczyną może być też większa aktywność sprzedających „na krótko” akcje Redów, bowiem w rejestrze KNF-u oficjalnie już 3 fundusze mają pozycję większą niż 0,5 proc. akcji netto.

Najniżej od ponad pół roku i pierwszy raz w tym okresie poniżej 360 zł za akcję był kurs Dino (-3,73 proc.). Tu handel też był jednym z najwyższych w WIG20 (84 mln) i mocno ciążył całemu indeksowi. Ostatecznie na zamknięciu płacono za walor Dino 361,40 zł. 

Warto wspomnieć o Orlenie (-1,17 proc.), dla którego analityk Erste Group, obniżył rekomendację spółki do "akumuluj" z "kupuj" oraz związaną z płockim koncernem informację Reutersa i PAP o potencjalnym nabyciu udziałów w niemieckiej rafinerii Shwab przez Grupę Unimot (4,17 proc.) z sWIG80. Wcześniej na nabywcę typowano właśnie Orlen.

Kilkuletnie minima pogłębia kurs Cyfrowego Polsatu (-2,63 proc.), który od początku spadł o 30 proc.

Niewątpliwie relatywna siła WIG20 brała się ze odbicia sektora bankowego (2,3 proc.), w tym największych banków jako PKO (2,6 proc.), Pekao (2,17 proc.), Santander (1,61 proc.) i mBank (1,92 proc.). Kurs Aliora był „tylko” o 1,42 proc. wyżej. W tym kontekście warto pamiętać o przyszłotygodniowym posiedzeniu RPP i ostatnich sygnałach łagodzących „gołębi” ton po ostatniej decyzji RPP.

W drugiej linii pozytywnie zaprezentował się kurs Bogdanki (3,04 proc.), który jednak tylko odreagował po kilku dniach spadków. W tym segmencie także dobrze radziły sobie banki: ING (1,42 proc.), Handlowy (1 proc.) oraz branża energetyczna z Turonem (1,81 proc.) i Eneą (1,39 proc.) na czele.

Po przeciwnej stronie był kurs Selvity (-3,40 proc.), która jednak poinformowała o nowych zleceniach o wartości ponad 15 mln zł oraz kursy Develi (-3,7 proc.) i Amrestu (-4,03 proc.).

Na szerokim rynku najmocniej wyróżnił się kurs Raenu (29,41 proc.), dla której analitycy East Value Research rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla spółki Raen i ustalili wartość godziwą akcji na 1,9 zł, a raport przygotowano przy kursie 0,49 zł.

Mocniej spadł kurs Archicomu (-5,58 proc.). Spółka podała, że rozpoczyna proces budowy księgi popytu w trybie subskrypcji prywatnej nowo emitowanych akcji serii D i E i sprzedaży istniejących akcji spółki.

Na NewConnect miał miejsce kolejny debiut w tym roku spółki Plot Twist. Znów dotyczył firmy z branży gamingowej i znów kurs mocno spadł w pierwszym dniu notowań, tym razem o 18,07 proc., chociaż po otwarciu zyskiwał nawet 46 proc. 

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
itso_not_to_be
Przyszłość mediów partyzanckich
https://www.youtube.com/watch?v=XkOgS5SUGAM&t=302s
tomitomi
....wow !
Dyrekcja GPW dzisiaj w szyję - obowiązkowo - daje !
...a , Dietl się cieszy , jak małe dziecko !
De ja vu !
simonsoft8
prostytucja atakuję dzisiaj na bank
428ustka
do tego wszystkiego doprowadzily rzady PISUU
simonsoft8
urząd pożycza, nic oddaje
prof_ekonomii
Można uznać, że autor wybrnął opisując to co się dzieje na CDR. Proszę uwzględnić, że CD Projekt Red okupuje 3 pierwsze miejsca na globalnym rankingu steam - jako pierwsza spółka w historii. W konsekwencji ogromny komercyjny sukces studia (doskonałe oceny recenzentów tj. średnia 90/100 na matecritic, opinie graczy na steam ponad Można uznać, że autor wybrnął opisując to co się dzieje na CDR. Proszę uwzględnić, że CD Projekt Red okupuje 3 pierwsze miejsca na globalnym rankingu steam - jako pierwsza spółka w historii. W konsekwencji ogromny komercyjny sukces studia (doskonałe oceny recenzentów tj. średnia 90/100 na matecritic, opinie graczy na steam ponad 91%) przełożył się na potężną katastrofę i stratę kapitału setek tysięcy inwestorów na GPW.
wtf2077
GPW to nędzny bazar a nie giełda, a CDR jest wciąż mocno przewartościowana. Prawdopodobnie już nigdy kurs spółki nie zbliży się do rekordowych notowań.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki