REKLAMA

WIG20 znów czerwony. Gwałtowna przecena Mercatora

2021-04-21 17:57
publikacja
2021-04-21 17:57
fot. Krystian Maj/ /

Środa przyniosła czwartą spadkową sesję indeksu WIG20 z rzędu. W gronie największych spółek najmocniejsze spadki notował Mercator, którego wycena poszła w dół aż o 17 proc.

Kolejny sesja i kolejny dzień przewagi czerwieni - ten tydzień na GPW zdecydowanie nie należy do udanych. Tym razem inwestorów nie przekonały nawet lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej (+18,9 proc. rok do roku względem oczekiwanych 13,1 proc.), ani mocne dane z rynku pracy, ani nawet ogłoszone przez ministra zdrowia luzowanie obostrzeń. Główne indeksy GPW znów spadały i dodatkowo blado prezentowały się na europejskim tle.

Z flagowej czwórki najwięcej, bo aż 1,2 proc., stracił mWIG40. O 0,7 proc. w dół poszedł sWIG80. Zdecydowanie lepiej wypadł WIG20, ale i on nie uniknął spadków. Wynik: -0,3 proc. Wszystko to przełożyło się na spadki WIG-u o 0,5 proc. przy obrotach na szerokim rynku przekraczających 1 mld zł.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

W gronie największych spółek szczególnie wyraźnie taniały papiery Mercatora (-17 proc.). We wtorek po sesji spółka podała, że szacunkowy zysk netto w pierwszym kwartale wyniósł ok. 287,4 mln zł wobec 20,6 mln zł rok wcześniej i 348,6 mln zł kwartał wcześniej. Inwestorów rozczarowały oceny zarządu, że w marcu widać było pierwsze spadki cen rękawic i można spodziewać się dalszej presji cenowej w drugim kwartale. Środowych spadków nie powstrzymały nawet zapowiedzi rychłego ogłoszenia nowego segmentu działalności w biznesie Mercatora.

W WIG20 taniał jednak nie tylko Mercator. Co istotne, mocne spadki Mercatora wcale nie były największym obciążeniem indeksu. Z powodu wag nieco mocniejszy negatywny wpływ na indeks miało Allegro (-1,2 proc.) i Dino (-2,4 proc.). Po czerwonej stronie znalazły się także m.in. JSW i CCC (spadki o ponad 3 proc.), Tauron (-1 proc.), gdzie coraz mocniej dają o sobie znać związkowcy oraz CD Projekt (-0,2 proc.), który wyznaczył dziś przeszło dwuletnie minima.

Po zielonej stronie było zdecydowanie mniej tłoczno. Wzrosty o ponad 1 proc. zanotowały jedynie papiery LPP i Orange. Poza nimi na plusie znalazła się jeszcze czwórka spółek Skarbu Państwa z nazwami na literę "P": PKO, PGNiG, Pekao oraz PKN Orlen.

Dzisiejsze problemy mWIG-u to z kolei głównie efekt blisko 5-proc. spadków Ten Square Games oraz Budimeksu. Warto dodać, że dziś wpłynęła do tej drugiej spółki złożona przez Dariusza Blochera rezygnacja funkcji pełnionych w zarządzie. Wieloletni, ceniony przez inwestorów menadżer przestanie piastować stanowisko prezesa Budimeksu 19 maja.

Środa przyniosła także smutną dla inwestorów informacje dotyczącą podatku Belki. Katarzyna Szwarc, od kwietnia nowa pełnomocniczka ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, uważa, że nie ma potrzeby zmian podatku od zysków kapitałowych. Szwarc argumentuje to porównaniem poziomu podatku w Polsce do podobnych podatków w innych krajach. Warto dodać, że kwestia niesprawiedliwej konstrukcji podatku (choć jest to podatek od zysków, czasem trzeba go płacić nawet przy stracie) nie została poruszona.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (9)

dodaj komentarz
mj12
Wyłączając okres 2005 - 2008 to WIG20 w całym swoim okresie istnienia jest w trendzie bocznym. Dalibyście sobie spokój z tymi zwłokami, nawet na GPW jest więcej ciekawych indeksów do śledzenia niż ten trup
langdon25
Pisuary zlikwidują podatek Belki ?

Prędzej podzielą się opłatkiem z Tuskiem.

Dla pisuarów burżuje z gpw to kasta i układ.
wtomek
"Mercator czarną owcą początku sesji po publikacji szacunkowych wyników"- Taki tytuł na innym portalu. Co do joty spełniają się moje przewidywanie odnośnie nowych balonów w indeksie wig20.
Dalej twierdzę, że są to działania mafijne.
jacek-19
Dlaczego mafijne ? Gdybys pomyslal jak czlowiek rozumny to wiedzialbys ze fabryka produkujaca gumowe rekawiczki nie moze byc drozsza od np. ACP, CCC, KGHM czy PEKAO. Przeciez wiadomo "dzisiaj" potrzebowali rekawiczki jutro juz nie bedzie takiej "potrzeby". Ulica mogla wierzyc, wielu pojechalo i jeszcze pojedzie,Dlaczego mafijne ? Gdybys pomyslal jak czlowiek rozumny to wiedzialbys ze fabryka produkujaca gumowe rekawiczki nie moze byc drozsza od np. ACP, CCC, KGHM czy PEKAO. Przeciez wiadomo "dzisiaj" potrzebowali rekawiczki jutro juz nie bedzie takiej "potrzeby". Ulica mogla wierzyc, wielu pojechalo i jeszcze pojedzie, ale normalny "nie gracz" (grac to sobie mozna w karty w tysiaca , tu sie inwestuje, a wiec inwestor) inwestor wie o co chodzi.
wtomek
"Mercator czarną owcą początku sesji po publikacji szacunkowych wyników"- taki tytuł na innym portalu. Co do joty spełniają się moje przewidywanie odnośnie nowych balonów w indeksie
peluquero
jesteśmy nadal nieco zaściankową giełdą, gdzie grubasy zza oceanu potrafią potrząsnąć całym parkietem od tak, dla widzi mi się
jacek-19
Jak patrze np. na IDMPL po 1,5500 zl (-0,0700 -4,32%) i obrot 38 akcji (9 + 29) w dwoch transakcjach to nie widze grubasow ! Moze ty widzisz ? Na naszej gieldzie sa rodzime "gracze" jak kupi po 1,5500 zl to jutro juz "musi" sprzedac po 1,5800 zl zeby zarobic. Pokaz mi daty twoich zakupow, te najstarsze kupna Jak patrze np. na IDMPL po 1,5500 zl (-0,0700 -4,32%) i obrot 38 akcji (9 + 29) w dwoch transakcjach to nie widze grubasow ! Moze ty widzisz ? Na naszej gieldzie sa rodzime "gracze" jak kupi po 1,5500 zl to jutro juz "musi" sprzedac po 1,5800 zl zeby zarobic. Pokaz mi daty twoich zakupow, te najstarsze kupna akcj ktore posiadasz. Moje te najstarsze to MCI i BIG (dzisiaj Millenium) a data kupna to 23.10. 2001 rok.

wtomek
" gdzie grubasy zza oceanu potrafią potrząsnąć"-ten zaścianek wszystko robi w tym kierunku, począwszy od godzin pracy tego zaścianka. Po cholerę trzymają to do godz. 17-tej ?.
peluquero odpowiada jacek-19
@jacek-19 - polecam poczytać o VSA Toma Williamsa, potem możemy pogadać o grubasach. Nie posiadam najstarszych akcji ponieważ cały pakiet ingbsk z IPO sprzedałem dokładnie 14.01.2020r.

@wtomek - no coś z ten deseń, każdy kumaty wie że nasz "lunch time" to ich śniadanie, a ich lunch-time to nasza
@jacek-19 - polecam poczytać o VSA Toma Williamsa, potem możemy pogadać o grubasach. Nie posiadam najstarszych akcji ponieważ cały pakiet ingbsk z IPO sprzedałem dokładnie 14.01.2020r.

@wtomek - no coś z ten deseń, każdy kumaty wie że nasz "lunch time" to ich śniadanie, a ich lunch-time to nasza "kolacja"

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki